Työstä voi palautua, kun antaa aivojen, kehon ja mielen irrottautua siitä. Mikäli vapaa-ajallakin on toinen jalka työpaikalla vaikka vain mielen tasolla, ei palautumista ehdi tapahtua. Kun töissä on kivaa ja työ tuntuu mielekkäältä, kuormittuu myös vähemmän.
Toivotaan, että jokaisella työelämässä olevalla olisi ollut edes pieni hengähdystauko kesän aikana ellei se ole edessä päin. Kun välillä tekee jotain aivan muuta, alkaa aivot raksuttaa tehokkaammin. On tärkeää löytää tasapaino työn ja vapaa-ajan välillä, niin arki sujuu.
Arkirutiineihin palaavat ensi viikolla myös koululaiset Virroillakin. Keskiviikkoaamuna 6. elokuuta liikennettä on jälleen enemmän, joten autoilijoiden kannattaa huomioida tämä liikenteessä. Joukossa on uusia kulkijoita, jotka vasta opettelevat liikennemaailmaa.
Ollaan siis varovaisia!
Riikka Tallila