Ähtärin eläinpuistoon suunnitellaan uutta alkua kahden toimijan mallilla.
Ähtärin eläinpuiston eläimien hyvinvoinnista tällä hetkellä vastaavan Vieraile ja Välität ry:n rinnalle ollaan perustamassa uusi taloutta, myyntiä ja markkinointia hoitava osakeyhtiö.
Uusi aikakausi edessä
Torstaina 29. tammikuuta Ähtärissä pidetyssä sijoittajaillassa todettiin, että tahtotila eläinpuiston pelastamiselle on vahva.
Alkanut osakkeiden ennakkomerkinnän tulos rohkaisee ja toiveena on, että uusi aikakausi käynnistyy jo helmi-maaliskuussa.
Ähtärin eläinpuiston toimintaa tullaan kehittämään kokonaan uudella rakenteella ja toimintamallilla.
Eläinten hyvinvointi ja vastuullinen luontokasvatus pysyvät keskiössä, ja samalla toiminnan taloudellista kestävyyttä parannetaan.
Tulevaisuudessa selkeä työnjako
Uudessa mallissa työnjako selkeytyy kahden päätoimijan kesken.
Vieraile ja Välität ry vastaa lajiensuojelusta, eläinten hoidosta ja hyvinvoinnista, sekä toimii opastus- ja opetustyössä. Yhdistyksen toimintaa johtaa puheenjohtaja ja eläinpuiston intendentti, FT, ekologian ja evoluutiobiologian dosentti Marko Haapakoski.
Uusi perustettava yhtiö, MesiZoo Oy, puolestaan vastaa liiketoiminnasta ja strategisista kehityshankkeista sekä niiden toteuttamisesta yhteistyössä yhdistyksen kanssa.
Uudella rakenteella kannattavaksi
Molemmat päätoimijat lähtevät liikkeelle velattomana.
Uusi rakenne mahdollistaa myös positiivisen liiketoiminnan aiempaa pienemmällä kävijämäärällä, sillä velattomuuden lisäksi Vieraile ja Välität ry on jo nyt tehnyt merkittäviä säästötoimenpiteitä eläinpuistossa.
Kiinnostus ja tarve eläinpuistolle on yhä olemassa, tämä on huomattu myös viime kuukausien aikana kansalaisten antaessa tukensa Vieraile ja Välität ry:lle.
Vaikka viime vuoden kesä olikin eläinpuiston kävijämäärässä historiallisen alhainen, todellisuudessa eläinpuiston viimeisten 20 vuoden aikana on myyty vuosittain keskimäärin 117 000 pääsylippua.
Eläinpuiston ympärille on vuosikymmenien ajan rakennettu matkailijoita palveleva kokonaisuus, joten majoituspalvelut, ravintolat ja lisäaktiviteetit odottavat jo kesän matkailijoita.
Kun vain osaa katsoa, voi oppia ja oivaltaa
Uudessa toimintamallissa kävijäkokemusta vahvistetaan muun muassa eläinkannan hallitulla uudistamisella, elämyksellisellä luontopolulla sekä uudella sisällöllisellä kokonaisuudella, joka tekee näkyväksi metsän "toisen puolen": maaperän, sienirihmastojen ja metsän näkymättömän verkoston, joka mahdollistaa koko ekosysteemin elämän.
Tavoitteena on, että kierros tarjoaa elämyksiä ja oivalluksia eri-ikäisille kävijöille.
Opetuksellinen toiminta keskitetään eläinpuiston omaan luontotaloon, josta rakennetaan ympäristökasvatuksen ja oppimissisältöjen keskus.
Uudistuksen yksityiskohtia ja uusia sisältöjä tuodaan julkisuuteen tulevan kevään aikana.
