JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Ensimmäistä kertaa haettavana isänpäi­vä­kun­ni­a­merkki

Vuodesta 2025 lähtien isille jaetaan sama valtiollinen kunniamerkki, jota ansioituneille äideille on pitkään jaettu.

Vuodesta 2025 lähtien isille jaetaan sama valtiollinen kunniamerkki, jota ansioituneille äideille on pitkään jaettu.

Kuvituskuva

Alu­e­hal­lin­to­vi­ras­tot pyy­tä­vät 14. maa­lis­kuu­ta men­nes­sä esi­tyk­set vuo­den 2025 isän­päi­vä­kun­ni­a­merk­kien saa­jik­si. Esi­tyk­sen voi­vat teh­dä kun­nat, seu­ra­kun­nat, yh­dis­tyk­set ja muut yh­tei­söt sekä pal­kit­ta­van bi­o­lo­gi­set ja ei-bi­o­lo­gi­set lap­set. 

Vuo­des­ta 2025 läh­tien isil­le ja­e­taan sama val­ti­ol­li­nen kun­ni­a­merk­ki, jota an­si­oi­tu­neil­le äi­deil­le on pit­kään ja­et­tu. Kun­ni­a­merk­ki on Suo­men Val­koi­sen Ruu­sun ri­ta­ri­kun­nan I luo­kan mi­ta­li kul­ta­ris­tein. Isil­le ja­et­ta­va kun­ni­a­merk­ki jat­kaa Vuo­den isä -pal­kin­to­jen pe­rin­net­tä, joka uu­den kun­ni­a­mer­kin myö­tä on lak­kau­tet­tu.

Ri­ta­ri­kun­nat myön­tä­vät isän­päi­vä­nä ja­et­ta­vat kun­ni­a­mer­kit hen­ki­löil­le, jot­ka ovat an­si­oi­tu­neet las­ten ja nuor­ten esi­mer­kil­li­ses­tä kas­va­tus­työs­tä sekä per­he-elä­män ja van­hem­muu­den edis­tä­mi­ses­tä. Ta­sa­val­lan pre­si­dent­ti Ale­xan­der Stubb luo­vut­taa kun­ni­a­mer­kit isän­päi­vä­nä 9. mar­ras­kuu­ta val­ta­kun­nal­li­ses­sa juh­las­sa, jon­ka jär­jes­te­lyis­tä vas­taa Vä­es­tö­liit­to.

Kan­sa­lais­ten ja yh­tei­sö­jen tu­lee teh­dä esi­tyk­sen­sä kun­ni­a­mer­kin saa­jis­ta sii­hen alu­e­hal­lin­to­vi­ras­toon, jon­ka alu­eel­la saa­ja­eh­dok­kaat asu­vat. Isän­päi­vä­kun­ni­a­mer­kin ha­ke­mi­nen on mak­su­ton­ta, ku­ten ovat myös isil­le ja­et­ta­vat mi­ta­lit.

Kuka voi saada kunniamerkin? 

Eh­dok­kai­den alai­kä­ra­ja­na on 40 vuot­ta. Pyr­ki­myk­se­nä on, et­tä pal­kit­ta­vat isät edus­ta­vat mah­dol­li­sim­man eri­lai­sia ryh­miä.

Esi­mer­kil­li­sen kas­va­tus­työn sekä per­he-elä­män ja van­hem­muu­den edis­tä­mi­sen li­säk­si kun­ni­a­mer­kin pe­rus­te­lu­na voi ol­la laa­jem­man yh­teis­vas­tuul­li­sen kas­va­tus­teh­tä­vän to­teut­ta­mi­nen esi­mer­kik­si las­ten­suo­je­lu- ja per­he­jär­jes­töis­sä, nuo­ri­so- ja ur­hei­lu­jär­jes­töis­sä tai muis­sa yh­teis­kun­nal­li­sis­sa jär­jes­töis­sä. Am­ma­tis­saan kas­vat­ta­ja­na toi­mi­val­le kun­ni­a­merk­kiä ei kui­ten­kaan myön­ne­tä. 

Kuka voi esittää kunnianmerkkiä?

Omat lap­set voi­vat teh­dä kun­ni­a­merk­kie­si­tyk­sen. Sil­loin sii­hen tu­lee si­säl­tyä vä­hin­tään kak­si luo­tet­ta­vaa, toi­sis­taan riip­pu­ma­ton­ta puol­ta­vaa lau­sun­toa sel­lai­sil­ta jär­jes­töil­tä tai muil­ta yh­tei­söil­tä, jot­ka tun­te­vat hy­vin ky­sees­sä ole­van per­heen.

Jos isän­päi­vä­kun­ni­a­merk­kiä eh­do­te­taan muul­le kuin bi­o­lo­gi­sel­le isäl­le, esi­mer­kik­si kas­vat­ti-, si­jais- tai tu­ki­per­heen isäl­le, eh­do­tuk­sel­le oli­si eduk­si, jos sen mu­ka­na oli­si esi­mer­kik­si per­heen hy­vin tun­te­van ja per­hees­sä asu­neen lap­sen puol­to­kir­je. 

Myös muut omai­set, tut­ta­vat ja naa­pu­rit voi­vat ol­la aloit­teel­li­sia kun­ni­a­merk­kie­si­tyk­sen osal­ta, mut­ta täl­löin esi­tyk­sen te­ki­jä­nä tu­lee ol­la vi­ra­no­mai­nen, jär­jes­tö tai muu yh­tei­sö. Omais­ten, tut­ta­vien ja naa­pu­rei­den tu­lee siis ol­la yh­tey­des­sä ta­hoon, joka voi­si teh­dä esi­tyk­sen.

Saa­mien­sa esi­tys­ten poh­jal­ta alu­e­hal­lin­to­vi­ras­tot te­ke­vät so­si­aa­li- ja ter­veys­mi­nis­te­ri­öl­le omat eh­do­tuk­sen­sa mi­ta­lin saa­jis­ta.

Eh­do­tuk­sis­saan alu­e­hal­lin­to­vi­ras­tot huo­mi­oi­vat, et­tä kun­ni­a­mer­kin saa­ja­eh­dok­kaat edus­ta­vat ta­sa­puo­li­ses­ti isiä ikän­sä puo­les­ta. Las­ten lu­ku­mää­rä ei ole mää­rää­vä pe­rus­te pal­kit­se­mi­sel­le.

Alu­e­hal­lin­to­vi­ras­tot ot­ta­vat kun­ni­a­merk­kie­si­tyk­sis­sään myös huo­mi­oon ta­sa­puo­li­sen alu­eel­li­sen ja­kau­man.

Miten kunniamerkkiä haetaan? 

Isän­päi­vän kun­ni­a­merk­kie­si­tyk­set teh­dään Ri­ta­ri­kun­tien kun­ni­a­merk­kieh­do­tus­lo­mak­keel­la ja so­si­aa­li- ja ter­veys­mi­nis­te­ri­ön liit­teel­lä. Lo­mak­keet löy­ty­vät ne­tis­tä ri­ta­ri­kun­nat.fi tai smt.fi

Lo­mak­keet voi myös ti­la­ta pa­pe­ri­si­na alu­e­hal­lin­to­vi­ras­tois­ta.

Kun­ni­a­merk­kie­si­tyk­set tu­lee toi­mit­taa al­le­kir­joi­tet­tu­na kir­je­pos­til­la vii­meis­tään 14. maa­lis­kuu­ta sen alu­e­hal­lin­to­vi­ras­ton kir­jaa­moon, jon­ka toi­mi­a­lu­eel­la saa­ja­eh­do­kas asuu.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Palstat
14.10. 10:00
Teemat
15.10. 05:00

Yrityksen toiminta ei lepää yhden tukijalan varassa

Teemat
13.10. 05:00

Miljoo­nain­ves­toinnilla maailman johtavaksi ruuvitaloksi

Teemat
15.10. 12:00

Pienelläkin yrityksellä on suuri merkitys

Pääkirjoitus
15.10. 10:00

Kiitos ajastanne!

Teemat
14.10. 06:00

Autohuoltoon uusi sukupolvi mukaan

Teemat
14.10. 12:00

Pönttöuunien kysyntä yllätti remonttimiehen

Teemat
13.10. 12:00

15 vuotta tutun taukopaikan takana

Teemat
9.10. 04:58

Tämä on odotettu seuraava askel

Uutiset
12.10. 12:00

Kekrijuhlassa temppuja ja tekemistä

Teemat
13.10. 05:00

Miljoo­nain­ves­toinnilla maailman johtavaksi ruuvitaloksi

Teemat
11.10. 04:01

Laadukas ruoka on minulle tärkeää

Teemat
10.10. 12:00

Oma ammatti löytyi jo lapsena

Teemat
9.10. 04:58

Tämä on odotettu seuraava askel

Teemat
9.10. 15:00

Verkkokauppa metsän keskellä

Palstat
14.10. 10:00
Teemat
13.10. 12:00

15 vuotta tutun taukopaikan takana

Teemat
12.10. 15:36

Avoin vuoropuhelu päättäjien kanssa on ykkösasioita

Teemat
14.10. 06:00

Autohuoltoon uusi sukupolvi mukaan

Palstat
10.10. 05:12
Teemat
13.10. 05:00

Miljoo­nain­ves­toinnilla maailman johtavaksi ruuvitaloksi

Uutiset
30.9. 09:05

Virroilta sai parhaan alun kauppiasuralle

Teemat
9.10. 04:58

Tämä on odotettu seuraava askel

Uutiset
23.9. 09:29

On kutsumus olla juuri täällä

Teemat
9.10. 15:00

Verkkokauppa metsän keskellä

Teemat
11.10. 04:01

Laadukas ruoka on minulle tärkeää

Palstat
19.9. 07:15
Teemat
10.10. 12:00

Oma ammatti löytyi jo lapsena

Uutiset
24.9. 11:00

Keiturin soten palvelut ylilaatua

Uutiset
28.9. 08:00

Esteettömyys edellä 

Näytä lisää