JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Perinnekylän miljöö kaipaa tapahtumia ja toimintaa

Hyvinvointitoimiala on kiinnostunut Perinnekylän kehittämisestä. Ajatuksena on, että toiminta siirrettäisiin hyvinvointitoimen alaisuuteen ja kiinteistöt tekniselle osastolle.

Hyvinvointitoimiala on kiinnostunut Perinnekylän kehittämisestä. Ajatuksena on, että toiminta siirrettäisiin hyvinvointitoimen alaisuuteen ja kiinteistöt tekniselle osastolle.

Kuvat Riikka Tallila

Riik­ka Tal­li­la

Pe­rin­ne­ky­lä on ol­lut usei­ta vuo­sia Vir­roil­la kes­kus­te­lun ai­he ja kes­ki­viik­ko­na 2. lo­ka­kuu­ta ko­koon­nut­tiin Vir­tain val­tuus­to­sa­lis­sa Pe­rin­ne­ky­län ke­hit­tä­mis­suun­ni­tel­mien ää­rel­le.

– Meil­lä on hie­no mil­jöö siel­lä, mut­ta eh­kä me tar­vit­tai­siin vä­hän li­sää sin­ne ta­pah­tu­mia ja toi­min­taa. Ha­lu­ai­sim­me saa­da Pe­rin­ne­ky­län uu­teen ku­kois­tuk­seen. Nyt olem­me kau­pun­gin pääs­sä miet­ti­neet, mi­ten läh­ti­sim­me asi­aa vie­mään eteen­päin, alus­ti ti­lai­suu­den avan­nut kau­pun­gin­joh­ta­ja Hen­na Vii­ta­nen.

Hy­vin­voin­ti­toi­mi­a­la on kiin­nos­tu­nut läh­te­mään ke­hit­tä­mään Pe­rin­ne­ky­lää ja aja­tuk­se­na on, et­tä toi­min­taa ol­tai­siin siir­tä­mäs­sä hy­vin­voin­ti­toi­men alai­suu­teen ja kiin­teis­töt tek­ni­sel­le osas­tol­le.

– Olem­me kut­su­neet po­ru­kan kool­le, et­tä saa­daan ide­oi­ta. Voim­me poh­tia myös sitä, mil­lais­ta yh­teis­työ­tä voi­tai­siin teh­dä. Otam­me kai­ken­lai­set aja­tuk­set ilol­la vas­taan, et­tä Pe­rin­ne­ky­läs­tä saa­tai­siin sel­lai­nen paik­ka, jon­ne tul­laan tois­te­kin. Ko­vas­ti koi­tam­me teh­dä töi­tä, et­tä sii­tä saa­tai­siin hie­no ja toi­mi­va mil­jöö, Vii­ta­nen li­sä­si.

850 kävijää viime kesänä

Hy­vin­voin­ti­joh­ta­ja Min­na Kos­ki­nen toi pu­heen­vuo­ros­saan esiin esi­mer­kik­si sen, et­tä Pe­rin­ne­ky­län po­ten­ti­aa­li on pai­kal­li­ses­ti käyt­tä­mät­tä, mut­ta taas toi­saal­ta vii­me ke­sä­nä on siel­lä ol­lut 850 kä­vi­jää 85 eri kan­sal­li­suu­des­ta.

Hyvinvointijohtaja Minna Koskinen esitteli hankkeen tavoitteita. Hankkeen lopputavoitteena on Perinnekylä-yhdistyksen perustaminen ja toiminnan vakiinnuttaminen yhteisenä toimintana kaupungin ja muiden toimijoiden kesken.

Hyvinvointijohtaja Minna Koskinen esitteli hankkeen tavoitteita. Hankkeen lopputavoitteena on Perinnekylä-yhdistyksen perustaminen ja toiminnan vakiinnuttaminen yhteisenä toimintana kaupungin ja muiden toimijoiden kesken.

– Pe­rin­ne­ky­läs­tä ol­laan muu­al­la tie­toi­sia, mut­ta me ei eh­kä it­se hok­sa­ta, mitä kaik­kia mah­dol­li­suuk­sia se voi­si meil­le an­taa, ki­teyt­ti Kos­ki­nen.

Hän ker­toi myös Le­a­der-ra­hoi­tuk­ses­ta, jota Vir­tain kau­pun­ki on ha­ke­mas­sa 4. mar­ras­kuu­ta men­nes­sä Pe­rin­ne­ky­lä-hank­keel­le 1.3.2025–28.2.2027 vä­li­sel­le ajal­le.

Hank­keen tar­koi­tuk­se­na on ke­hit­tää Pe­rin­ne­ky­läs­tä kun­ta­lais­ten ja jär­jes­tö­jen oma ma­ta­lan kyn­nyk­sen koh­taa­mis­paik­ka ja olo­huo­ne yh­des­sä mui­den toi­mi­joi­den kans­sa.

– Ra­hoi­tuk­sen saa­mi­nen edel­lyt­tää sitä, et­tä se ei ole pel­käs­tään kau­pun­gin pe­rus­toi­min­taa ja sitä, et­tä me teh­dään tätä yh­des­sä. Sen pi­tää ol­la jo­tain uut­ta, se voi si­säl­tää os­to­pal­ve­luis­ta, hen­ki­lös­tö­ku­luis­ta mitä ta­han­sa, mut­ta 20 pro­sent­tia koko hank­keen kus­tan­nuk­sis­ta pi­tää ol­la tal­koo­työ­tä.

Po­kon kä­sit­te­lyn jäl­keen se ete­nee Ely-kes­kuk­sel­le, joka te­kee ra­hoi­tuk­ses­ta lo­pul­li­sen pää­tök­sen.

Kos­ki­nen lis­ta­si myös hank­keen ta­voit­tei­ta. Nii­tä ovat yh­tei­söl­li­syy­den ja osal­li­suu­den ke­hit­tä­mi­nen, pe­rin­ne- ja ko­ti­seu­tu­työn edis­tä­mi­nen, mo­ni­toi­mi­juu­den tu­ke­mi­nen sekä hank­keen lop­pu­ta­voit­tee­na on Pe­rin­ne­ky­lä-yh­dis­tyk­sen pe­rus­ta­mi­nen ja toi­min­nan va­kiin­nut­ta­mi­nen yh­tei­se­nä toi­min­ta­na kau­pun­gin ja mui­den toi­mi­joi­den kes­ken. Nuor­ten ke­sä­työl­lis­tä­mis­tä­kin on mie­tit­ty Pe­rin­ne­ky­lään.

Hy­vin­voin­ti­joh­ta­ja ar­ve­li, et­tä ta­voit­teis­ta kaik­kein vai­kein on mo­ni­toi­mi­juu­den ke­hit­tä­mi­nen, se mis­tä löy­de­tään ener­gia ja ai­ka, et­tä asi­aa läh­de­tään puu­haa­maan.

– Nyt on sel­lai­nen men­ta­li­teet­ti, et­tä asi­aa ha­lu­taan vie­dä eteen­päin ja kat­soa, mi­hin yh­tei­set rah­keet riit­tä­vät. Mu­kaan on alus­ta­vas­ti il­moit­tau­tu­nut 40 toi­mi­jaa.

Kekrimarkkinoista kesäteatteriin

– Asi­al­ta puut­tuu vi­ral­li­nen val­tuus­to­ta­son pää­tös, mut­ta jos aja­tel­laan op­ti­mis­ti­ses­ti, et­tä se on myön­tei­nen, pi­tää teh­dä Pe­rin­ne­ky­län ra­ken­nus­ten kun­to­kar­toi­tus ja kiin­teis­tö­suun­ni­tel­ma, muis­tut­ti Kos­ki­nen.

Hän täh­den­si, et­tä yh­teis­työ­tä jat­ke­taan Nuo­ri­so­kes­kus Mart­ti­sen kans­sa edel­leen.

Ta­pah­tu­ma­tar­jon­taa­kin il­lan ai­ka­na si­vut­tiin, siel­tä nos­tet­tiin esiin esi­mer­kik­si jou­lu­mark­ki­nat ja pää­si­äis­ta­pah­tu­ma. Myös ke­sä­te­at­te­ri, pe­rin­ne­työn näy­tök­set, tuk­ki­lais­ki­so­ja, ke­sä­tans­sit ja eri­lai­set lu­en­not oli­vat lis­tal­la. Kos­ki­nen ke­hot­ti myös nos­ta­maan luon­non isoon roo­liin.

Ylei­sös­tä al­koi hil­jak­seen tul­la ide­oi­ta. Ka­na­va-ai­heis­ta va­lo­ku­va­näyt­te­lyä eh­do­tet­tiin Pe­rin­ne­ky­lään, kek­ri­mark­ki­noi­ta ja syys­tuot­tei­den myyn­tiä.

Esko Koivisto (etuala) muistutti puheenvuorossaan, että Virroilla on lentokenttäalue, ja turistit nojaavat lentämiseen.  – Eikö meillä muilla ole ajatusta ottaa tätä toimintaa, hän kysyi.

Esko Koivisto (etuala) muistutti puheenvuorossaan, että Virroilla on lentokenttäalue, ja turistit nojaavat lentämiseen.  – Eikö meillä muilla ole ajatusta ottaa tätä toimintaa, hän kysyi.

Myös mai­non­taa ja haus­ko­ja kylt­te­jä tien­var­sil­le ide­oi­tiin koko mat­kan var­rel­la esi­mer­kik­si Ku­ruun ja Kih­ni­öön. Ylei­sös­tä tuli myös eh­do­tus, et­tä Pe­rin­ne­ky­län koh­dal­le tu­li­si hi­taam­pi no­peus­ra­joi­tus ja au­ki­o­lo­a­jan pi­den­tä­mi­nen syys­kuun lop­puun tuli pu­heek­si.

Ylei­söä kiin­nos­ti myös ta­pah­tu­mien ra­hoi­tus, mi­kä­li han­ke ete­nee. Mil­lai­set ta­lou­del­li­set re­surs­sit on jär­jes­tää ta­pah­tu­mia, sil­lä var­mas­ti elä­vöit­tä­vää oli­si os­taa myös ul­ko­puo­lel­ta oh­jel­maa, vaik­ka­pa kon­sert­ti.

– Hy­vin­voin­ti­toi­mel­la on 16 000 eu­roa avus­tus­ra­haa, ja kun tie­tää, mitä ar­tis­ti­palk­ki­ot tänä päi­vä­nä ovat, niin ei­hän sil­lä ko­vin pal­jon saa. Meil­lä on täl­lä­kin het­kel­lä ta­pah­tu­ma-avus­tuk­sen jat­ku­va haku kai­kil­le jär­jes­töil­le, vas­ta­si Kos­ki­nen.

Kau­pun­gin­joh­ta­ja to­te­si ole­van hyvä, jos hank­keel­la saa­tai­siin pö­hi­nää, ja sit­ten pys­tyt­täi­siin miet­ti­mään jat­koa tar­kem­min ja sitä myö­tä tu­li­si suun­ni­tel­mal­li­suut­ta.

Nuo­ri­so­kes­kus Mart­ti­sen vt. toi­mi­tus­joh­ta­ja San­na Jär­ven­si­vu to­te­si kes­kus­te­lun tun­tu­van ki­val­ta, kun kau­pun­ki on ot­ta­nut nyt kop­pia Mart­ti­sen alu­een ja Pe­rin­ne­ky­län ke­hit­tä­mi­ses­tä.

Ylei­sö sai ti­lai­suu­des­sa myös kir­jal­li­ses­ti an­taa ide­oi­ta Pe­rin­ne­ky­län ke­hit­tä­mi­sek­si.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
1.2. 06:57

Vieläkin kysytään, missä Kyläilykahvila sijaitsee?

Uutiset
29.1. 15:12

Killinkosken koululaiset vetosivat kotiruoan puolesta – Paistinperunoita muusin tilalle

Teemat
2.2. 06:41

Luokkamme lempipaikat Kotalan metsissä

Uutiset
31.1. 03:00

Yhteis­toi­min­ta­neu­vottelut suunnitteilla sosiaali- ja terveys­pal­ve­luissa

Uutiset
30.1. 14:01

Tutskovia 120 soittajan voimin

Uutiset
30.1. 10:10

Ähtärin eläinpuisto saa jatkajan

Uutiset
23.1. 16:00

Purran Kukka ja Hautauspalvelu sulkee ovensa

Pääkirjoitus
28.1. 09:41

Ilman lukkoja ensi viikko!

Uutiset
28.1. 10:08

Elinvoi­ma­o­sastolla tapahtuu koko ajan

Uutiset
26.1. 15:53

Eläkepäivillä annan aikaa läheisilleni

Palstat
27.1. 13:11
Uutiset
28.1. 10:08

Elinvoi­ma­o­sastolla tapahtuu koko ajan

Uutiset
27.1. 17:16

Kevytrakenteinen lava Virtain torille toiveissa kesäksi

Uutiset
29.1. 15:12

Killinkosken koululaiset vetosivat kotiruoan puolesta – Paistinperunoita muusin tilalle

Uutiset
26.1. 15:53

Eläkepäivillä annan aikaa läheisilleni

Uutiset
1.2. 06:57

Vieläkin kysytään, missä Kyläilykahvila sijaitsee?

Uutiset
23.1. 16:00

Purran Kukka ja Hautauspalvelu sulkee ovensa

Uutiset
30.1. 14:01

Tutskovia 120 soittajan voimin

Uutiset
26.1. 15:15

Hyvällä reseptillä eteenpäin

Uutiset
31.1. 03:00

Yhteis­toi­min­ta­neu­vottelut suunnitteilla sosiaali- ja terveys­pal­ve­luissa

Uutiset
9.1. 13:50

Ei jatkoa Ikuinen juhannus -festareille

Uutiset
8.1. 11:00

Peurainnevan ensimmäinen kiintiösusi kaadettu

Uutiset
12.1. 12:46

Vainajien säilytysmaksu herättää kysymyksiä

Uutiset
19.1. 13:40

Virtolaiset odottavat meidän päivää

Uutiset
14.1. 10:00

KesäVirratSoi juhlii 70-vuotiasta taiteellista johtajaa

Teemat
19.1. 11:20

Legendaariselta BC:ltä tulee mestareita

Uutiset
13.1. 10:50

Vierivä kivi ei sammaloidu

Uutiset
23.1. 16:00

Purran Kukka ja Hautauspalvelu sulkee ovensa

Uutiset
26.1. 15:53

Eläkepäivillä annan aikaa läheisilleni

Palstat
27.1. 13:11

Näytä lisää