Riikka Tallila
Perinnekylä on ollut useita vuosia Virroilla keskustelun aihe ja keskiviikkona 2. lokakuuta kokoonnuttiin Virtain valtuustosalissa Perinnekylän kehittämissuunnitelmien äärelle.
– Meillä on hieno miljöö siellä, mutta ehkä me tarvittaisiin vähän lisää sinne tapahtumia ja toimintaa. Haluaisimme saada Perinnekylän uuteen kukoistukseen. Nyt olemme kaupungin päässä miettineet, miten lähtisimme asiaa viemään eteenpäin, alusti tilaisuuden avannut kaupunginjohtaja Henna Viitanen.
Hyvinvointitoimiala on kiinnostunut lähtemään kehittämään Perinnekylää ja ajatuksena on, että toimintaa oltaisiin siirtämässä hyvinvointitoimen alaisuuteen ja kiinteistöt tekniselle osastolle.
– Olemme kutsuneet porukan koolle, että saadaan ideoita. Voimme pohtia myös sitä, millaista yhteistyötä voitaisiin tehdä. Otamme kaikenlaiset ajatukset ilolla vastaan, että Perinnekylästä saataisiin sellainen paikka, jonne tullaan toistekin. Kovasti koitamme tehdä töitä, että siitä saataisiin hieno ja toimiva miljöö, Viitanen lisäsi.
850 kävijää viime kesänä
Hyvinvointijohtaja Minna Koskinen toi puheenvuorossaan esiin esimerkiksi sen, että Perinnekylän potentiaali on paikallisesti käyttämättä, mutta taas toisaalta viime kesänä on siellä ollut 850 kävijää 85 eri kansallisuudesta.
Hyvinvointijohtaja Minna Koskinen esitteli hankkeen tavoitteita. Hankkeen lopputavoitteena on Perinnekylä-yhdistyksen perustaminen ja toiminnan vakiinnuttaminen yhteisenä toimintana kaupungin ja muiden toimijoiden kesken.
– Perinnekylästä ollaan muualla tietoisia, mutta me ei ehkä itse hoksata, mitä kaikkia mahdollisuuksia se voisi meille antaa, kiteytti Koskinen.
Hän kertoi myös Leader-rahoituksesta, jota Virtain kaupunki on hakemassa 4. marraskuuta mennessä Perinnekylä-hankkeelle 1.3.2025–28.2.2027 väliselle ajalle.
Hankkeen tarkoituksena on kehittää Perinnekylästä kuntalaisten ja järjestöjen oma matalan kynnyksen kohtaamispaikka ja olohuone yhdessä muiden toimijoiden kanssa.
– Rahoituksen saaminen edellyttää sitä, että se ei ole pelkästään kaupungin perustoimintaa ja sitä, että me tehdään tätä yhdessä. Sen pitää olla jotain uutta, se voi sisältää ostopalveluista, henkilöstökuluista mitä tahansa, mutta 20 prosenttia koko hankkeen kustannuksista pitää olla talkootyötä.
Pokon käsittelyn jälkeen se etenee Ely-keskukselle, joka tekee rahoituksesta lopullisen päätöksen.
Koskinen listasi myös hankkeen tavoitteita. Niitä ovat yhteisöllisyyden ja osallisuuden kehittäminen, perinne- ja kotiseututyön edistäminen, monitoimijuuden tukeminen sekä hankkeen lopputavoitteena on Perinnekylä-yhdistyksen perustaminen ja toiminnan vakiinnuttaminen yhteisenä toimintana kaupungin ja muiden toimijoiden kesken. Nuorten kesätyöllistämistäkin on mietitty Perinnekylään.
Hyvinvointijohtaja arveli, että tavoitteista kaikkein vaikein on monitoimijuuden kehittäminen, se mistä löydetään energia ja aika, että asiaa lähdetään puuhaamaan.
– Nyt on sellainen mentaliteetti, että asiaa halutaan viedä eteenpäin ja katsoa, mihin yhteiset rahkeet riittävät. Mukaan on alustavasti ilmoittautunut 40 toimijaa.
Kekrimarkkinoista kesäteatteriin
– Asialta puuttuu virallinen valtuustotason päätös, mutta jos ajatellaan optimistisesti, että se on myönteinen, pitää tehdä Perinnekylän rakennusten kuntokartoitus ja kiinteistösuunnitelma, muistutti Koskinen.
Hän tähdensi, että yhteistyötä jatketaan Nuorisokeskus Marttisen kanssa edelleen.
Tapahtumatarjontaakin illan aikana sivuttiin, sieltä nostettiin esiin esimerkiksi joulumarkkinat ja pääsiäistapahtuma. Myös kesäteatteri, perinnetyön näytökset, tukkilaiskisoja, kesätanssit ja erilaiset luennot olivat listalla. Koskinen kehotti myös nostamaan luonnon isoon rooliin.
Yleisöstä alkoi hiljakseen tulla ideoita. Kanava-aiheista valokuvanäyttelyä ehdotettiin Perinnekylään, kekrimarkkinoita ja syystuotteiden myyntiä.
Esko Koivisto (etuala) muistutti puheenvuorossaan, että Virroilla on lentokenttäalue, ja turistit nojaavat lentämiseen. – Eikö meillä muilla ole ajatusta ottaa tätä toimintaa, hän kysyi.
Myös mainontaa ja hauskoja kylttejä tienvarsille ideoitiin koko matkan varrella esimerkiksi Kuruun ja Kihniöön. Yleisöstä tuli myös ehdotus, että Perinnekylän kohdalle tulisi hitaampi nopeusrajoitus ja aukioloajan pidentäminen syyskuun loppuun tuli puheeksi.
Yleisöä kiinnosti myös tapahtumien rahoitus, mikäli hanke etenee. Millaiset taloudelliset resurssit on järjestää tapahtumia, sillä varmasti elävöittävää olisi ostaa myös ulkopuolelta ohjelmaa, vaikkapa konsertti.
– Hyvinvointitoimella on 16 000 euroa avustusrahaa, ja kun tietää, mitä artistipalkkiot tänä päivänä ovat, niin eihän sillä kovin paljon saa. Meillä on tälläkin hetkellä tapahtuma-avustuksen jatkuva haku kaikille järjestöille, vastasi Koskinen.
Kaupunginjohtaja totesi olevan hyvä, jos hankkeella saataisiin pöhinää, ja sitten pystyttäisiin miettimään jatkoa tarkemmin ja sitä myötä tulisi suunnitelmallisuutta.
Nuorisokeskus Marttisen vt. toimitusjohtaja Sanna Järvensivu totesi keskustelun tuntuvan kivalta, kun kaupunki on ottanut nyt koppia Marttisen alueen ja Perinnekylän kehittämisestä.
Yleisö sai tilaisuudessa myös kirjallisesti antaa ideoita Perinnekylän kehittämiseksi.
