"On hämmästyttävää, miten paljon ihminen haluaa ja unelmoi, kun tietää, miten vähästä tulee onnelliseksi."
Tämä kirjailija Kaisa Raittilan ajatus sysäsi minut pohdiskelemaan, mitä oikeastaan onnellisuus tarkoittaa. Onko se jokin pysyvä olotila, jota itse ohjailen ja ylläpidän vai voiko sen saavuttaa yksinkertaisesti vain tyytymällä siihen, mitä on. Onko mahdoton ajatus, että että juuri tämä tässä on parasta ainutkertaista elämääni?
Kaisa Raittila jatkaa: "Ihmisellä on syvä tarpeensa tulla rakastetuksi ja nähdyksi. Moni hoitaa puutettaan liialla työllä, liialla somella, liialla urheilulla, liialla turrukkeella."
Eräältä munkilta kyseltiin: oletko onnellinen? Hän vastasi, ettei oikeastaan hae onnellisuutta, vaan hakee rauhaa. Rauha merkitsi hänelle olotilaa, jossa ei kaipaa mitään, vaan on tyytyväinen olemassa olevaan.
Kun näitä asioita pohdiskelee, ei oikeastaan voi sanoa kuin, että tyytyväisyys ja rauha voisi tehdä meistä koko yhteisönä onnellisen. Siihen pääsemiseksi vaaditaan vain rauhan löytänyt yksi ihminen kerrallaan.
Tuula Jokinen
