JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Olen jos­kus udel­lut, mik­sei Vir­roil­la ole Lid­liä. Mi­nul­le on useim­mi­ten vas­tat­tu: ”Ei oo, ei­kä tuu! Meil­le riit­tää omat Äs­sä ja Koo.” Täs­tä nä­kö­kul­mas­ta asi­oi­ta tar­kas­tel­len tai­si käy­dä niin, et­tä Tok­man­ni pää­si li­vah­ta­maan kau­pun­kiin vä­hän niin kuin va­hin­gos­sa. Mo­nen olen kuul­lut­kin sa­no­vat, et­tä jos ei Löy­tö­te­xis­tä löy­dy, niin sit­ten vas­ta me­nen Tok­man­nil­le.

Väis­tä­mät­tä tu­lee mie­leen eräs Do­nald Trump. Tä­mä­hän hais­kah­taa sil­tä et­tä kau­pun­gin is­ku­lau­se voi­si­kin ol­la: ”Vir­rat en­sin, Vir­rat first!.” Mie­ti­tään­päs sitä. Mi­ten vir­to­lai­set suh­tau­tu­vat tän­ne muut­ta­viin?

Ker­ron oma­koh­tai­sen ko­ke­muk­sen muu­al­ta. Aloit­te­lin työ­u­raa­ni Kark­ki­las­sa. Olin nuo­ri, in­no­kas ja ak­tii­vi­nen. Jon­kin ajan ku­lut­tua olin ko­kouk­ses­sa Tuo­ri­lan työ­vä­en­ta­lol­la. Olin jo jo­tain saa­nut ai­kai­sek­si­kin, niin­pä pu­heen­joh­ta­ja toi­vot­te­li ter­ve­tul­leek­si: ”Kun muu­ta­man ker­ran saa sel­kään­sä, pää­see kark­ki­la­lai­sek­si, mut­ta tuo­ri­la­lai­sek­si ei pää­se kos­kaan.”

Tuo­ri­la on pie­ni oma­ko­ti­a­lue ydin-Kark­ki­las­sa. Siel­tä eh­kä voi­daan sa­noa Kark­ki­lan (tai aluk­si Hög­for­sin) al­ka­neen. Teh­taan asun­not ja uu­det asun­to­a­lu­eet ovat syn­ty­neet sen lai­doil­le. Tuo­ri­la on ikään kuin al­ku­ko­ti. Sin­ne pi­tää syn­tyä.

Vuo­sien var­rel­la olen kuul­lut Vir­roil­la use­an­kin hen­ki­lön va­lit­ta­neen, et­tä vir­to­lai­sek­si on vai­kea pääs­tä. Ol­laan vaan omis­sa tu­tuis­sa ym­py­röis­sä, ei­kä tu­lok­kaan ole help­po pääs­tä ”si­sä­pii­riin”.

En nyt kui­ten­kaan kir­joi­ta nii­tä va­li­tuk­sia tä­hän, et­tä kau­pan myy­jä Mai­ja (nimi ja am­mat­ti muu­tet­tu) ker­too ko­ke­muk­sis­taan ”vie­raan­va­rai­suu­des­ta” seu­raa­vaa … Kui­ten­kin joku tun­nis­tai­si ”Mai­jan” tai alet­tai­siin ar­vail­la, ke­nes­tä on kyse. Näin voi­sin ai­heut­taa enem­män har­mia kuin hyö­tyä.

It­se olen ol­lut ke­sä­vir­to­lai­nen jo yli 30 vuot­ta. Sinä ai­ka­na olen tu­tus­tu­nut mo­niin ih­mi­siin ja asi­oi­nut erit­täin mo­nis­sa liik­keis­sä ja pal­ve­luis­sa. Jo­ten­kin sitä on oman paik­kan­sa ka­tu­ku­vas­sa saa­nut en­kä enää kai­paa jo­tain tun­nus­tus­ta. Sa­maa mas­saa ol­laan.

Su­vait­se­vuut­ta on usein tes­tat­tu ky­sy­mys­sar­jal­la. Ketä et hy­väk­syi­si naa­pu­rik­se­si, työ­ka­ve­rik­se­si, opet­ta­jak­se­si, lää­kä­rik­se­si, avi­o­puo­li­sok­se­si tai las­te­si ys­tä­väk­si.

Ko­kei­le eri vaih­to­eh­toi­na esi­mer­kik­si seu­raa­via ih­mis­ryh­miä: af­rik­ka­lai­nen, mus­li­mi, ro­ma­ni, ve­nä­läi­nen, ho­mo­sek­su­aa­li, al­ko­ho­lis­ti tai äh­tä­ri­läi­nen. Mie­len­kiin­toi­sek­si hom­ma me­nee, jos teet­te ky­se­lyn per­heen pii­ris­sä. Vält­tä­kää sil­ti rii­taa, ol­kaa su­vait­se­vai­sia toi­sil­len­ne.

Vir­roil­la oli­si hyvä mah­dol­li­suus esiin­tyä su­vait­se­vuu­den kau­pun­ki­na. Ei­vät kaik­ki Ikui­sen Ju­han­nuk­sen tai Ke­sä­Vir­rat­Soin osal­lis­tu­jat omia ol­leet. Hy­vin­hän niit­ten­kin kans­sa pär­jät­tiin.

Eh­kä vie­lä jos­kus saam­me Lid­lin­kin!

Ta­pio Ero­nen

ke­sä­vir­to­lai­nen,
myös syk­syi­sin ja
ke­väi­sin

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
6.12. 11:09

Lasten liikunta sydämen asiana

Uutiset
5.12. 06:00

Palvelutiski ja kauppias pysyvät

Uutiset
6.12. 06:00

Veikko Yläjärvi seuraa tiiviisti Virtain asioita

Uutiset
5.12. 12:46

Virhydrolla kehitetään Ruotsi-kauppaa

Teemat
5.12. 16:13

Seurassa jokainen tekijä on tärkeä

Lukijalta
7.12. 05:51

Mielipide | Julma säästölinja uhkaa romuttaa hyvinvoinnin

Uutiset
5.12. 15:13

Leader PoKolta rahoitusta myös Virroille

Uutiset
3.12. 11:35

47 hakijaa teknisen johtajan virkaan

Uutiset
3.12. 12:42

Virtain uusi nuorisovaltuusto on valittu

Uutiset
2.12. 10:02

Vaskiveden Ns:n lentopal­loi­li­joilla muisteluilta

Uutiset
5.12. 06:00

Palvelutiski ja kauppias pysyvät

Uutiset
1.12. 16:25

Perinnekylässä puitteet vaikka mihin

Uutiset
2.12. 10:02

Vaskiveden Ns:n lentopal­loi­li­joilla muisteluilta

Uutiset
1.12. 09:51

Yksi henkilö menehtyi ulosajossa

Uutiset
3.12. 13:16

Ilona ja Noel edustavat Helsingissä

Teemat
6.12. 11:09

Lasten liikunta sydämen asiana

Uutiset
3.12. 11:35

47 hakijaa teknisen johtajan virkaan

Uutiset
2.12. 16:00

482 pakettia Virroilta

Uutiset
3.12. 12:42

Virtain uusi nuorisovaltuusto on valittu

Teemat
5.12. 16:13

Seurassa jokainen tekijä on tärkeä

Uutiset
25.11. 14:30

Koira kotiovelta suden suuhun

Uutiset
8.11. 06:00

Pitkään diskuteeraamalla syntyi hyvät kaupat

Uutiset
24.11. 09:51

Mökkirengas löysi tilat toiminnalle Ahjolantieltä

Uutiset
17.11. 15:00

Omat tilat ovat paras ratkaisu tulevaisuutta ajatellen

Uutiset
19.11. 12:10

Uudet tilat etsittiin pika-aikataululla

Teemat
14.11. 11:20

Vanhalla koululla on hyvä hengittää

Teemat
16.11. 09:31

Etsimme kotipihaa, jossa kääntyisi kuorma-autokin

Uutiset
26.11. 10:31

Omaishoitajien on muistettava itsekin elää

Uutiset
12.11. 15:21

Joulun taika syttyy Perinnekylässä

Uutiset
21.11. 14:55

Haluan tulevaisuudessa rekkakuskiksi

Näytä lisää