JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Olen jos­kus udel­lut, mik­sei Vir­roil­la ole Lid­liä. Mi­nul­le on useim­mi­ten vas­tat­tu: ”Ei oo, ei­kä tuu! Meil­le riit­tää omat Äs­sä ja Koo.” Täs­tä nä­kö­kul­mas­ta asi­oi­ta tar­kas­tel­len tai­si käy­dä niin, et­tä Tok­man­ni pää­si li­vah­ta­maan kau­pun­kiin vä­hän niin kuin va­hin­gos­sa. Mo­nen olen kuul­lut­kin sa­no­vat, et­tä jos ei Löy­tö­te­xis­tä löy­dy, niin sit­ten vas­ta me­nen Tok­man­nil­le.

Väis­tä­mät­tä tu­lee mie­leen eräs Do­nald Trump. Tä­mä­hän hais­kah­taa sil­tä et­tä kau­pun­gin is­ku­lau­se voi­si­kin ol­la: ”Vir­rat en­sin, Vir­rat first!.” Mie­ti­tään­päs sitä. Mi­ten vir­to­lai­set suh­tau­tu­vat tän­ne muut­ta­viin?

Ker­ron oma­koh­tai­sen ko­ke­muk­sen muu­al­ta. Aloit­te­lin työ­u­raa­ni Kark­ki­las­sa. Olin nuo­ri, in­no­kas ja ak­tii­vi­nen. Jon­kin ajan ku­lut­tua olin ko­kouk­ses­sa Tuo­ri­lan työ­vä­en­ta­lol­la. Olin jo jo­tain saa­nut ai­kai­sek­si­kin, niin­pä pu­heen­joh­ta­ja toi­vot­te­li ter­ve­tul­leek­si: ”Kun muu­ta­man ker­ran saa sel­kään­sä, pää­see kark­ki­la­lai­sek­si, mut­ta tuo­ri­la­lai­sek­si ei pää­se kos­kaan.”

Tuo­ri­la on pie­ni oma­ko­ti­a­lue ydin-Kark­ki­las­sa. Siel­tä eh­kä voi­daan sa­noa Kark­ki­lan (tai aluk­si Hög­for­sin) al­ka­neen. Teh­taan asun­not ja uu­det asun­to­a­lu­eet ovat syn­ty­neet sen lai­doil­le. Tuo­ri­la on ikään kuin al­ku­ko­ti. Sin­ne pi­tää syn­tyä.

Vuo­sien var­rel­la olen kuul­lut Vir­roil­la use­an­kin hen­ki­lön va­lit­ta­neen, et­tä vir­to­lai­sek­si on vai­kea pääs­tä. Ol­laan vaan omis­sa tu­tuis­sa ym­py­röis­sä, ei­kä tu­lok­kaan ole help­po pääs­tä ”si­sä­pii­riin”.

En nyt kui­ten­kaan kir­joi­ta nii­tä va­li­tuk­sia tä­hän, et­tä kau­pan myy­jä Mai­ja (nimi ja am­mat­ti muu­tet­tu) ker­too ko­ke­muk­sis­taan ”vie­raan­va­rai­suu­des­ta” seu­raa­vaa … Kui­ten­kin joku tun­nis­tai­si ”Mai­jan” tai alet­tai­siin ar­vail­la, ke­nes­tä on kyse. Näin voi­sin ai­heut­taa enem­män har­mia kuin hyö­tyä.

It­se olen ol­lut ke­sä­vir­to­lai­nen jo yli 30 vuot­ta. Sinä ai­ka­na olen tu­tus­tu­nut mo­niin ih­mi­siin ja asi­oi­nut erit­täin mo­nis­sa liik­keis­sä ja pal­ve­luis­sa. Jo­ten­kin sitä on oman paik­kan­sa ka­tu­ku­vas­sa saa­nut en­kä enää kai­paa jo­tain tun­nus­tus­ta. Sa­maa mas­saa ol­laan.

Su­vait­se­vuut­ta on usein tes­tat­tu ky­sy­mys­sar­jal­la. Ketä et hy­väk­syi­si naa­pu­rik­se­si, työ­ka­ve­rik­se­si, opet­ta­jak­se­si, lää­kä­rik­se­si, avi­o­puo­li­sok­se­si tai las­te­si ys­tä­väk­si.

Ko­kei­le eri vaih­to­eh­toi­na esi­mer­kik­si seu­raa­via ih­mis­ryh­miä: af­rik­ka­lai­nen, mus­li­mi, ro­ma­ni, ve­nä­läi­nen, ho­mo­sek­su­aa­li, al­ko­ho­lis­ti tai äh­tä­ri­läi­nen. Mie­len­kiin­toi­sek­si hom­ma me­nee, jos teet­te ky­se­lyn per­heen pii­ris­sä. Vält­tä­kää sil­ti rii­taa, ol­kaa su­vait­se­vai­sia toi­sil­len­ne.

Vir­roil­la oli­si hyvä mah­dol­li­suus esiin­tyä su­vait­se­vuu­den kau­pun­ki­na. Ei­vät kaik­ki Ikui­sen Ju­han­nuk­sen tai Ke­sä­Vir­rat­Soin osal­lis­tu­jat omia ol­leet. Hy­vin­hän niit­ten­kin kans­sa pär­jät­tiin.

Eh­kä vie­lä jos­kus saam­me Lid­lin­kin!

Ta­pio Ero­nen

ke­sä­vir­to­lai­nen,
myös syk­syi­sin ja
ke­väi­sin

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
15.6. 07:00

Virtolainen perusluonne on katsoa ennen kuin katua

Uutiset
16.6. 14:41

Touhua ja tohinaa Vaskivedellä

Uutiset
13.6. 14:17

Nopeusrajoituksia alennettu teillä 23 ja 65

Uutiset
14.6. 12:00

Haave omasta kesämyymälästä toteutui

Teemat
13.6. 08:15

Mummolamuistot Herrasessa elävät yhä sydämessä

Uutiset
17.6. 11:18

Kesä ja Satumetsä avattiin Vaskuulla

Uutiset
11.6. 10:10

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 24

Teemat
17.2. 06:00

Koti, kahvila ja second hand tuovat urheilutalolle uutta säpinää

Uutiset
10.6. 06:00

Vanhan rakennuksen henki näkyy näyttelyssä

Uutiset
11.6. 06:00

UV-säteily on pian voimakkaimmillaan

Teemat
15.6. 07:00

Virtolainen perusluonne on katsoa ennen kuin katua

Uutiset
7.6. 06:00

Kirjakauppa katoaa katukuvasta

Uutiset
11.6. 10:10

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolle 24

Uutiset
13.6. 14:17

Nopeusrajoituksia alennettu teillä 23 ja 65

Uutiset
14.6. 12:00

Haave omasta kesämyymälästä toteutui

Teemat
13.6. 08:15

Mummolamuistot Herrasessa elävät yhä sydämessä

Pääkirjoitus
11.6. 12:00

Kylät avoinna

Uutiset
16.6. 14:41

Touhua ja tohinaa Vaskivedellä

Uutiset
12.6. 06:00

Keuruulle suunnitteilla datakeskushanke

Uutiset
10.6. 06:00

Vanhan rakennuksen henki näkyy näyttelyssä

Uutiset
7.6. 06:00

Kirjakauppa katoaa katukuvasta

Teemat
15.6. 07:00

Virtolainen perusluonne on katsoa ennen kuin katua

Uutiset
28.5. 11:03

Keiturin Soten muutosneuvottelut alkavat perjantaina

Palstat
19.5. 14:38
Uutiset
26.5. 09:34

Yhteinen koulutaival takana

Uutiset
23.5. 13:52

Pienessä koulussa ollaan kuin yhtä suurta perhettä

Uutiset
23.5. 11:10

Torielämää on kaivattu

Uutiset
2.6. 17:02

”Yhteinen polkumme erkanee jokaisen ikiomaksi poluksi”

Uutiset
21.5. 12:00

Urheilijalupaus Reino Raiski odottaa kesän kilpakenttiä

Uutiset
24.5. 11:18

”Virtain kylänraitille ja torielämälle on tehtävä tulevalla valtuustokaudella jotain konkreettista.”

Näytä lisää