JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mielipide | Seurakunnat uppoavat Tarjanteeseen

Vir­tain ja Ruo­ve­den seu­ra­kun­tia uh­kaa it­se­tu­ho. Mo­lem­mat seu­ra­kun­nat ai­ko­vat lak­kaut­taa it­sen­sä. Ne up­po­a­vat iki-iha­nan Tar­jan­teen sy­vän­tee­seen. Siel­tä nii­tä on mah­do­ton­ta nos­taa ylös.

Uu­del­la seu­ra­kun­nal­la on jo oma lo­gon­sa­kin. Sii­nä ei ole kirk­ko­ve­net­tä, mo­lem­pien seu­ra­kun­tien his­to­ri­al­lis­ta tun­to­merk­kiä. On­ko uu­del­la seu­ra­kun­nal­la vä­li­nei­tä men­nä eteen­päin ajan aal­lois­sa?

Pie­ni seu­ra­kun­ta on ai­na pa­rem­pi. Ih­mi­set tun­te­vat toi­sen­sa. Suu­res­sa seu­ra­kun­nas­sa yh­tei­söl­li­syys hä­vi­ää. Työn­te­ki­jöi­tä ei tun­ne­ta. He jää­vät kas­vot­to­mik­si. Mu­ro­lees­ta Äi­jän­ne­val­le on pit­kä mat­ka.

Seu­ra­kun­ta­työs­sä on kyse Ju­ma­lan koh­taa­mi­sen sa­lai­suu­des­ta. Tä­hän sa­lai­suu­teen kuu­luu olen­nai­ses­ti ih­mis­ten yh­teys. Ir­ral­li­suus ei ra­ken­na us­koa ei­kä seu­ra­kun­taa. Us­kon kut­su on sii­nä, et­tä olem­me Ju­ma­lan työ­to­ve­rei­ta, vas­tuu­seen kut­sut­tu­ja Kris­tuk­sen val­ta­kun­nas­sa.

Tämä val­ta­kun­ta on mei­tä ih­mi­siä suu­rem­pi. Vas­tuu­seen kut­sut­tu­ja ovat seu­ra­kun­nan työn­te­ki­jät ja myös luot­ta­mus­hen­ki­löt, jot­ka pää­tök­siä te­ke­vät.

Jo vuo­si­kym­me­niä on tois­tel­tu, et­tä ih­mi­set ovat etään­ty­neet kir­kos­ta ja sen sa­no­mas­ta. Asia on toi­sin­kin päin. Vir­tain ja Ruo­ve­den seu­ra­kun­nat etään­ty­vät mah­dol­li­sel­la lak­kaut­ta­mi­sel­laan jä­se­nis­tään ja sa­mal­la en­tis­tä enem­män myös niis­tä ih­mi­sis­tä, jot­ka ei­vät seu­ra­kun­taan kuu­lu.

Yh­dis­ty­mi­sen vas­tus­ta­mi­nen ei ole lain­kaan tun­ne­ky­sy­mys. Yh­dis­tä­mi­ses­sä ei myös­kään ole kyse pel­käs­tään hal­lin­nol­li­ses­ta rat­kai­sus­ta. Yk­sin­ker­tai­ses­ti, on jär­ke­vää pi­tää yl­lä pie­niä, ih­mi­sen­ko­koi­sia seu­ra­kun­tia.

Pien­ten yh­tei­sö­jen edut tie­de­tään jo yri­tys­maa­il­mas­ta­kin. Mitä kiin­te­äm­min työn­te­ki­jä tun­tee kuu­lu­van­sa yh­tei­söön­sä, sitä pa­rem­pi työn­te­ki­jä hän on yri­tyk­sel­leen. Tämä on tot­ta seu­ra­kun­ta­yh­tei­sös­sä­kin. Ir­ral­li­suus te­kee vä­lin­pi­tä­mät­tö­mäk­si.

Pal­jon on pu­hut­tu kir­kos­ta ero­a­mi­sen li­sään­ty­mi­ses­tä. Tut­ki­mus­ten mu­kaan syy seu­ra­kun­tien jä­sen­mää­rän las­kuun on se, et­tä kirk­ko ja seu­ra­kun­ta ko­e­taan etäi­sek­si. Nuo­ret ai­kui­set hyl­kää­vät eri­tyi­ses­ti ne ra­ken­teet, jot­ka ovat heil­le lii­an suu­ria ja etäi­siä.

Ani har­va al­le kol­mi­kymp­pi­nen kuu­luu jo­hon­kin po­liit­ti­seen puo­lu­ee­seen. Kun seu­ra­kun­ta etään­tyy, niin se jä­te­tään. Pien­ten seu­ra­kun­tien lak­kaut­ta­mi­nen ei täs­sä­kään va­los­sa ole jär­ke­vää.

Meil­le on ker­rot­tu, et­tei seu­ra­kun­tam­me ole krii­si­seu­ra­kun­ta. Sit­ten on jat­ket­tu: nyt on syy­tä va­rau­tua…On sa­not­tu, et­tä seu­ra­kun­nan la­ki­sää­tei­set toi­met vaa­ran­tu­vat ta­lou­den ki­ris­ty­es­sä.

Kuin­ka moni päät­tä­jis­tä tie­tää, mitä nämä la­ki­sää­tei­set toi­met ovat? Seu­ra­kun­nat ovat Ju­ma­lan sa­nan ja sak­ra­ment­tien ja­ka­mis­ta var­ten. Kirk­ko­la­ki ja Kirk­ko­jär­jes­tys mää­rää­vät, et­tä seu­ra­kun­nas­sa pi­tää ol­la ju­ma­lan­pal­ve­lus­toi­min­taa (mm.pa­pit, kant­to­rit), di­a­ko­ni­a­työ­tä (di­a­ko­ni) ja rip­pi­kou­lu­työ­tä eli kas­va­tus­työ­tä. Hau­taus­toi­mi kuu­luu seu­ra­kun­nal­le. Mi­tään muu­ta lait ei­vät oi­ke­as­taan edel­ly­te­tä.

Maa­seu­dul­la tar­vi­taan ai­na lu­jaa it­se­tun­toa. Nyt pi­tää he­rä­tä, mo­nes­sa­kin mer­ki­tyk­ses­sä. Tämä ti­lan­ne on myös kään­ne­koh­ta, mah­dol­li­suus, et­sik­ko­ai­ka.

Oman seu­ra­kun­nan mer­ki­tyk­sen ym­mär­tä­mi­nen on osa us­kon ym­mär­ryk­sen li­sään­ty­mis­tä. Mei­tä kut­su­taan ak­tii­vi­suu­teen, oman seu­ra­kun­nan jä­se­ni­nä toi­mi­mi­seen ja ko­ti­seu­ra­kun­ta­rak­kau­teen. Elä­mä tääl­lä voi uu­dis­tua. Sii­tä on merk­ke­jä. Vin­han kir­ja­kau­pan ylös­nou­se­mus, yh­teis­työ seu­ra­kun­nan ja kun­nan kans­sa on kii­tet­tä­vää. Kul­ku­rin kap­pe­lin ra­ken­ta­mi­nen Vi­su­ve­del­le on upea asia. Vir­roil­la on var­mas­ti omat vah­vuu­ten­sa.

Nyt ei to­del­la­kaan ole luo­vut­ta­mi­sen ja pe­rik­si an­ta­mi­sen ai­ka. Maal­lis­tu­nees­sa sa­ta­ma­kau­pun­gis­sa Paa­va­li­kin ke­hot­ti kes­tä­vyy­teen. Hän va­roit­ti nyrk­kei­ly­ter­mein pää­mää­rät­tö­mäs­tä il­maan ho­su­mi­ses­ta (1Kor.9:26). Nyt ei ole ai­ka ho­sua il­maan ja heit­tää pyy­het­tä ke­hään. Ju­ma­la kan­taa mei­tä, kun olem­me roh­kei­ta.

Kii­tok­set vt. kirk­ko­her­ra Juk­ka Tas­ki­sel­le avoi­mes­ta toi­min­nas­ta eteen lan­gen­nees­sa vaa­ti­vas­sa työ­teh­tä­väs­sä. Ei­vät tien­neet seu­ra­kun­tien päät­tä­jät­kään eh­dok­kaik­si aset­tu­es­saan kuin­ka vaa­ti­vaan paik­kaan jou­tui­si­vat.

Kim­mo Huil­la

pas­to­ri Ruo­ve­del­lä

v. 1978

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
16.1. 11:41

Pienessä mittakaavassa rakentuu suuri ilo

Uutiset
16.1. 14:24

Matkamessuille osallistutaan isommalla osastolla

Uutiset
16.1. 15:31

Hautapaikkamaksut puhuttivat kirkkovaltuustoa

Uutiset
14.1. 10:00

KesäVirratSoi juhlii 70-vuotiasta taiteellista johtajaa

Uutiset
13.1. 10:50

Vierivä kivi ei sammaloidu

Uutiset
15.1. 10:15

41 ainesosan Taidesalaatti

Uutiset
16.1. 16:14

Hannes-myrsky kaatoi metsää yli 3,5 miljoonaa kuutiometriä

Uutiset
13.1. 13:20

 Terveh­dyt­tä­mis­suun­nitelma Kiinteistö Oy Virtain Vuokrataloille

Uutiset
12.1. 12:46

Vainajien säilytysmaksu herättää kysymyksiä

Uutiset
14.1. 15:02

Virroilla kehitetään toimis­to­pal­veluita

Uutiset
12.1. 12:46

Vainajien säilytysmaksu herättää kysymyksiä

Uutiset
14.1. 10:00

KesäVirratSoi juhlii 70-vuotiasta taiteellista johtajaa

Uutiset
13.1. 10:50

Vierivä kivi ei sammaloidu

Uutiset
9.1. 13:50

Ei jatkoa Ikuinen juhannus -festareille

Teemat
16.1. 11:41

Pienessä mittakaavassa rakentuu suuri ilo

Uutiset
16.1. 14:24

Matkamessuille osallistutaan isommalla osastolla

Uutiset
8.1. 11:00

Peurainnevan ensimmäinen kiintiösusi kaadettu

Uutiset
12.1. 10:25

RuoSkA voitti Kiekko-Karhut Ruovedellä

Uutiset
9.1. 16:14

Virtain Yrittäjät vahvassa iskussa

Uutiset
13.1. 13:20

 Terveh­dyt­tä­mis­suun­nitelma Kiinteistö Oy Virtain Vuokrataloille

Uutiset
9.1. 13:50

Ei jatkoa Ikuinen juhannus -festareille

Uutiset
8.1. 11:00

Peurainnevan ensimmäinen kiintiösusi kaadettu

Uutiset
12.1. 12:46

Vainajien säilytysmaksu herättää kysymyksiä

Uutiset
20.12. 09:00

Tiilet vaihtuivat tähtiin

Uutiset
14.1. 10:00

KesäVirratSoi juhlii 70-vuotiasta taiteellista johtajaa

Uutiset
13.1. 10:50

Vierivä kivi ei sammaloidu

Uutiset
30.12. 10:28

Hannes katkaisi sähköt lähes koko Virroilta

Uutiset
19.12. 06:44

Myyntityössä jokainen päivä on erilainen

Palstat
9.1. 14:02
Uutiset
29.12. 06:00

Paljastiko Virtain tähtikartta jotain yllättävää?

Näytä lisää