JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Veljekset jouluvaloja laittamassa

Näin lop­pu­vuo­des­ta, ja kun jou­lu­kin lä­hes­tyy sekä pi­meys li­sään­tyy, tuli ve­li­po­jan kans­sa pu­heek­si jou­lu­va­lo­jen asen­ta­mi­nen mei­dän­kin pi­hal­le.

Sa­noin ve­li­po­jal­le:

– Ei­kö­hän me­kin lai­te­ta jou­lu­va­lo­ja tuon­ne pi­hal­le. Lai­te­taan oi­kein ame­ri­kan mal­liin niin pi­meys kaik­ko­aa täl­tä pi­hal­ta. Meil­lä ei ole nii­tä va­lo­ja kuin joku has­su kynt­ti­lä

– Sit­ten läh­dem­me kaup­paan os­tok­sil­le, sa­noin.

Sii­tä läk­sim­me va­lo­ja kat­so­maan et­tä, min­kä­lai­sia nii­tä on saa­ta­va­na. Löy­tyi­hän nii­tä. Oli vilk­ku­via ja pit­kiä köy­siä. Oli kai­ken vä­ri­siä lyh­käi­siä ja pit­kiä eri­lai­sia ku­vi­oi­ta ja hah­mo­ja. Ke­rä­sim­me nii­tä sy­lin täy­del­tä kaik­kia va­lo­ja ja sit­ten kas­san kaut­ta ko­tiin.

Niin al­koi suun­nit­te­lu mitä mi­hin­kin lai­te­taan. Pui­ta ja pen­sai­ta meil­lä on riit­tä­väs­ti se ei ol­lut on­gel­ma. Pa­ket­te­ja au­ko­maan ja va­lo­joh­to­ja suo­ris­ta­maan. Se oli hel­pom­min sa­not­tu kuin teh­ty. Joh­to­ja oli lo­pu­ton mää­rä. Sit­ten ne me­ni­vät se­kai­sin. Nyt oli pit­kä pin­na tar­peen.

Sii­nä pää­si jo voi­ma sa­nat val­loil­leen. Ve­li­po­jal­ta pa­loi pin­na to­taa­li­ses­ti yh­den va­lo­sar­jan kans­sa. Kuu­lui perr, perr ja koko va­lo­sar­ja­ka­sa len­si ko­me­as­ti kuu­seen.

Sa­noin ve­li­po­jal­le:

– Nyt kä­si­tit vää­rin tä­män hom­man, ne pi­tää au­koa suo­rak­si ja sit­ten lait­taa. Ei­kä heit­tää koko ka­saa suo­raan kuu­seen.

– Näit­ten kans­sa me­nee her­mot, mu­ri­si ve­li­poi­ka.

– Jo­han näi­tä on saa­tu enin osa pai­koil­leen, kyl­lä tämä täs­tä me­nee, loh­dut­te­lin.

– Minä me­nen ha­ke­maan jat­ko­joh­to­ja ja ja­ko­ra­si­oi­ta li­sää.

– Minä vie­lä vien nämä va­lot tuon toi­sen kuu­sen lat­vaan. Haen tik­kaat tuol­ta sei­nus­tal­ta.

Nou­sin va­lo­jen kans­sa tik­kai­ta ylös. Ke­rä­sin va­lo­joh­toa kä­teen ja hei­tin sen lat­van toi­sel­le puo­lel­le. Hy­vin se len­si, sa­moin len­sin mi­nä­kin. Tik­kaat kaa­tui eri suun­taan, minä kuu­seen päin. Puus­ta kiin­ni ja mat­ka alas­päin kuin ora­va, ok­sal­ta ok­sal­le maa­han as­ti kuu­sen ok­sia kä­det täyn­nä.

– Ei oli­si tar­vin­nut kar­sia sitä puu­ta. Tar­koi­tus oli lait­taa va­lot sin­ne ok­sil­le ei­kä tuo­da ok­sia alas, tuu­ma­si ve­li­poi­ka.

En juu­ri nau­ra­nut. Va­lot kui­ten­kin saa­tiin asen­net­tua val­miik­si. Sit­ten kyt­ket­tiin ja­ko­ra­si­at ja jat­ko joh­dot val­miik­si. Ve­li­poi­ka läh­ti kyt­ke­mään va­lot säh­kö­verk­koon.

– Nyt näh­dään tä­män seu­dun ko­meim­mat jou­lu­va­lot, sa­noi ve­li­poi­ka men­nes­sään.

Va­lot lei­mah­ti­vat pa­la­maan. Oli vilk­ku­mis­ta ja kai­ken­lais­ta va­loa. Niin vilk­kui ja rä­ti­si myös jat­ko­joh­dois­sa, oli ki­pi­nää ja sä­hi­nää, sit­ten tus­sah­ti. Tuli täy­del­li­nen pi­meys. Kaik­ki va­lot sam­mui­vat, sa­moin koko talo ja kaik­ki muu­kin oli yh­tä mus­ta­na.

Isä tuli ulos ky­se­le­mään, mik­si sam­mu­tim­me kaik­ki va­lot, kun on täy­sin pi­me­ä­tä?

– Tai­si kä­räh­tää kaik­ki su­lak­keet yli­kuor­mi­tuk­sen ta­kia, ve­li­poi­ka sa­noi isäl­le.

Isä käs­ki vaih­taa su­lak­keet, jot­ta saa­daan va­lot pa­lau­te­tuk­si. On­gel­mia tuli, kun yh­tään su­la­ket­ta ei ol­lut koko ta­los­sa ja uu­sia saa­daan vas­ta huo­men­na. Mei­tä ei ke­hut­tu ve­li­po­jan kans­sa jou­lu­va­lo­jen asen­ta­mi­ses­ta.

Ei meil­lä­kään ol­lut pal­joa nau­run ai­het­ta.

Ris­to A Hän­ni­nen

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
8.11. 06:00

Pitkään diskuteeraamalla syntyi hyvät kaupat

Uutiset
7.11. 10:10

Hyvä oppimatka näköalapaikalla

Uutiset
7.11. 15:05

Joululaulut ovat minulle hyvin rakkaita

Uutiset
6.11. 12:06

Kotalan koulun kohtalosta keskusteltiin eilen

Uutiset
5.11. 14:35

Mikko Pekkarista esitetään tekniseksi johtajaksi

Uutiset
7.11. 14:07

Hyvinvointialue noudatti vanhus­pal­ve­lulakia, mutta sai seuraamusmaksun

Uutiset
4.11. 06:10

Palvelusopimuksen sisällöstä ei vielä tiedetä

Uutiset
31.10. 07:00

Inka Oy kasvaa yrityskaupan myötä

Uutiset
6.11. 10:30

Virtain talous kääntymässä plussalle

Uutiset
5.11. 11:04

Black spirits valloittaa Virtain yhtenäiskoulun

Uutiset
8.11. 06:00

Pitkään diskuteeraamalla syntyi hyvät kaupat

Uutiset
4.11. 06:10

Palvelusopimuksen sisällöstä ei vielä tiedetä

Uutiset
7.11. 10:10

Hyvä oppimatka näköalapaikalla

Uutiset
31.10. 07:00

Inka Oy kasvaa yrityskaupan myötä

Uutiset
2.11. 06:00

Virtain nuorimmalla poikakuorolla kymmenen vuotta yhteistä laulua

Uutiset
7.11. 15:05

Joululaulut ovat minulle hyvin rakkaita

Uutiset
6.11. 12:06

Kotalan koulun kohtalosta keskusteltiin eilen

Uutiset
5.11. 14:35

Mikko Pekkarista esitetään tekniseksi johtajaksi

Uutiset
3.11. 12:05

Pakettiautollinen ruokatarpeita todelliseen tarpeeseen

Uutiset
3.11. 12:50

Virtain toisen asteen opiskelijat yritysrallissa

Uutiset
31.10. 07:00

Inka Oy kasvaa yrityskaupan myötä

Teemat
13.10. 05:00

Miljoo­nain­ves­toinnilla maailman johtavaksi ruuvitaloksi

Uutiset
29.10. 11:00

Vain harvat selviytyivät pisimmästä matkasta

Uutiset
8.11. 06:00

Pitkään diskuteeraamalla syntyi hyvät kaupat

Teemat
11.10. 04:01

Laadukas ruoka on minulle tärkeää

Teemat
10.10. 12:00

Oma ammatti löytyi jo lapsena

Uutiset
4.11. 06:10

Palvelusopimuksen sisällöstä ei vielä tiedetä

Uutiset
28.10. 10:49

Eläkkeelle jääminen tuntuu haikealta

Teemat
9.10. 15:00

Verkkokauppa metsän keskellä

Uutiset
7.11. 10:10

Hyvä oppimatka näköalapaikalla

Näytä lisää