Kun katselee tämänkin lehden sivuja, ei voi olla ajattelematta, miten paljon eri kylissä on toimintaa ja tapahtumia. Juttua on Rantakunnalta Kotalaan ja Killinkoskelle. Ja paljon tapahtumia jää uutisoimattakin. Kaikkia mielenkiintoisiakin kyläkokoontumisia ei mitenkään ehditä kiertää, toimittajillakin kun on kesälomat ja jonkinlaiset työajat.
Vaikka kaikkiin tapahtumiin ei toimittaja ehtisikään, juttuja tehdään myös ennakkoon ja jälkikäteen, kunhan saadaan tietää, mitä on meneillään.
Otamme toimituksessa ilolla vastaan kuvia ja kertomuksia kylien ja eri yhteisöjen kekkereistä!
Mikä määrä vapaaehtoistyötä näiden tapahtumien taakse kätkeytyykään? Talkootunteja on mahdotonta laskea. Niillä kuitenkin mahdollistetaan monien kylätalojen ylläpito ja se, että ylipäätään kylissä tapahtumia järjestetään. Ja samoin keskustassakin. Talkootyön voimannäyte on myös loppuviikon KesäVirratSoi. Sekään ei soisi ilman lukuisia vapaaehtoisia.
Kaikki tapahtumat järjestetään siinä toivossa, että niihin saataisiin osallistujia, joten käydään kylissä ja nautitaan kesätapahtumien runsaudensarvesta niin kauan kuin kesää riittää!
Tuija Veija
