Vanhat ovat tanssineet ja abitkin ajelleet perinteisessä pakkassäässä. Kotiseutuarkiston syövereistä löytyikin vanha penkkarikuva vuodelta 1962. Kuinka moni muistaa tuo ajan, kun opastukset ohjasivat Virtain keskustasta Vaasaan asti?
Moni on odottanut, milloin kuntalaisia tiedotetaan tulevista muutoksista koskien sosiaali- ja terveyspalvelujen palveluntuottajaksi vaihtuvan Pihlajalinnan toimintaa. Viimein on saatu tietää päivämäärät eli Virroilla kuntalaisinfo pidetään 11. maaliskuuta ja Ruovedellä 4. maaliskuuta. Molemmat ovat iltatilaisuuksia. Tästä on luvattu tiedottaa lähipäivinä lisää.
Huhtikuun alku on lähellä, Keiturin Soten henkilökunnalle oli oma tilaisuus Ruovedellä, mutta yksityiskohtia vielä kaivataan edelleen lisää.
Myös Perinnekylän asiat etenevät ja ykkösenä listalla on yritystoiminnan kehittäminen alueella. Se on ensimmäinen juttu, johon lähiaikoina valittava hankepäällikkö tarttuu.
Toimituksessa ajatukset ovat jo ensi viikossa. Virtaintien toimijoita on saatu mukaan keskusteluun ja he ovat hienosti lähteneet muistuttamaan palveluistaan. Loppuviikosta kannattaa olla siis jo kuulolla!
Riikka Tallila
