JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Apostolien päivä

Hei­dän ää­nen­sä on kai­ku­nut kaik­ki­al­le,
hei­dän sa­nan­sa maan ää­riin as­ti. Room. 10:18

Jos si­nul­ta ky­sy­tään ket­kä ovat apos­to­lit ni­mel­tä? Mie­tit het­ken ja saa­tat vas­ta­ta ei­kö ne ole Mat­teus, Mar­kus, Luu­kas, Jo­han­nes ja.. Oi­kein osit­tain, nämä ovat evan­ke­lis­to­ja, evan­ke­liu­mien kir­joit­ta­jia, jois­ta Mat­teus ja Jo­han­nes ovat apos­to­le­ja.
Kak­si­tois­ta apos­to­lia oli­vat Jee­suk­sen kut­su­mia ope­tus­lap­sia. Heil­le Jee­sus an­toi teh­tä­vän ja val­tuu­tuk­sen ju­lis­taa evan­ke­liu­mia. Apos­to­lit oli­vat hen­ki­löi­tä, joi­den ju­lis­tuk­sen va­raan ra­ken­tui kirk­ko, sa­no­ma ja vir­ka. Apos­to­li sana mer­kit­see lä­het­ti­läs­tä. Apos­to­lit oli­vat Jee­suk­sen Kris­tuk­sen lä­het­ti­läi­tä, eri­tyi­siä suur­lä­het­ti­läi­tä. He oli­vat ylös­nou­se­muk­sen to­dis­ta­jia, jot­ka sai­vat val­tuu­tuk­sen Her­ral­ta ja voi­man­sa ja ky­kyn­sä Hen­gen vuo­da­tuk­ses­ta.

Uu­sia apos­to­lei­ta hei­dän jäl­keen ei va­lit­tu, mut­ta kir­kon vir­ka, eri­tyi­ses­ti pa­pin vir­ka poh­jau­tuu apos­to­lien teh­tä­vään ja ope­tuk­seen. Vir­tain kir­kon sun­nun­tain mes­suun on kut­sut­tu Vir­tain seu­ra­kun­nan pal­ve­luk­ses­sa toi­mi­neet pa­pit, apos­to­lien vi­ran seu­raa­jat.
Meil­le apos­to­lien ni­mien si­jaan on tu­tum­pi Apos­to­li­nen us­kon­tun­nus­tus, joka ju­ma­lan­pal­ve­luk­sis­sa yh­des­sä tun­nus­te­taan. Apos­to­lien us­kon­tun­nus­tus poh­jau­tuu apos­to­lien ope­tuk­sel­le. Se on Raa­ma­tun ja kir­kon ope­tuk­sen tii­vis­tel­mä. Kirk­ko lu­kee Raa­mat­tua us­kon­tun­nuk­sen va­los­sa. Us­kon­tun­nus­tus on seu­ra­kun­nan vas­taus­ta ja ylis­tys­tä Ju­ma­lan te­ois­ta. Näin me us­kom­me.
Kei­tä ne kak­si­tois­ta apos­to­lia sit­ten oli­vat: Si­mon Pie­ta­ri, And­re­as, Jaa­kob Se­be­deuk­sen poi­ka, Jo­han­nes Se­be­duk­sen poi­ka, Fi­lip­pus, Bar­to­le­meus, Tuo­mas, Mat­teus, Jaa­kob Al­feuk­sen poi­ka, Tad­deus, Si­mon Ka­na­neus ja Juu­das Is­ka­ri­ot. Juu­dak­sen pe­tet­tyä Jee­suk­sen ja hir­tet­tyä it­sen­sä va­lit­tiin ar­val­la hä­nen si­jak­seen Mat­ti­as. Myös Paa­va­li kut­suu it­se­ään pa­ka­noi­den apos­to­lik­si, ikään kuin yli­mää­räi­sek­si apos­to­lik­si.
Kai­kil­la apos­to­leil­la on omat muis­to­päi­vän­sä. Meil­lä Suo­mes­sa nii­tä vie­tet­tiin py­hä­päi­vi­nä v. 1774 as­ti. Ny­ky­ään päi­vät nä­ky­vät ni­mi­päi­vien muo­dos­sa, pait­si tu­le­va sun­nun­tai, joka on Pie­ta­rin ja Paa­va­lin mar­tyy­ri­kuo­le­man muis­to­päi­vä ja ju­ma­lan­pal­ve­lus­päi­vä.

Ru­kous

Va­pah­ta­jam­me Jee­sus Kris­tus.
Kii­täm­me si­nua apos­to­leis­ta,
joi­den to­dis­tuk­sel­le olet pe­rus­ta­nut seu­ra­kun­ta­si.
Me ru­koi­lem­me si­nua:
Tee hei­dän sa­no­man­sa meil­le elä­väk­si.

Var­je­le mei­dät to­tuu­des­sa­si
ja au­ta mei­tä päi­vä päi­väl­tä kas­va­maan sen tun­te­mi­ses­sa.
Kuu­le mei­tä, sinä, joka elät ja hal­lit­set
Isän ja Py­hän Hen­gen kans­sa ai­na ja ikui­ses­ti. Aa­men.

Jari Kemp­pai­nen

Päl­kä­neen kirk­ko­her­ra

Kan­ga­sa­lan
ro­vas­ti­kun­nan
lää­nin­ro­vas­ti

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Teemat
16.9. 05:55

Virroilla kaikki on mahdollista, kun keksii keinon

Teemat
16.9. 15:33

Hyvä joukkuehenki kaukalossa yhdistää

Uutiset
16.9. 11:07

Poliisi teki liiken­ne­val­von­taiskun Virroilla ja Ruovedellä

Uutiset
16.9. 12:25

Viides­luok­ka­laisilta valmistuu siilimökkejä Rantapuistoon

Uutiset
15.9. 09:09

Selvä ero kahden roolin välillä

Uutiset
12.9. 12:00

Veden keittokehotus puretaan Kurjenkylässä

Teemat
14.9. 10:05

Pyörillä pitkin poikin polkuja

Uutiset
15.9. 13:00

Eniten ääniä Kauniskankaan moottoriradalle

Teemat
16.9. 15:30

Kiekkokausi käynnistynyt aktiivisesti

Palstat
15.9. 10:20

Palapelit tuovat hengähdystauon työpäivään

Uutiset
11.9. 15:40

Kuntalais­ky­selystä pohjaa uuteen kuntastrategiaan

Uutiset
15.9. 09:09

Selvä ero kahden roolin välillä

Uutiset
12.9. 13:30

Luovumme luonnosta melkeinpä kahvipaketin hinnalla

Teemat
12.9. 15:31

Ei ole yhtä oikeaa tai ainoaa lajia

Teemat
14.9. 10:05

Pyörillä pitkin poikin polkuja

Teemat
16.9. 05:55

Virroilla kaikki on mahdollista, kun keksii keinon

Uutiset
12.9. 11:05

Keuruun Lehmikorven tuulivoimahanke etenee

Teemat
16.9. 15:33

Hyvä joukkuehenki kaukalossa yhdistää

Uutiset
13.9. 03:00

Kiekko-Karhujen Preseason-ottelut käynnissä

Lukijalta
12.9. 05:11

Mielipide | Asiointi tk:ssa

Uutiset
30.8. 10:00

Ajovarma sulkee palvelupisteensä Virroilla

Uutiset
29.8. 07:15

Vain ajan kysymys, milloin ”peukkua” Virroilla

Uutiset
9.9. 12:43

Kyläyhdistys haluaa säilyttää koulun Kotalassa

Uutiset
26.8. 15:27

Ehdin aina keskustella kaupan hyllyjen välissä

Uutiset
11.9. 15:40

Kuntalais­ky­selystä pohjaa uuteen kuntastrategiaan

Uutiset
15.9. 09:09

Selvä ero kahden roolin välillä

Uutiset
5.9. 19:17

Virtaintietä elävöittämässä jo 40 vuoden ajan

Uutiset
12.9. 13:30

Luovumme luonnosta melkeinpä kahvipaketin hinnalla

Uutiset
19.8. 14:40

Ikä tuo mukanaan rauhallisuutta

Uutiset
5.9. 10:39

Koulujenväliset kisattiin aurinkoisissa tunnelmissa

Näytä lisää