Älkää unohtako vieraanvaraisuutta, sillä sitä osoittamalla jotkut ovat saaneet pitää enkeleitä vierainaan.
Kirje hebrealaisille 13:1 (RK)
Kyllä! Ympärillämme liikkuu joukko silmillemme näkymättömiä olentoja. Monilla ihmisillä on siitä nykyisinkin hyvin konkreettisia kokemuksia. Tämä olisi viisasta ottaa huomioon. Elämässämme ei ole tilaa onneksi kukaan ei näe -kokemuksille.
Enkelit puuttuvat kuitenkin harvoin ihmisten elämään. Toisaalta – puhe suojelusenkeleistä ei ole mielikuvituksen tuotetta. Tuskin edes aavistamme, kuinka monesta vaaranpaikasta olemme heidän toimestaan pelastuneet.
Jeesuksen mukaan ainakin lapsilla on oma suojelusenkelinsä (Matteuksen evankeliumi 18:10). Raamatun sivuilta löydämme lukuisia tapahtumia, jolloin Jumala on ohjeistanut enkeleitä puuttumaan tilanteeseen.
Ehkä juuri niistä innostuneina monet ovat ryhtyneet etsimään enkelikokemuksia. Se on johtanut juuri siihen, mistä Jumala – ja itse enkelit – meitä varoittavat.
Kirjeessään kolossalaisille (2:18,19) Paavali ilmoittaa, että enkelien palvonta ei kuulu kristinuskoon. Kaikki enkelit eivät suinkaan liiku hyvillä asioilla, eikä meidän aistimme ja ymmärryksemme riitä arvioimaan heidän alkuperäänsä luotettavasti.
Samassa kohdassa apostoli kehottaa meitä keskittymään Kristuksen palvomiseen. Niin tehdessämme löydämme enkeleitä rinnallamme.
Ei haittaa, vaikka pysyvätkin piilossa.
Mielenkiintoista muuten, että Raamattu liittää tämäntapaiset hetket vieraanvaraisuuteen.
Jorma Uimonen
Vapaaseurakunta