Piia Hirviniemi
Virtolainen Alvari Järvikuona löysi itselleen toista vuotta sitten loppuelämänsä kesäauton; mustan, rättikattoisen, avo-Bemarin.
2,5-litrainen BMW E30 Cabriolet on vuosimallia 1986. Karstulalainen autoharrastaja toi auton Virosta Suomeen puolivalmiina aihiona, ja Alvari osti sen häneltä.
– Autossa oli muun muassa sähkövikoja, öljyvuotoja ja kytkin rikki. Viime kesänä pääsin sillä vähän ajelemaan, ja nyt on koko talvi laitettu autoa.
Alvari kuvailee autoaan sleeper-henkiseksi. Ulkoa se näyttää melko tavalliselta, mutta tien päällä alkaa tapahtua.
– Ulkopuolelta ja korillisesti autolle ei ole tehty oikeastaan mitään, mutta konehuone on laitettu uusiksi.
Alvari kertoo, että Bemariin on esimerkiksi päivitetty moottorinohjaus sekä polttoainepumput ja -linjat, ja laitettu polttoainepaineen säädin.
– Sähköt on tehty uudestaan, vaihdettu kytkin, uusittu imusarja ja suuttimet sekä rakennettu ahtolinjat. Myös mekaaninen kaasuläppä on muutettu sähköiseksi kaasuläpäksi, ja laitettu öljynlauhdutinta.
Suurin osa Alvarin vapaa-ajasta on kulunut auton rakentelun parissa. Hän laskeskelee, että pelkästään sähkötöihin on mennyt lähemmäs 80 tuntia.
– Olen rakennellut autoa muuten yksin, mutta sähköjä olen laittanut Mäenpään Saulin kanssa.
Toiveena 600 hevosvoimaa
Auton sisusta oli jo ostovaiheessa siisti eikä Alvarilla ole ollut tarvetta tehdä sille mitään. Nelipaikkaisen avoauton penkit ja ovet on verhoiltu mustalla nahalla, kojetaulu on alcantaraa.
– Mittariston olen vaihtanut tablettiin eli digitaaliseen mittaristoon.
Myöskään auton koriin Alvari ei ole tehnyt muutoksia.
– Bemarissa on BC-Racing -alustasarja, BMW E36-mallin takakelkka ja kaikki paikat alustassa on uretaanipuslitettu.
Jälkeenpäin turboahdettu Bemari on manuaalivaihteinen ja siinä on lukollinen tasauspyörästö. Auto on muutoskatsastettu pariinkin kertaan.
Auto maksoi Alvarille 22 000 euroa, ja osiin on mennyt noin 6 500 euroa.
– Muutamia sähkötöitä on vielä tekemättä, ja kaasuläpän kalibrointi pitää tehdä ennen penkitystä.
Alvari laskee, että penkitys, jolla mitataan tehoja ja haetaan autolle parhaita säätöjä, maksaa 140 euroa tunnilta, ja aikaa siihen menee noin kuusi tuntia.
Konehuoneen rempan jälkeen Alvari toivoo, että Bemarista irtoaisi 600 hevosvoiman verran ratatehoiksi.
– Kaduilla puolestaan ajellaan 300 hevosvoiman tienoilla.
Mittaristo on vaihdettu digitaaliseksi.
Piia Hirviniemi
Bemarin penkit ja ovet on verhoiltu mustalla nahalla, kojetaulu on alcantaraa.
Piia Hirviniemi
Tietotaito kasvaa
Alvari kertoo, että hän on ollut aina kiinnostunut autoista. Nykyistä kesäautoa aikaisemmin hänellä on ollut kaksi kappaletta BMW E36-mallisia ajopelejä.
– Nelisen vuotta on ollut kesäautoja, mutta aikaisemmin ei ole ollut näin rajusti viritettyä autoa.
– Yleensä vappuna otan auton ajoon, ja elokuun loppuun asti ajelen. Viime vuonna osallistuin Himoksella autotapahtumaan. Tänä vuonna suunnitelmissa on Bimmerparty Kalajoella, jos työt antavat myöden.
Alvarin kaveriporukasta löytyy myös muita autoista innostuneita kavereita.
– Autojen laittoa olen opetellut itse. Oppia olen saanut YouTubesta, kavereilta ja esimerkiksi erilaisista Facebook-ryhmistä. Kaikkea en tiedä vielä, enkä osaakaan, mutta kun vain koittaa tehdä eikä anna periksi, niin tietotaito kasvaa.
Autoharrastuksen lisäksi Alvari harrastaa moottorikelkkailua veljensä kanssa. Heillä on myös yhteinen yritys, joka on perustettu viime vuonna.
Konehuone ennen remonttia.
Alvari Järvikuona
Konehuone remontin jälkeen.
Alvari Järvikuona
Teknisiä tietoja:
moottori M50b25
2.8 l kampiakseli
M20 kiertokanget
M50b25nv männät, josta ajettu siivut pois.
ARP-pultit ylä- ja alakerrassa, Athena-pahvi
tuplaimunokat
ZF 320z laatikko sre 765 asetelma, kova vauhtipyörä ja massalevy voimansiirrossa
188 kitkalukkoperä
jarrut edessä E38 4-mäntäset satulat ja M3-jarrulevyt
takana E46 330d isot jarrut
Holset hx40
1100cc suuttimet
Plenum-imusarja
SPD V3 -polttoainepaineen säädin
VAG-puolat
Ulkopuolelta ja korillisesti Alvari ei ole tehnyt autolle oikeastaan mitään, mutta konehuone on laitettu uusiksi.
Alvari Järvikuona