Riikka Tallila
Keurusselän ympäristön- ja terveydensuojelutoimiston alueella, johon kuuluvat Keuruun lisäksi Virrat, Ruovesi, Mänttä-Vilppula, Jämsä ja Kuhmoinen, on nyt saatu apua eläinlääkärivajeeseen.
Eläinlääkäri Tiina Koivukoski aloitti syyskuussa kaupungineläinlääkärin viransijaisena ja hän on viihtynyt työssään usean kunnan alueella hyvin.
Vs. kaupungineläinlääkäri Tiina Koivukoski hoitaa pääsääntöisesti pieneläimiä Keuruulla, Virroilla ja Ruovedellä ja parittomina viikkoina Mänttä-Vilppulassa. Jonkin verran hän päivystää ja hoitaa myös tuotantoeläimiä.
– Kerään asiakaspäiviä sitä mukaa missä kunnassa avuntarvitsijoita on. Virroilla voin olla useampana päivänä viikossa vähän tarpeen mukaan. Keuruulla työskentelen 1–2 päivänä viikossa, kertoo Koivukoski.
Etelä-Pohjanmaalta Vimpelistä lähtöisin oleva Koivukoski valmistui tänä vuonna eläinlääkäriksi.
– Työ on samankaltaista kuin Etelä-Pohjanmaalla, ainoastaan seudut ovat vielä vähän vieraita. Virroillakin on paljon kyliä, niin aina pitää varmistaa, minkä kunnan alueelle käyntiä toivotaan. Jonkin verran Keuruulta ja Ruovedeltäkin asioidaan Virroille eläinlääkäriin.
– Hienoimpia hetkiä työssäni ovat esimerkiksi sellaiset tilanteet, kun eläin kuntoutuu huonosta ennusteesta huolimatta.
Hevoset ja lampaat tulivat Koivukoskelle jo kotona tutuksi. Eläinlääkärin ammatti ei ollut hänelle varsinaisesti lapsuuden haaveammatti, vaan järjellä mietitty ratkaisu.
– Minua kiinnosti luonnontieteet jo lukiossa ja myös käytännönläheinen työ tuntui mielekkäältä. Eläinlääkärin opinnot sisältävät laajan tiede- ja teoriapohjan, mutta käytännön työ sisältää paljon asiakaskohtaamisia niin ihmisten kuin eläintenkin kanssa.
Lemmikin suuhun kannattaa katsoa
Koivukosken mukaan pääpiirteissään eläimistä huolehditaan hyvin, mutta valitettavasti myös eläinten hyvinvoinnin laiminlyöntejä tulee työssä vastaan.
– Osa ihmisistä on ihan todella huolehtivaisia, ja kohtuu pienissäkin asioissa käännytään ammattilaisen puoleen, mikä on tietysti hyvä asia. Osa taas hakeutuu eläinlääkäriin vasta, kun eläimen kunto on jo merkittävästi heikentynyt. Usein se johtuu myös ihmisten ymmärtämättömyydestä tai tiedon puutteesta, että hoitoon hakeudutaan myöhässä, pohtii Koivukoski.
– Tämä koskee esimerkiksi erityisesti lemmikkien hampaiden ja suun terveyttä. Lemmikin suuhun olisikin ehdottoman tärkeää katsoa aika ajoin.
Tiina Koivukosken lisäksi Virroilla eläinlääkärinä toimii myös Outi Mattsson. Pieneläimiä hoidetaan Keurusselän ympäristön- ja terveydensuojelutoimiston alueella arkisin virka-aikaan. Iltaisin ja viikonloppuisin pieneläinten päivystys on keskitetty Jyväskylän Eläinsairaalaan.
