Piia Hirviniemi
Nuorten vaalit ja politiikkaviikko käynnistyivät Virtain yhtenäiskoululla nuorisovaltuuston luotsaaman vaalipaneelikeskustelun myötä.
Tiukkoja kysymyksiä ehdokkaille olivat keksineet Virtain nuorisovaltuusto yhdessä lukiolaisten kanssa.
Panelisteina olivat Vasemmistoliiton edustajina Katja Kotalampi ja Sanna Viitanen, Sosialidemokraateista Mikko Hänninen ja Keijo Kaleva, Keskustasta Terhi Ala-Keturi ja Reijo Koskela, Kokoomuksesta Larissa Heinämäki ja Olli Salmi, Kristillisdemokraateista Tarja Mäkinen ja Olga Saikkonen, Virtain Valtista Tomi Korhonen ja Ari Dahlberg sekä Perussuomalaisista Timo Ilonen ja Riitta-Liisa Mäki.
Osaan kysymyksistä vastattiin äänestämällä kyllä tai ei, osaan jaettiin puheenvuoroja ja joihinkin kysymyksiin saivat vastata kaikki ehdokkaat.
Mistä saadaan Virroille lisää työpaikkoja?
Mäki kehotti muun muassa suosimaan yrittäjyyttä. Hänninen puolestaan ehdotti yrityshautomoa aloitteleville yrityksille ja totesi, että nykyiset yritykset tekevät keskenään yhteistyötä, josta viriää paljon uutta.
– Liikennevirtoja täytyy ruveta hyödyntämään. Virtain ohitse menee aika paljon ajoneuvoja, se meiltä jää isolta osin hyödyntämättä, Dahlberg muistutti.
Ammattikorkeakoulu tai yliopisto Virroille?
– Kyllähän se on tärkeää, että on paikallisesti korkeakoulutusta. Näkisin, että miksi ei voisi olla tälle alueelle sopivaa koulutusta joustavalla mallilla, Ala-Keturi pohti.
Dahlberg oli kahden vaiheilla korkeakouluajatuksen kanssa.
– Pitää muistaa, että meillä on aikalailla pienet ikäluokat, jotka sitä voisivat hyödyntää. Korkeakoulutus on tärkeää, mutta miten järjestetään niin, että sen laadukkuus säilyy. Onko tehokasta ja kustannuksilta järkevää pitää pientä yksikköä vai se, että ollaan jossain isommassa yksikössä opiskelemassa.
Koskela muistutti, että Tampereen ammattikorkeakoulun kanssa on tehty hyvää yhteistyötä.
Mäkinen puolestaan totesi, että yritykset voisivat hyödyntää opiskelijoita paikallisista opinnoista.
Hänninen sanoi, että Virroilla pitäisi ensisijaisesti pitää kiinni toisen asteen koulutuksesta.
– Kun teette opiskeluvalintoja, niin monessa asiassa lähituotantoa kannattaa tukea, mutta kun koulutusvalintoja teette, niin ei välttämättä kannata valita sitä, mikä on lähellä, vaan ensisijaisesti se, mitä itse haluatte opiskella, hän kannusti.
Heinämäki kannatti Hännisen ajatusta.
– Menkää oman kiinnostuksen perässä. Ei aina kannata jäädä omalle paikkakunnalle, maailma avartaa.
Hän myös muisteli, että kun Virroilla on ollut ammattikorkeakoulutusta, paikkakunnalle tuli ympäri Suomea ihmisiä.
– Täällä oli innostuneisuutta, ja se sitoutti laajasti myös yrityselämää. Sääli, että se jäi, kaipaan vähän sitä pöhinää, mitä silloin oli.
Saikkonen totesi, että pitäisi kysyä nuorilta, mitä koulutusta he haluavat Virroille.
Kyläkoulut ovat rikkaus
Kyläkoulujen säilyttämisen puolesta ehdokkaat olivat samaa mieltä, että ne tulee säilyttää niin kauan kuin se on järkevää.
– Kyläkoulut ovat rikkaus. Suomessa on lopetettu niin paljon kyläkouluja, että Virroilla se on jo erikoisuus, jota pitäisi tuoda enemmän esille, Heinämäki kannusti.
– Voitaisiinko me säilyttää Vaskiveden kyläkoulu, ja ruvettaisiin myymään siellä etäkoulupalveluita maailmalla oleville suomalaisille, Salmi ehdotti.
– Maailmalla on töissä todella paljon suomalaisia, jotka ovat kotiopetuksessa ja kotiopettajat saattaisivat olla innostuneita ostamaan etäopetuspalveluita.
Koskela huomautti, että yksikään kunta ei kyläkoulun takia konkurssia tee, vaan syyt ovat muualla.
– Ei Virroillakaan tarvitse yhtään kyläkoulua talouden näkökulmasta lopettaa, mutta se ei ole enää sitten koulu, jos oppilasmäärä tippuu alle 20:n oppilaan.
Miten turvataan Virtain sote-palvelut?
Kotalampi totesi, että suurin merkitys on sillä, että ihmiset äänestävät ja saadaan aluevaltuustoon sellaisia ihmisiä, jotka tukevat myös pienten paikkakuntien toimintaa ja toimipisteiden säilyvyyttä.
– Onneksi Virtain kaupungille on toimipiste luvattu toistaiseksi, mutta taistella siitä täytyy.
– Yksi ensisijainen asia on, että meillä on toimivat seinät ja tilat, että on järkevä pitää ja säilyttää palveluita, Dahlberg sanoi.
Hän totesi, että pitkät etäisyydet saattavat jopa suojella Virtain tilannetta ja keskittää tänne toimintaa, mutta henkilöstön saaminen ja turvaaminen ovat ykkösasioita.
Koskela totesi, että on elämän ja kuoleman kysymys Virroille, että sote-palvelut säilyvät.
– Tämä tulee olemaan tiukka paikka. Jos puolestapuhujia ei ole, niin kyllä tamperelaiset osaavat hoitaa asiat ilman meitäkin, mutta ei ne hoida meidän asioita.
Myös Ala-Keturi kannatti yhteistyötä ja pitkäjänteistä työtä.
Kaleva totesi, että Keiturin Soten ansioista Virroilla on ollut enemmän liikkumavaraa, mutta sitä kiristetään nyt Pirhan taholta voimakkaasti.
– Nyt on vaikuttamisen paikka, pitää olla aktiivisia.
Mitä Virroille pitäisi saada?
Kotalampi, Hänninen, Mäkinen, Saikkonen ja Salmi toivovat paikkakunnalle yrityksiä. Ala-Keturi, Heinämäki ja Koskela lapsiperheitä, Dahlberg uusia ihmisiä, Ilonen nuoria, Viitanen jääkiekkojoukkueita, Mäki eläinklinikkaa sekä kunnollista ravirataa ja Kaleva kesäkauden pöhinää.
– Uimahalli, vastasi Korhonen ja sai yleisöltä isot ablodit.