JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Joulukuusien keräys on alkanut

Joulukuusien keräys on alkanut. Kuusilla parannetaan veden laatua Haukijärvessä.

Joulukuusien keräys on alkanut. Kuusilla parannetaan veden laatua Haukijärvessä.

Pirkanmaan Jätehuolto

Pe­rin­tei­seen ta­paan Pir­kan­maan Jä­te­huol­to nou­taa jou­lu­kuu­sen ko­ti­pi­has­ta­si, kun lai­tat kuu­sen se­ka­jä­te­as­ti­an lä­het­ty­vil­le jou­lun­py­hien jäl­keen. Suu­rin osa kuu­sis­ta kä­si­tel­lään Tam­mer­voi­man hyö­ty­voi­ma­las­sa, joka tuot­taa kau­ko­läm­pöä ja säh­köä pir­kan­maa­lai­siin ko­tei­hin.

– Hyvä paik­ka kuu­sel­le on esi­mer­kik­si jä­te­ka­tok­sen sivu tai pää­ty. Kuus­ta ei saa lait­taa jä­te­ka­tok­sen si­säl­le tai jä­te­as­ti­oi­den eteen, kos­ka sil­loin se hait­taa jä­te­as­ti­oi­den tyh­jen­tä­mis­tä, ker­too Pir­kan­maan Jä­te­huol­lon tek­ni­nen pääl­lik­kö Timo Var­sa­la.

Kuu­si ote­taan jä­te­au­ton kyy­tiin al­ku­vuo­den ai­ka­na kun­ta­koh­tai­sel­la li­sä­jät­teen hin­nal­la.

– Jou­lu­kuu­sen voi myös vie­dä mak­sut­ta Kouk­ku­jär­ven tai Ta­ras­ten­jär­ven jä­te­kes­kuk­seen, Var­sa­la li­sää.

Jät­tei­den put­ki­ke­räyk­sen alu­eil­la Tam­pe­reen Ran­ta-Tam­pel­las­sa ja Vuo­rek­ses­sa jou­lu­kuu­sil­le on mer­kit­ty omat ke­räys­pai­kat. Kuu­si pi­tää vie­dä ke­räys­pai­kal­le vii­meis­tään 12. tam­mi­kuu­ta. Kat­so ke­räys­pai­kat Pir­kan­maan Jä­te­huol­lon verk­ko­si­vuil­ta.

Kuuset lisäävät järven luonnollista veden puhdistumista

Tam­pe­reen Ran­ta-Tam­pel­las­ta ja Vuo­rek­ses­ta ke­rät­ty­jä jou­lu­kuu­sia käy­te­tään li­sää­mään luon­non mo­ni­muo­toi­suut­ta ja luon­non­mu­kais­ta ve­den puh­dis­tus­ta. Kuu­sis­ta ra­ken­ne­taan ri­su­puh­dis­ta­mo No­ki­an Hau­ki­jär­veen.

– Ri­su­puh­dis­ta­mo on luon­nol­li­nen ve­den­puh­dis­ta­ja. Se vie­dään tal­vel­la jään pääl­le, ja kun jää su­laa ke­vääl­lä, kuu­set va­jo­a­vat ve­den al­le. Vet­ty­nee­seen puu­hun muo­dos­tuu mik­ro­beis­ta, bak­tee­reis­ta, le­väs­tä ja sie­ni­rih­mas­tos­ta koos­tu­vaa kas­vus­toa, joka pois­taa ve­des­tä ra­vin­tei­ta ja epä­puh­tauk­sia.Tätä kas­vus­toa syö­vät jär­ven pie­ne­li­öt ku­ten ve­si­hyön­teis­ten tou­kat, joi­ta taas syö­vät ka­lat ja sam­ma­kot. Näin li­sä­tään te­hok­kaas­ti pai­kal­lis­ta luon­non mo­ni­muo­toi­suut­ta ja ra­vin­tei­den luon­tais­ta kier­toa, ker­too Eko­kump­pa­nei­den ym­pä­ris­tö­a­si­an­tun­ti­ja Pyry Rin­ki­nen.

– Ve­teen upo­te­tut jou­lu­kuu­set ovat myös van­ha tapa pa­ran­taa ve­sis­tön ka­la­kan­to­ja. Jär­vi­ka­lat, ku­ten ah­ven, käyt­tä­vät täl­lai­sia puis­ta teh­ty­jä tu­ro­ja li­sään­ty­mi­sa­lu­ei­naan, Rin­ki­nen li­sää.

Ri­su­puh­dis­ta­mon an­si­os­ta esi­mer­kik­si ve­den kiin­to­ai­nek­sen, ke­mi­al­li­sen ha­pen­ku­lu­tuk­sen, ra­vin­tei­den ja or­gaa­ni­sen hii­len pi­toi­suu­det pie­ne­ne­vät. Vai­ku­tuk­sia jär­ven ve­den laa­tuun ja eli­ös­tön mo­ni­muo­toi­suu­teen seu­ra­taan.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
5.6.2026 9.00

Kantaa ei voi muodostaa pelkän näppituntuman perusteella

Palstat
5.6.2026 6.00

Mitä kuu­luu Mik­ko Ke­to­la?

Uutiset
3.6.2026 11.01

Irtisanomiset veivät työmotivaation

Uutiset
4.6.2026 13.25

Tarjanne toi ripauksen historiaa ja kesän tunnelmaa

Lukijalta
6.6.2026 7.41

Mielipide | Etserin (Ähtärin) kohtalo maakuntien rajoilla

Teemat
6.6.2026 8.15

Myllyn tarina jatkuu kosken kohistessa

Ke­sä­leh­ti

1.6.2026 14.07

Sopeutumisen sukupolvi lentää kohti uusia tuulia

Uutiset
3.6.2026 11.00

Rekrytoinnit toteutetaan harkiten

Uutiset
3.6.2026 15.34

Osavuosikatsaus ennakoi arvioitua pienempää alijäämää

Palstat
4.6.2026 7.00

Erasmus-oppilasvaihto huipentui saksalaisten vierailuun

Nuo­ril­la on asi­aa

Uutiset
3.6.2026 11.01

Irtisanomiset veivät työmotivaation

1.6.2026 14.07

Sopeutumisen sukupolvi lentää kohti uusia tuulia

Uutiset
5.6.2026 9.00

Kantaa ei voi muodostaa pelkän näppituntuman perusteella

Uutiset
3.6.2026 11.00

Rekrytoinnit toteutetaan harkiten

Uutiset
1.6.2026 13.16

Tredun valmistujaisissa kannustettiin rohkeuteen

Palstat
5.6.2026 6.00

Mitä kuu­luu Mik­ko Ke­to­la?

Pääkirjoitus
3.6.2026 9.31

Tunteisiin meni

Uutiset
2.6.2026 10.50

Läsnäolo kantaa hädän keskellä

Uutiset
4.6.2026 13.25

Tarjanne toi ripauksen historiaa ja kesän tunnelmaa

Uutiset
2.6.2026 10.33

Harjoitus osoitti yhteistyön voiman kriisitilanteissa

Uutiset
3.6.2026 11.01

Irtisanomiset veivät työmotivaation

Uutiset
12.5.2026 10.00

Virtain lukion kevään ylioppilaat

Teemat
21.5.2026 7.20

Kohti uutta Pohjois-Pirkanmaan sote-kokonaisuutta

Ke­sä­leh­ti

Uutiset
13.5.2026 10.56

Virrat haluaa jatkaa itsenäisenä

Uutiset
19.5.2026 11.48

Aloite Virtain terveys­pal­ve­luiden tulevaisuudesta

Uutiset
27.5.2026 10.02

Unelmien toteutumiseksi on tehtävä töitä

Uutiset
15.5.2026 10.54

Uusi nuortentalo otettiin käyttöön

Uutiset
22.5.2026 6.08

Härkösen vanha koulurakennus muuntautuu moneksi

Uutiset
26.5.2026 14.00

Mökkikaupassa ostajan markkinat

Uutiset
9.5.2026 6.43

Isot kivikylät on nähty

Näytä lisää