JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Kaupunki mukaan maaperää koskevaan selvitys­hank­keeseen

Vir­tain kau­pun­ki päät­tää läh­teä Pir­kan­maan ELY-kes­kuk­sen yh­teis­työ­kump­pa­nik­si Kes­kus­tie 4 ja 5 pi­laan­tu­nei­suus­sel­vi­tyk­siin.

Pir­kan­maan ELY-kes­kus val­von­ta­vi­ra­no­mai­se­na on esit­tä­nyt jär­jes­tet­tä­väk­si koh­teek­si Vir­tain kau­pun­gis­sa si­jait­se­vaa Kes­kus­tie 4:ssä ja 5:ssä si­jain­nei­ta van­ho­ja pe­su­la­kiin­teis­tön alu­ei­ta.

Alue si­jait­see osit­tain Put­tos­har­jun 1-luo­kan poh­ja­ve­si­a­lu­eel­la. Sel­vi­tys­hank­keen tar­koi­tuk­se­na on sel­vit­tää alu­een maa­pe­rän, poh­ja­ve­den ja se­di­ment­tien mah­dol­li­nen pi­laan­tu­nei­suus.

Hank­keen pii­riin ei kuu­lu tut­ki­mus­ten jäl­keen to­det­ta­va tai mää­rät­tä­vä mah­dol­li­nen jäl­ki­tark­kai­lu­vel­voi­te tai var­si­nai­nen puh­dis­tus­työ. Kus­tan­nuk­set mak­se­taan Maa­pe­rä kun­toon -oh­jel­mas­ta.

Van­han Al­kon pai­kal­la on toi­mi­nut pe­su­la 1970-lu­vun alus­ta läh­tien vuo­teen 1987. Pe­su­lan kans­sa sa­mas­sa ra­ken­nuk­ses­sa on ol­lut myös pien­kor­jaa­mo. Sa­mas­sa osoit­tees­sa vuo­si­na 1987–1988 pe­su­la on toi­mi­nut ns. van­han lei­po­mo­ra­ken­nuk­sen ti­lois­sa.

Kiin­teis­töl­lä on si­jain­nut myös Al­kon ra­ken­nuk­sen ja lei­po­mo­ra­ken­nuk­sen vä­lis­sä va­ras­to, jos­sa on säi­ly­tet­ty ke­mi­kaa­le­ja. Koh­tee­seen on teh­ty ai­em­min tut­ki­muk­sia vuon­na 2006, jol­loin maa­pe­räs­tä on otet­tu näyt­tei­tä vii­des­tä tut­ki­mus­pis­tees­tä. Myös Kes­kus­tie 5:ssä on toi­mi­nut pe­su­la. Tark­kaa tie­toa pe­su­lan toi­min­ta-ajas­ta ei ole, mut­ta ar­vi­ol­ta pe­su­la on toi­mi­nut 2000-lu­vun al­ku­puo­lel­le as­ti. Koh­tees­sa on teh­ty tut­ki­muk­sia vuo­si­na 2003–2006.

Vir­tain kau­pun­ki si­tou­tuu ai­no­as­taan hank­ki­maan sel­vi­tys­työn suo­rit­ta­mi­sek­si tar­vit­ta­vat lu­vat sekä osal­lis­tu­maan han­ke­ko­kouk­siin.

Vir­tain kau­pun­ki ei osal­lis­tu hank­keen kus­tan­nuk­siin ei­kä si­tou­du osal­lis­tu­maan mah­dol­li­siin suun­nit­te­lu- tai kun­nos­ta­mis­toi­men­pi­tei­siin tai -kus­tan­nuk­siin.

Vir­tain kau­pun­gin­joh­ta­ja val­tuu­te­taan al­le­kir­joit­ta­maan Pir­kan­maan ELY-kes­kuk­sen kans­sa yh­teis­työ­so­pi­mus edel­lä mai­ni­tuil­la eh­doil­la. Hank­keen oh­jaus­ryh­mään Vir­tain kau­pun­gin edus­ta­jak­si ni­me­tään ym­pä­ris­tö­suun­nit­te­li­ja.

Pir­kan­maan ELY-kes­kus to­teut­taa osal­taan val­ta­kun­nal­lis­ta pi­laan­tu­nei­den maa-alu­ei­den ris­kien­hal­lin­tast­ra­te­gi­aa (PIMA-stra­te­gia). Sen ta­voit­tee­na on tun­nis­taa mer­kit­tä­vät pi­laan­tu­neet alu­eet ja saa­da nii­den ris­kit kes­tä­väl­lä ta­val­la hal­lin­taan vuo­teen 2040 men­nes­sä.

Oh­jel­mas­sa edis­te­tään ym­pä­ris­tön- ja ter­vey­den­suo­je­lun kan­nal­ta kii­reel­lis­ten koh­tei­den sel­vit­tä­mis­tä ja kes­tä­vää ris­kin­hal­lin­taa sekä puh­dis­ta­mis­ta. Ym­pä­ris­tö­mi­nis­te­riö on kes­kit­tä­nyt oh­jel­man to­teut­ta­mi­sen Pir­kan­maan ELY-kes­kuk­seen ELY-ase­tuk­sel­la 2016.

Vir­tain kau­pun­gin­hal­li­tus hy­väk­syi eh­do­tuk­sen yk­si­mie­li­ses­ti kes­kus­te­lun jäl­keen.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
27.2. 16:05

Työkonevarkauden tutkinta paljasti myös asuntomurtojen tekijät

Teemat
25.2. 11:00

Parturi Villin lännen kylänraitilta 

Uutiset
26.2. 14:32

Pyrypäivän puuhasteluja Perinnekylässä

Uutiset
27.2. 06:00

Yli 300 laatikollista negatiiveja

Teemat
23.2. 15:00

Vaaleanpunainen talo kätkee satoja tarinoita

Lukijalta
26.2. 08:00

Mielipide | Suomi – jakautunut maamme

Uutiset
24.2. 13:30

Liedenpohjan vesiosuuskunta investoi varmuuteen

Pääkirjoitus
25.2. 08:20

Tyhjät ikkunat vai tulevaisuuden mahdollisuudet?

Uutiset
26.2. 13:00

Työttömyysluvut liki ennallaan

Palstat
19.2. 09:34

Hetkiä Virtaintien varrelta

Teemat
23.2. 15:00

Vaaleanpunainen talo kätkee satoja tarinoita

Teemat
25.2. 11:00

Parturi Villin lännen kylänraitilta 

Uutiset
27.2. 16:05

Työkonevarkauden tutkinta paljasti myös asuntomurtojen tekijät

Uutiset
24.2. 13:30

Liedenpohjan vesiosuuskunta investoi varmuuteen

Uutiset
26.2. 14:32

Pyrypäivän puuhasteluja Perinnekylässä

Uutiset
27.2. 06:00

Yli 300 laatikollista negatiiveja

Palstat
22.2. 06:15

Hetkiä Virtaintien varrelta

Palstat
22.2. 03:00
Teemat
24.2. 11:30

Tekniikan kehitys näkyy elektroniikan kaupassa

Pääkirjoitus
25.2. 08:20

Tyhjät ikkunat vai tulevaisuuden mahdollisuudet?

Uutiset
6.2. 16:17

Henna Viitanen hakee Pirhan hallin­to­pal­ve­lu­johtajan virkaa

Uutiset
3.2. 11:41

Keskisuuri rakennuspalo Ahjolantiellä

Uutiset
10.2. 12:39

Virtain vuoden ensimmäinen vauva syntyi Kurjenkylään

Uutiset
10.2. 11:01

Nyt omasta kaupasta tuli totta

Uutiset
6.2. 10:53

Monitoimipalvelu löysi vihdoin uudet tilat

Uutiset
18.2. 11:00

Studio Kide tuo Virroille ison kaupungin palveluita

Uutiset
16.2. 13:46

Pihlajalinna tiedotti Keiturin Soten henkilöstöä

Teemat
23.2. 15:00

Vaaleanpunainen talo kätkee satoja tarinoita

Uutiset
14.2. 06:27

Hoiva-alalla parasta ja haastavinta on muuttuva työ

Palstat
19.2. 09:34

Hetkiä Virtaintien varrelta

Näytä lisää