JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Kylätalokartoitus käynnistyy

Va­rau­tu­mi­nen on yhä tär­ke­äm­pi osa kun­tien, hy­vin­voin­ti­a­lu­ei­den ja ky­lien ar­kea. Val­ta­kun­nal­li­ses­sa ky­lä­ta­lo­kar­toi­tuk­ses­sa ke­rä­tään tie­toa yh­tei­söl­li­sis­tä ti­lois­ta ja pai­kois­ta, joi­ta voi­daan hyö­dyn­tää krii­si-, on­net­to­muus- ja häi­ri­ö­ti­lan­teis­sa esi­mer­kik­si ko­koon­tu­mis­paik­koi­na, in­fo­pis­tei­nä tai hä­tä­ma­joi­tuk­se­na.

Ky­lä­ta­lo­kar­toi­tus var­mis­taa, et­tä ky­läyh­tei­söis­sä tie­de­tään, mi­hin men­nä ja mi­ten toi­mia, kun jo­tain poik­keuk­sel­lis­ta ta­pah­tuu. Täl­lai­sia koh­tei­ta voi­vat ol­la esi­mer­kik­si kylä- ja seu­ran­ta­lot, ko­dat ja met­säs­tys­seu­ro­jen ti­lat.

– Ky­lä­ta­lo­kar­toi­tuk­sen tar­koi­tuk­se­na on vah­vis­taa ky­lien ja pai­kal­lis­ten yh­tei­sö­jen va­rau­tu­mis­ta eri­lai­siin häi­ri­ö­ti­lan­tei­siin, ker­too pro­jek­ti­pääl­lik­kö Rit­va Pih­la­ja Suo­men Ky­lät ry:stä.

Yh­tei­söl­li­nen va­rau­tu­mi­nen vah­vis­taa pai­kal­lis­ten yh­tei­sö­jen ar­jen tur­val­li­suut­ta ja asuk­kai­den tur­val­li­suu­den tun­net­ta.

– Ky­lä­va­ras­sa pu­hu­taan myös ky­lil­le hy­vin tu­tuis­ta ti­lan­teis­ta, ku­ten vaik­ka­pa sii­tä, mi­ten pai­kal­li­nen yh­tei­sö voi aut­taa asuk­kai­ta sel­viy­ty­mään myrs­kyn ai­heut­ta­mis­ta tu­hois­ta ja pär­jää­mään pit­kien säh­kö­kat­ko­jen ai­ka­na, sa­noo Pih­la­ja.

Tie­dot alu­eel­la kar­toi­te­tuis­ta koh­teis­ta il­moi­te­taan myös pai­kal­lis­ten vi­ra­no­mais­ten käyt­töön. Kar­toi­tus tu­kee kun­tien, hy­vin­voin­ti­a­lu­ei­den ja pe­las­tus­toi­men val­mius­suun­nit­te­lua.

Kar­toi­tus teh­dään koko Suo­mes­sa, yh­teis­työs­sä maa­kun­nal­lis­ten ky­läyh­dis­tys­ten ja Le­a­der-ryh­mien kans­sa. Ky­lä­ta­lo­kar­toi­tus käyn­nis­tyy maa­kun­nis­sa joko ke­sän tai al­ku­syk­syn 2025 ku­lu­es­sa, ja sen on tar­koi­tus val­mis­tua vuo­den 2026 al­kuun men­nes­sä.

Kar­toi­tus on osa Suo­men Ky­lät ry:n koor­di­noi­maa EU-osa­ra­hoit­teis­ta Ky­lä­va­ra pai­kal­li­sen va­rau­tu­mi­sen pe­rus­ta­na -han­ket­ta (2024–2026). Ky­lä­va­ra-hank­keen ta­voit­tee­na on vah­vis­taa pai­kal­lis­ten yh­tei­sö­jen va­rau­tu­mis- ja tur­val­li­suus­työ­tä sekä krii­si­val­miut­ta.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
15.7. 12:36

Nuoren viulistin esitys veti sanattomaksi

Uutiset
16.7. 09:35

Päällystystyöt alkoivat

Uutiset
15.7. 06:00

Kirjan arvoinen kylä

Uutiset
14.7. 16:02

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 29

Lukijalta
15.7. 12:00

Muistoja Saarelman perheestä

Uutiset
16.7. 07:00

Virroilla golfataan hyvän asian puolesta

Uutiset
11.7. 12:31

Työn kieli on aina sama

Lukijalta
16.7. 11:48

Mielipide | Virtain puolesta vai vastaan

Uutiset
11.7. 06:09

Hotelliyrittäjänä kymmenen vuotta

Pääkirjoitus
16.7. 12:15

On sitten ilimoja piisannu

Uutiset
11.7. 06:09

Hotelliyrittäjänä kymmenen vuotta

Uutiset
11.7. 12:31

Työn kieli on aina sama

Uutiset
10.7. 07:40

Uusi moukarihäkki turvaa niin heittäjää kuin yleisöäkin

Uutiset
15.7. 12:36

Nuoren viulistin esitys veti sanattomaksi

Uutiset
14.7. 16:02

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 29

Uutiset
16.7. 09:35

Päällystystyöt alkoivat

Uutiset
15.7. 06:00

Kirjan arvoinen kylä

Uutiset
8.7. 16:40

Juttua olisi riittänyt moneksi päiväksi

Uutiset
12.7. 06:52

Kesäasukasinfossa esillä ajankohtaiset kuulumiset

Uutiset
9.7. 06:26

Virtain Korhosten sukuseuran 40-vuotisjuhla Virroilla

Uutiset
7.7. 15:03

Ikuinen juhannus -festivaalin jatkoa mietitään syksyllä

Uutiset
7.7. 10:33

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 28

Uutiset
8.7. 16:40

Juttua olisi riittänyt moneksi päiväksi

Uutiset
11.7. 06:09

Hotelliyrittäjänä kymmenen vuotta

Uutiset
8.7. 17:12

Ainalan puutarhajuhlissa jaettiin muistoja vuosikymmenten varrelta

Uutiset
7.7. 13:54

Festareilla sää suosi ja artistit antoivat parastaan

Uutiset
7.7. 07:03

Musiikkijuhla jättää merkityksellisen jäljen kaikkiin osallisiin

Uutiset
11.7. 12:31

Työn kieli on aina sama

Uutiset
5.7. 07:45

Härkösen kylään saatiin heinäkuuksi kesäkahvila

Uutiset
10.7. 07:40

Uusi moukarihäkki turvaa niin heittäjää kuin yleisöäkin

Näytä lisää