JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Opiskelijat kutsuvat yrittäjiä aamupalalle

Tradenomiopiskelijat Tuomas Liikala (vas.), Maarit Juvonen ja Laura Viitamäki toivovat, että tupa saadaan täyteen, kun he järjestävät opiskelijaprojektina Marttisen Vihta-saunalla aamupalatilaisuuden yrittäjille. Marttisen markkinointi- ja viestintäpäällikkö Jari Ahola on tyytyväinen opiskelijoiden suunnitelmaan.

Tradenomiopiskelijat Tuomas Liikala (vas.), Maarit Juvonen ja Laura Viitamäki toivovat, että tupa saadaan täyteen, kun he järjestävät opiskelijaprojektina Marttisen Vihta-saunalla aamupalatilaisuuden yrittäjille. Marttisen markkinointi- ja viestintäpäällikkö Jari Ahola on tyytyväinen opiskelijoiden suunnitelmaan.

Piia Hirviniemi

Piia Hir­vi­nie­mi

Tam­pe­reen am­mat­ti­kor­ke­a­kou­lun kol­man­nen vuo­den tra­de­no­mi­o­pis­ke­li­jat jär­jes­tä­vät Mart­ti­sen Vih­ta-sau­nal­la aa­mu­pa­la­ti­lai­suu­den yrit­tä­jil­le tors­tai­na 12. jou­lu­kuu­ta.

– Ta­voit­tee­na on ke­rä­tä mah­dol­li­sim­man mo­nia yri­tyk­siä yh­teen tä­hän ver­kos­toi­tu­mis­ta­pah­tu­maan, ker­too ti­lai­suu­den pro­jek­ti­pääl­lik­kö, vir­to­lai­nen Tuo­mas Lii­ka­la, joka on yk­si di­gi­taa­li­sen lii­ke­toi­min­nan mo­ni­muo­to-opis­ke­li­jois­ta.

Lii­ka­la sekä hä­nen opis­ke­li­ja­ka­ve­rin­sa Lau­ra Vii­ta­mä­ki Äh­tä­ris­tä ja Maa­rit Ju­vo­nen Ruo­ve­del­tä pal­jas­ta­vat, et­tä lu­vas­sa on ver­kos­toi­tu­mi­sen li­säk­si vink­ke­jä työ­hy­vin­voin­tiin sekä aa­mu­pa­laa, ja ha­luk­kail­le aa­mu­sau­na. Ti­lai­suus on mak­su­ton.

Aa­mu­pa­la­ti­lai­suus on osa tra­de­no­mi­o­pin­to­ja. Opis­ke­li­jat ovat suun­ni­tel­leet ta­pah­tu­man ja hoi­ta­vat muun mu­as­sa mark­ki­noin­nin ja toi­mi­vat jär­jes­tä­ji­nä. Nuo­ri­so­kes­kus Mart­ti­nen puo­les­taan on toi­mek­si­an­ta­ja­na, ja an­taa ti­lat sekä re­surs­sit käyt­töön.

– Ti­lai­suu­teen voi il­moit­tau­tua mar­ras­kuun lop­puun men­nes­sä Mart­ti­sen ko­ti­si­vu­jen kaut­ta. Ta­pah­tu­maa mai­nos­te­taan so­mes­sa ja yri­tyk­sil­le läh­tee myös säh­kö­pos­ti­kir­jei­tä, opis­ke­li­jat ker­to­vat.

– Kon­tak­toim­me suo­raan vir­to­lai­sia ja lä­hi­seu­dun yri­tyk­siä, jois­sa on hen­ki­lö­kun­taa kym­me­nen tai enem­män, mut­ta myös pie­nem­mis­tä yri­tyk­sis­tä voi läh­teä mu­kaan, Lii­ka­la li­sää.

Hän us­koo, et­tä ti­lai­suus on hyvä paik­ka myös opis­ke­li­joil­le ja yri­tyk­sil­le ver­kos­toi­tua kes­ke­nään.

– Olen it­se­kin käy­nyt aa­mu­pa­la­ti­lai­suuk­sis­sa ja ai­na niis­tä on tu­le­vien viik­ko­jen ai­ka­na poi­ki­nut jo­tain.

Oikea toimeksiantaja

Lii­ka­lan, Vii­ta­mä­en ja Ju­vo­sen opis­ke­li­ja­po­ruk­ka koos­tuu noin 25 opis­ke­li­jas­ta, jot­ka opis­ke­le­vat tra­de­no­mik­si pää­a­si­as­sa etä­nä, lä­hi­o­pe­tus­päi­vät on jär­jes­tet­ty Vir­roil­la Mart­ti­ses­sa.

Vii­ta­mä­ki ker­too, et­tä opis­ke­li­jat ja­et­tiin kuu­teen eri tii­miin, jois­ta jo­kai­nen ryh­mä teki eh­do­tuk­sen ta­pah­tu­mas­ta. Eni­ten ää­niä saa­nut ti­lai­suus meni jat­koon, ja ta­pah­tu­maa alet­tiin suun­ni­tel­la elo­kuun lo­pul­la.

Nuo­ri­so­kes­kus Mart­ti­sen mark­ki­noin­ti- ja vies­tin­tä­pääl­lik­kö Jari Aho­la iloit­see, et­tä Mart­ti­nen va­li­koi­tui toi­mek­si­an­ta­jak­si.

– Ha­lu­sim­me läh­teä mu­kaan uu­sil­la aja­tus­ka­na­vil­la. Opis­ke­li­joil­la on hie­no­ja ide­oi­ta, ja uu­sia nä­kö­kul­mia. Myös me opim­me heil­tä esi­mer­kik­si mi­ten ta­voi­tel­la koh­de­ryh­mää. Tämä on mo­lem­mil­le win-win -ti­lan­ne.

– En us­ko, et­tä tämä tu­lee jää­mään vii­mei­sek­si ta­pah­tu­mak­si.

Hän myös ar­ve­lee, et­tä paik­ka­na Vih­ta-sau­na an­taa eri­lai­sen mil­jöön aa­mi­ais­ti­lai­suu­del­le luon­non kes­kel­lä.

Tekemällä oppii

– Opis­ke­lu­jen kan­nal­ta on hyvä, et­tä saim­me oi­ke­an toi­mek­si­an­ta­jan ja pää­sem­me te­ke­mään ti­lai­suut­ta oi­ke­as­ti, ei vain ku­vit­teel­li­ses­ti, Lii­ka­la kiit­te­lee.

– Kun on teh­nyt ra­port­tia ra­port­tien pe­rään pari vuot­ta, tämä mo­ti­voi eri­lail­la. Te­ke­mäl­lä op­pii tosi pal­jon, Vii­ta­mä­ki to­te­aa.

Pro­jek­tin yk­si tär­keis­tä teh­tä­vis­tä on tii­mien vä­li­nen yh­teis­työ ja tie­don­kul­ku.

– Ryh­mät on ja­et­tu myyn­ti- ja mark­ki­noin­ti­tii­mei­hin, ja jo­kai­sel­le ryh­mäl­le on omat vas­tuu­hen­ki­löt. Ku­kin hoi­taa oman alu­een­sa, Vii­ta­mä­ki ker­too.

– Ryh­mis­sä on opis­ke­li­joi­ta mo­nel­ta eri alal­ta. Po­ruk­ka on ra­ken­ta­vaa ja ai­na voi ky­syä toi­sil­ta apua. Myös toi­mek­si­an­ta­jaa on ol­lut help­po lä­hes­tyä, Ju­vo­nen kiit­te­lee.

Aho­la suo­sit­te­lee vas­taa­van­lai­sia opis­ke­li­ja­toi­mek­si­an­to­ja myös muil­le yri­tyk­sil­le.

– Meil­lä on hy­vät ko­ke­muk­set, ja kaik­ki on toi­mi­nut hie­nos­ti yh­tey­den­pi­dos­ta läh­tien.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Palstat
29.6.2026 12.20

Mitä kuu­luu Ele­na Vuok­si­o­la?

Uutiset
28.6.2026 13.30

Yhteistyöllä voidaan hillitä vieraslajien leviämistä

Lukijalta
28.6.2026 9.28

Entä jos ykköskoti onkin maalla ja kakkosasunto kaupungissa?

Uutiset
26.6.2026 10.42

Kirsi Pohjola valittiin Tarjanteen seurakunnan kirkkoherraksi

Uutiset
26.6.2026 14.34

Maalaismiljöö houkutteli lapsiperheitä Haapamäelle

Uutiset
27.6.2026 6.30

Matkalla Mutaveijarien tahdissa

23.6.2026 15.30

Kuka heistä on Virtain Karhu 2026?

Uutiset
22.6.2026 16.24

Juhannusmarkkinat keräsivät ennätysyleisön Perinnekylään

Uutiset
24.6.2026 13.46

Nimekkäitä taiteilijoita Taide-Nuuttilan kesässä

Uutiset
23.6.2026 13.20

Poliisihallitus vastasi Virtain lausuntoon

Uutiset
22.6.2026 16.24

Juhannusmarkkinat keräsivät ennätysyleisön Perinnekylään

Uutiset
23.6.2026 9.31

Irja Majasesta Kansan­tans­si­mestari

23.6.2026 15.30

Kuka heistä on Virtain Karhu 2026?

Uutiset
26.6.2026 10.42

Kirsi Pohjola valittiin Tarjanteen seurakunnan kirkkoherraksi

Uutiset
24.6.2026 13.46

Nimekkäitä taiteilijoita Taide-Nuuttilan kesässä

Palstat
29.6.2026 12.20

Mitä kuu­luu Ele­na Vuok­si­o­la?

Uutiset
24.6.2026 9.00

Puulevy herää eloon taiteilijan käsissä

Uutiset
26.6.2026 14.34

Maalaismiljöö houkutteli lapsiperheitä Haapamäelle

Uutiset
24.6.2026 9.35

Iltatorit tuovat elämää Virtain torille

Uutiset
23.6.2026 13.20

Poliisihallitus vastasi Virtain lausuntoon

Uutiset
3.6.2026 11.01

Irtisanomiset veivät työmotivaation

Teemat
15.6.2026 17.47

Vaarin vanha sukutila muuttui kodiksi

Lah­den­ky­lä-Ik­ka­lan­ky­lä

Uutiset
9.6.2026 13.47

SuPer selvittää Pihlajalinnan vähentämistoimet perinpohjaisesti

Teemat
12.6.2026 13.50

Maidontuotannon paikka on juuri täällä

Lah­den­ky­lä - Ik­ka­lan­ky­lä

Uutiset
22.6.2026 16.24

Juhannusmarkkinat keräsivät ennätysyleisön Perinnekylään

Uutiset
16.6.2026 17.10

Tanssi­va­penk­kimuija toi Myllyniemeen näkyvyyttä

1.6.2026 14.07

Sopeutumisen sukupolvi lentää kohti uusia tuulia

Uutiset
12.6.2026 11.45

Polkuautoilla mini-Virtain maisemissa

Uutiset
9.6.2026 15.30

Valtuutetuilta stipendit tsempparille, puurtajalle ja tulokkaalle

Teemat
18.6.2026 14.02

Piilopirtissä terapeuttisinta on saunan lämmitys

Ke­sä­leh­ti

Näytä lisää