JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Poikkeuksellisen talven seuraukset näkyvät maanteillä

Su­la­mis­ve­det, sa­tei­set säät ja nol­lan mo­lem­min puo­lin sa­han­nut läm­pö­ti­la ovat edis­tä­neet pääl­lys­te­vau­ri­oi­den syn­tyä eri­tyi­ses­ti ete­läi­ses­sä Suo­mes­sa. Tien­käyt­tä­jien on syy­tä ol­la valp­pai­na ja so­vit­taa ajo­no­peus val­lit­se­viin olo­suh­tei­siin, myös ta­val­lis­ta suu­rem­pi tur­va­vä­li aut­taa ha­vait­se­maan mah­dol­li­set vau­ri­ot ajois­sa.

– Pääl­lys­teen pääl­le jää­nyt vesi, su­la­mis-jää­ty­mis­syk­lit ja run­sas lii­ken­teen ra­si­tus no­peut­ta­vat hau­rai­den as­falt­ti­pääl­lys­tei­den vau­ri­oi­tu­mis­ta. Kun rei­kiin­ty­mi­nen pää­see al­kuun, vau­ri­oi­tu­nut koh­ta voi kas­vaa no­pe­as­ti­kin var­sin­kin tal­vi­ai­ka­na. Pai­koin rei­ät saat­ta­vat ol­la myös pii­los­sa ve­den al­la, ker­too tei­den kun­nos­sa­pi­don asi­an­tun­ti­ja Os­si Saa­ri­nen Väy­lä­vi­ras­tos­ta.

Leu­don tal­ven ai­ka­na tiet myös urau­tu­vat sel­väs­ti nor­maa­li­tal­vea no­pe­am­min, sil­lä jat­ku­va mär­kyys li­sää nas­ta­ren­kai­den ku­lut­ta­vaa vai­ku­tus­ta. Li­säk­si as­fal­tin paik­kaus on haas­ta­vaa mä­ris­sä olo­suh­teis­sa, jo­ten tien­pi­tä­jän kei­nok­si jää usein vain no­peus­ra­joi­tus­ten alen­ta­mi­nen ja pääl­lys­te­vau­ri­ois­ta va­roit­ta­vien lii­ken­ne­merk­kien asen­ta­mi­nen.

Lii­ken­ne­tur­val­li­suut­ta vaa­ran­ta­vat vau­ri­ot py­ri­tään paik­kaa­maan olo­suh­teis­ta huo­li­mat­ta.

Ha­vai­tuis­ta vau­ri­ois­ta kan­nat­taa il­moit­taa eteen­päin. Jos ky­sees­sä on kii­reel­li­nen lii­ken­net­tä vaa­ran­ta­va on­gel­ma, il­moi­ta sii­tä Tien­käyt­tä­jän lin­jal­le. Kaik­ki muut val­ti­on väy­liä kos­ke­vat pa­laut­teet hoi­tu­vat Lii­ken­teen asi­a­kas­pal­ve­lun kaut­ta. Pa­lau­te­väy­län kar­tas­ta nä­kee myös sen, on­ko ky­sei­nen on­gel­ma jo il­moi­tet­tu ja otet­tu kä­sit­te­lyyn.

Pohjoisessa vesikaljamat

Poh­joi­sem­mas­sa Suo­mes­sa haas­tei­ta on ol­lut liuk­kau­den kans­sa. Kun teil­lä ole­vat po­lan­teet ovat pai­koin su­la­neet pääl­tä päin, on syn­ty­nyt niin sa­not­tua ve­si­kal­ja­ma­ke­liä, eli jäi­sen po­lan­teen pääl­lä on ol­lut vet­tä. Tämä on vaa­ti­nut tien­käyt­tä­jil­tä eri­tyis­tä tark­kaa­vai­suut­ta. Liuk­kaut­ta tor­ju­taan vil­kas­lii­ken­tei­sil­lä teil­lä suo­laa­mal­la ja muil­la tiel­lä hie­koit­ta­mal­la.

– Niin sa­not­tu­na nor­maa­li­tal­ve­na poh­joi­ses­sa Suo­mes­sa val­lit­se­vat mel­ko ta­sai­set tal­vi­ke­lit. Tänä tal­ve­na ti­lan­ne on ol­lut kun­nos­sa­pi­tä­jäl­le haas­ta­va, kun toi­men­pi­tei­den vai­ku­tuk­set ei­vät ole ai­na ol­leet riit­tä­vän pit­kä­kes­toi­sia ke­lien vaih­del­les­sa. Jois­sain ta­pauk­sis­sa ve­si­sa­de on saat­ta­nut pois­taa hie­koi­tuk­sen vai­ku­tuk­sen ko­ko­naan, to­te­aa maan­tei­den kun­nos­sa­pi­don asi­an­tun­ti­ja Jark­ko Pi­ri­nen Väy­lä­vi­ras­tos­ta.

Il­mas­ton­muu­tok­sen ede­tes­sä tal­vet ovat kes­ki­mää­rin lau­hem­pia, mikä tar­koit­taa, et­tä tä­män tal­ven kal­tai­nen ti­lan­ne on en­tis­tä use­am­min ja voi­mak­kaam­min maan­teil­lä. Muut­tu­viin ke­li­o­lo­suh­tei­siin so­peu­du­taan Väy­lä­vi­ras­tos­sa jat­ku­vas­ti, esi­mer­kik­si uu­den­lai­sia pääl­lys­tei­tä ke­hi­tel­lään koko ajan.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
17.12. 12:00

Kiireettömyys korostuu tänä jouluna

Uutiset
16.12. 09:52

Jämpti kotikasvatus kannusti opiskelemaan ja töihin

Uutiset
17.12. 16:04

OP Koti yhdistää toimintojaan Pohjois-Pirkanmaalla ja Satakunnassa

Uutiset
15.12. 06:16

Iloinen ja eteenpäin katsova rehtori aloittaa työnsä innolla

Uutiset
16.12. 06:00

Joululauluja nuotista ja nuotin vierestä

Uutiset
15.12. 14:53

Vaihto-oppilasvuosi on yksi suurimmista unelmistani

Uutiset
12.12. 13:06

Purkutyöt käynnissä

Pääkirjoitus
17.12. 07:55

Rentoja lukuhetkiä!

Uutiset
17.12. 03:00

Elinvoimalupaus 2026–2029 

Uutiset
16.12. 14:05

Tytäryhtiöiden tilinpäätökset annettava valtuutetuille

Uutiset
12.12. 13:06

Purkutyöt käynnissä

Uutiset
15.12. 06:16

Iloinen ja eteenpäin katsova rehtori aloittaa työnsä innolla

Uutiset
15.12. 14:53

Vaihto-oppilasvuosi on yksi suurimmista unelmistani

Palstat
12.12. 10:00
Uutiset
16.12. 09:52

Jämpti kotikasvatus kannusti opiskelemaan ja töihin

Uutiset
17.12. 12:00

Kiireettömyys korostuu tänä jouluna

Uutiset
11.12. 06:00

Rantalan työpiste siirtyy Virtaintien kauneimpaan taloon

Uutiset
16.12. 06:00

Joululauluja nuotista ja nuotin vierestä

Uutiset
12.12. 09:43

Hyvää mieltä Keiturinpuistoon

Uutiset
13.12. 09:38

Pehmeää pakettiin Vihriäläkodissa

Uutiset
25.11. 14:30

Koira kotiovelta suden suuhun

Uutiset
12.12. 13:06

Purkutyöt käynnissä

Uutiset
24.11. 09:51

Mökkirengas löysi tilat toiminnalle Ahjolantieltä

Uutiset
19.11. 12:10

Uudet tilat etsittiin pika-aikataululla

Uutiset
11.12. 06:00

Rantalan työpiste siirtyy Virtaintien kauneimpaan taloon

Uutiset
5.12. 06:00

Palvelutiski ja kauppias pysyvät

Uutiset
26.11. 10:31

Omaishoitajien on muistettava itsekin elää

Uutiset
15.12. 06:16

Iloinen ja eteenpäin katsova rehtori aloittaa työnsä innolla

Uutiset
21.11. 14:55

Haluan tulevaisuudessa rekkakuskiksi

Teemat
19.11. 06:00

Parasta on, kun ei tapahdu mitään erikoista

Näytä lisää