JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Talousarvioesitys tähtää talouden tasapainoon – palvelujen laatu ja saatavuus hyvällä tasolla

Pir­kan­maan hy­vin­voin­ti­a­lue kes­kit­tyy en­si vuon­na eri­tyi­ses­ti pal­ve­lu­verk­ko­pää­tös­ten toi­meen­pa­noon ja hal­lin­non ke­ven­tä­mi­seen. Hy­vin­voin­ti­a­lue ot­taa käyt­töön stra­te­gi­sen mo­ni­tuot­ta­juu­den ja kes­kit­tyy toi­mi­ti­la­ky­sy­mys­ten rat­kai­se­mi­seen.

Pai­no­pis­tet­tä siir­re­tään eri­kois­sai­raan­hoi­dos­ta pe­rus­ter­vey­den­huol­toon. Alu­e­hal­li­tuk­sel­le val­mis­tel­lun ta­lou­sar­vi­oe­si­tyk­sen mu­kaan pal­ve­lui­den laa­tu ja saa­ta­vuus voi­daan pi­tää hy­väl­lä ta­sol­la.

Ta­lou­sar­vio on laa­dit­tu lä­hes sata mil­joo­naa eu­roa yli­jää­mäi­sek­si, jot­ta voi­daan kat­taa ai­em­mat ali­jää­mät ja tur­va­ta vält­tä­mät­tö­mät in­ves­toin­nit.

Ta­lou­sar­vi­oe­si­tyk­sen poh­jal­ta hy­vin­voin­ti­a­lu­een ta­lous saa­daan ta­sa­pai­noon lain­sää­dän­nön vaa­ti­mus­ten mu­kai­ses­ti vuo­den 2026 lop­puun men­nes­sä. Ta­lou­den raa­mi on edel­leen var­sin tiuk­ka, ja ta­sa­pai­non saa­vut­ta­mi­nen vaa­tii pal­jon työ­tä.

Hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­la ko­ros­tuu pal­ve­lui­den tur­vaa­mi­nen suur­ten ra­ken­neu­u­dis­tus­ten jäl­keen. Osa­na sitä muun mu­as­sa di­gi­taa­lis­ten pal­ve­lu­jen käy­tös­sä on pääs­ty hy­vään vauh­tiin. Esi­mer­kik­si di­gik­li­ni­kan käy­tön ar­vi­oi­daan li­sään­ty­vän yli kol­man­nek­sel­la en­si vuo­den ai­ka­na.

– Hy­vin­voin­ti­a­lu­een käyn­nis­tä­mis­vai­he on nyt pää­o­sin ohi, ja kes­ki­tym­me pal­ve­lui­den hy­vään tuot­ta­mi­seen. Hy­vin­voin­ti­a­lu­euu­dis­tuk­sen val­ta­kun­nal­li­set ta­voit­teet nä­ky­vät ta­lou­sar­vi­oe­si­tyk­ses­sä esi­mer­kik­si si­ten, et­tä me­no­jen kas­vu on sel­väs­ti pie­nem­pää eri­kois­sai­raan­hoi­dos­sa kuin pe­rus­ter­vey­den­huol­los­sa, sa­noo hy­vin­voin­ti­a­lu­e­joh­ta­ja Ma­ri­na Er­ho­la.

Vahvaa yhteistyötä kuntienkin kanssa

Mer­kit­tä­vis­tä ta­lou­den so­peu­tuk­sis­ta huo­li­mat­ta en­si vuo­den me­no­jen kas­vu pe­rus­ter­vey­den­huol­los­sa on vii­si pro­sent­tia ja eri­kois­sai­raan­hoi­dos­sa 1,5 pro­sent­tia.

Hy­vin­voin­nin ja ter­vey­den edis­tä­mi­ses­sä teh­dään vah­vaa yh­teis­työ­tä kun­tien ja kol­man­nen sek­to­rin toi­mi­joi­den kans­sa. Hy­vin­voin­ti­a­lu­een hal­lin­toa ja or­ga­ni­saa­ti­o­ra­ken­net­ta ke­ven­ne­tään, jot­ta voi­daan tu­kea mah­dol­li­sim­man pal­jon asuk­kail­le vält­tä­mät­tö­miä pal­ve­lu­ja.

Uu­si alu­e­vaa­li­kau­si al­kaa en­si ke­sä­nä. Vaa­li­vuon­na to­teu­te­taan usei­ta ku­lu­neen vuo­den pal­ve­lu­ja ja hal­lin­to­sään­töä kos­ke­via pää­tök­siä. Kaik­ki pal­ve­lu­jen or­ga­ni­soin­tia kos­ke­vat muu­tok­set ei­vät vält­tä­mät­tä näy asi­ak­kail­le.

Myös uutta rakennetaan

Hy­vin­voin­ti­a­lue ra­ken­taa myös uut­ta, vaik­ka osa suun­ni­tel­luis­ta koh­teis­ta on vii­väs­ty­nyt.

Esi­mer­kik­si Ta­y­sin uu­dis­ta­mi­soh­jel­man lop­pu­vai­hee­seen kuu­lu­vat pur­ka­mis- ja ra­ken­ta­mis­työt al­ka­vat nä­kyä kes­kus­sai­raa­lan alu­eel­la asi­oi­vil­le.

– Hy­vin­voin­ti­a­lu­een toi­min­nas­sa nä­kyy myös se, et­tä tur­val­li­suu­den ja va­rau­tu­mi­sen mer­ki­tys on kas­va­nut alu­eel­li­ses­ti ja kan­sal­li­ses­ti, kon­ser­ni­pal­ve­lu­joh­ta­ja Ju­ha­ni Sand to­te­aa.

Ta­lou­sar­vi­o­vuo­den ai­ka­na on tar­koi­tus pe­rus­taa myös so­si­aa­li- ja ter­veys­pal­ve­lu­jen ti­lan­ne­ku­va­kes­kus, hel­pot­taa Acu­tan päi­vys­tyk­sen ruuh­ka­ti­lan­tei­ta, pa­ran­taa las­ten ja ai­kuis­ten mie­len­ter­veys- ja päih­de­pal­ve­lu­ja sekä pe­rus­taa uu­sia las­ten­suo­je­lu­yk­si­köi­tä.

Ta­lou­sar­vi­oe­si­tys­tä kä­si­tel­lään maa­nan­tai­na 25. mar­ras­kuu­ta alu­e­hal­li­tuk­ses­sa ja 17. jou­lu­kuu­ta alu­e­val­tuus­tos­sa. Mo­lem­mis­sa toi­mie­li­mis­sä kä­si­tel­lään myös en­si vuon­na asi­ak­kail­ta pe­rit­tä­viä asi­a­kas­mak­su­ja.

Talousarvioesitys numeroina

•   Toi­min­ta­ku­lut 2,9 mil­jar­dia eu­roa

•   Yli­jää­mää 92,3 mil­joo­naa eu­roa

•   Toi­min­ta­ku­lut kas­va­vat 2,7 % syys­kuun 2024 en­nus­tee­seen näh­den

•   Vuo­si­ka­te 139,4 mil­joo­naa eu­roa

•   Hen­ki­lös­tö­me­not kas­va­vat 7,7 pro­sent­tia

•   Pal­ve­lu­jen os­tot vä­he­ne­vät 1,6 pro­sent­tia

•   Vuok­ra­ku­lut vä­he­ne­vät 4,3 pro­sent­tia

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
17.7. 15:12

Helle – ihanan kamala vai kamalan ihana?

Uutiset
18.7. 09:56

Seitsemän jätelaitosta on jättänyt EU:lle kantelun Suomen hankintalain muutoksesta

Uutiset
15.7. 12:36

Nuoren viulistin esitys veti sanattomaksi

Uutiset
18.7. 15:47

Vanhemmilla on huolehtimisvastuu lapsista uimapaikoilla

Uutiset
16.7. 09:35

Päällystystyöt alkoivat

Uutiset
15.7. 06:00

Kirjan arvoinen kylä

Lukijalta
16.7. 11:48

Mielipide | Virtain puolesta vai vastaan

Uutiset
16.7. 07:00

Virroilla golfataan hyvän asian puolesta

Uutiset
14.7. 16:02

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 29

Uutiset
17.7. 06:00

Pitkittynyt helle on terveysriski erityisesti ikääntyneille ja pitkäa­i­kais­sai­raille

Uutiset
16.7. 09:35

Päällystystyöt alkoivat

Uutiset
15.7. 12:36

Nuoren viulistin esitys veti sanattomaksi

Uutiset
14.7. 16:02

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 29

Uutiset
17.7. 15:12

Helle – ihanan kamala vai kamalan ihana?

Uutiset
15.7. 06:00

Kirjan arvoinen kylä

Uutiset
11.7. 06:09

Hotelliyrittäjänä kymmenen vuotta

Uutiset
11.7. 12:31

Työn kieli on aina sama

Uutiset
16.7. 07:00

Virroilla golfataan hyvän asian puolesta

Uutiset
14.7. 05:44

LähiTapiolan Virtain toimisto avoinna ajanvarauksella kerran viikossa

Lukijalta
15.7. 12:00

Muistoja Saarelman perheestä

Uutiset
7.7. 15:03

Ikuinen juhannus -festivaalin jatkoa mietitään syksyllä

Uutiset
7.7. 10:33

Pirkanmaan päällystyskohteet viikolla 28

Uutiset
8.7. 16:40

Juttua olisi riittänyt moneksi päiväksi

Uutiset
11.7. 06:09

Hotelliyrittäjänä kymmenen vuotta

Uutiset
8.7. 17:12

Ainalan puutarhajuhlissa jaettiin muistoja vuosikymmenten varrelta

Uutiset
7.7. 13:54

Festareilla sää suosi ja artistit antoivat parastaan

Uutiset
7.7. 07:03

Musiikkijuhla jättää merkityksellisen jäljen kaikkiin osallisiin

Uutiset
11.7. 12:31

Työn kieli on aina sama

Uutiset
16.7. 09:35

Päällystystyöt alkoivat

Uutiset
5.7. 07:45

Härkösen kylään saatiin heinäkuuksi kesäkahvila

Näytä lisää