JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mielipide | Seurakun­ta­liitosta ajettu kuin käärmettä pyssyyn

Vir­tain seu­ra­kun­ta­vaa­lien al­la liik­kui jo hu­hu­ja Vir­tain seu­ra­kun­nan liit­tä­mi­ses­tä Ruo­ve­den seu­ra­kun­taan, ja et­tä asi­an ta­ka­na oli­si tuo­mi­o­ka­pi­tu­li.

Vaa­li­pa­nee­lin yh­tey­des­sä ky­syt­tiin eh­dok­kail­ta, kuka kan­nat­taa Vir­tain seu­ra­kun­nan liit­tä­mis­tä Ruo­ve­den seu­ra­kun­taan? Yh­tään kät­tä ei nous­sut. Sik­si ih­me­tyt­tää, kuin­ka Vir­tain seu­ra­kun­nan kirk­ko­neu­vos­to nyt esit­tää kirk­ko­val­tuus­tol­le ko­kouk­ses­sa 8.10.2024 liit­ty­mis­so­pi­muk­sen hy­väk­sy­mis­tä.

Koko val­mis­te­lup­ro­ses­si on hais­kah­ta­nut tar­koi­tus­ha­kui­sel­ta alus­ta al­ka­en ja ol­lut vain suur­ta te­at­te­ria, vaik­ka kor­keim­mal­ta ta­hol­ta on va­kuu­tet­tu, et­tä tuo­mi­o­ka­pi­tu­li kun­ni­oit­taa Vir­tain kirk­ko­val­tuus­ton pää­tös­tä, ja et­tä lii­tos on va­paa­eh­toi­nen.

Kirk­ko­val­tuu­tet­tu­ja, mik­sei myös kirk­ko­neu­vos­to­a­kin, on vie­ty kuin ”päs­siä na­rus­sa”. Se al­koi jo oh­jaus­ryh­män va­lin­nas­ta, jon­ka Vir­tain kirk­ko­neu­vos­to teki suu­res­sa vii­sau­des­saan. Oh­jaus­ryh­män hen­ki­lö­ni­met an­net­tiin vain tie­dok­si 14.11.2023 kirk­ko­val­tuus­tol­le. Pe­rus­te­lut sil­le, et­tä ei edes ky­syt­ty kirk­ko­val­tuus­ton mie­li­pi­det­tä oli, et­tä ky­sy­mys oli vain asi­an val­mis­te­lus­ta.

Omi­tuis­ta hen­ki­löi­den va­lin­nas­sa oh­jaus­ryh­mään oli se, et­tä oh­jaus­ryh­mään ei va­lit­tu yh­tään ta­lou­so­saa­jaa, eko­no­mis­tia, joka on pe­reh­ty­nyt ta­lou­sa­si­oi­hin. Kirk­ko­neu­vos­ton jä­se­nis­tä ai­na­kin Tau­no Vuo­ren­maa oli­si ol­lut täl­lai­nen hen­ki­lö.

Toi­nen eri­koi­suus ta­pah­tui vii­me vii­kol­la, kun kirk­ko­val­tuus­ton se­mi­naa­ri pi­det­tiin 24.10.2024, eli vas­ta sen jäl­keen, kun Vir­tain kirk­ko­neu­vos­to oli jo hy­väk­sy­nyt lii­tos­so­pi­muk­sen ja päät­tä­nyt esit­tää sen hy­väk­syt­tä­mis­tä Vir­tain seu­ra­kun­nan kirk­ko­val­tuus­tol­le 8.10. ko­kouk­ses­sa.

Näin jäl­ki­kä­teen voi to­de­ta, et­tä asi­oi­den val­mis­te­lu oli to­del­li­suu­des­sa pää­tök­sen­te­koa. Vaik­ka val­tuus­to se­mi­naa­ris­sa ky­see­na­lais­tet­tiin mo­nia asi­oi­ta, niin ne kai­kui­vat kuu­roil­le kor­vil­le ja sa­not­tiin, et­tä kirk­ko­neu­vos­to on pää­tök­sen­sä teh­nyt, mi­tään ei muu­te­ta. Ti­lan­ne on ota tai jätä.

Oh­jaus­ryh­mä on teh­nyt pal­jon hy­vää työ­tä sel­vit­te­lys­sään, mut­ta hal­val­la myy­dään Vir­tain seu­ra­kun­ta huo­nos­sa ta­lou­del­li­ses­sa ti­las­sa ole­val­le Ruo­ve­den seu­ra­kun­nal­le.

Vir­to­lais­ten hyö­dyk­si jää ai­no­as­taan kir­kol­lis­ve­ron nos­to 1,7:stä 1,75:een ja vas­taa­vas­ti Ruo­ve­del­lä ale­nee kir­kol­lis­ve­ro 1,8:sta 1,75:een, on­han se­kin yh­den­lai­nen lau­peu­den­te­ko.

Muu­ta­mia ta­lous­lu­ku­ja va­ral­li­suu­des­ta: si­joi­tuk­set, ra­hoi­tu­sar­vo­pa­pe­rit, ra­hat ja pank­ki­saa­mi­set Vir­rat 1 298 670 eu­roa, Ruo­ve­si 342 863 eu­roa.

Lah­joi­tus­ra­has­tot Vir­roil­la 269 000 eu­roa ja Ruo­ve­del­lä 29 089 eu­roa. Vaik­ka kuin­ka ha­lu­taan vä­hä­tel­lä ta­lout­ta ja eu­ro­ja, niin to­si­a­sia on, et­tä kiin­teis­tö­jä pi­tää läm­mit­tää sekä kor­ja­ta ja ih­mis­ten pal­kat pi­tää saa­da mak­suun, muu­ten pal­ve­lut lop­pu­vat.

Pel­käl­lä hen­gen ra­vin­nol­la ei pit­käl­le pöt­ki­tä poh­jo­lan il­mas­tos­sa.

Ter­vei­sin Vir­tain kirk­ko­val­tuus­ton jä­sen

Pent­ti Tik­ka­nen

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
8.5. 16:57

Kerro meille kioskimuistosi

Uutiset
8.5. 15:04

Uusi ratkaisu pienten luontokohteiden suojeluun

Uutiset
7.5. 16:51

Taidetestaajat- elämykset julkaistu

Uutiset
7.5. 09:41

Monta asiaa on täällä hyvin

Uutiset
5.5. 10:31

Huomionosoitus kannustaa riistamiestä

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
4.5. 12:00

Onni on lähellä asuvat lapset

Uutiset
25.4. 11:25

”Kunpa tälle olisi jatkumoa”

Uutiset
7.5. 06:30

Dronekuvaukset ensi viikolla

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
4.5. 12:00

Onni on lähellä asuvat lapset

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
5.5. 10:31

Huomionosoitus kannustaa riistamiestä

Palstat
6.5. 13:00
Uutiset
3.5. 09:00

Kylätalon matkassa Rajamäen kokemana

Uutiset
5.5. 06:17

PoKon kautta tukipäätöksiä myös Virroille

Uutiset
7.5. 09:41

Monta asiaa on täällä hyvin

Uutiset
8.5. 16:57

Kerro meille kioskimuistosi

Uutiset
6.5. 09:36

Kirjoittaessani pääsen seikkailujen ja sankareiden keskelle

Uutiset
14.4. 13:02

Kuntavaalit Keskustan komennossa

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
10.4. 16:35

Sipiläntie saa alikulun ja jäähallin piha asfaltin

Uutiset
22.4. 14:42

Esteettömyys on usein halusta kiinni

Uutiset
11.4. 10:46

Sote-kilpailutuksessa mukana kolme toimijaa

Uutiset
15.4. 10:01

”Palvelut eivät kehity hallintoa kehittämällä”

Uutiset
14.4. 15:54

Gaalassa palkittiin ansioituneita liikkujia ja kulttuurin tekijöitä

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
18.4. 13:00

Toisen kerran järjestettävä Ikuinen juhannus tuo Virroille huippuartisteja

Uutiset
29.4. 05:42

Ei merkittävää muutosta petorintamalla

Näytä lisää