JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mielipide | Virroille kaavailtu tuulivoima tarvitsee keskustelua

Vir­rat on tuu­li­voi­man kans­sa ai­van uu­den asi­an edes­sä, ja sik­si sii­tä on tär­keä kes­kus­tel­la. Pent­ti Tik­ka­nen teki hy­vän avauk­sen Suo­men­se­län Sa­no­mis­sa 19.9.2024.

Edus­kun­nan kä­sit­te­lyyn on tu­los­sa vie­lä mon­ta tuu­li­voi­ma­puis­to­ja kos­ke­vaa asi­aa, jo­ten tuu­li­voi­man tu­le­vai­suu­des­sa on tois­tai­sek­si avoi­mia ky­sy­myk­siä. Mut­ta se on jo sel­vää, et­tä tuu­li­voi­ma­puis­tot kos­ket­ta­vat mo­nia mui­ta­kin maa­no­mis­ta­jia kuin hei­tä, jot­ka sol­mi­vat so­pi­muk­sen tuu­li­voi­ma­yh­ti­ön kans­sa ja saa­vat maan­sa käy­tös­tä vuo­sit­tai­sen kor­vauk­sen.

Tuu­li­voi­ma­puis­to vaa­tii uu­sia tei­tä tai ole­mas­sa ole­vien tei­den laa­jen­ta­mis­ta sekä uu­sia säh­kön­siir­to­lin­jo­ja, ei­vät­kä ne ra­joi­tu vain han­ke­a­lu­eel­le.

Han­ke­a­lu­een ul­ko­puo­lel­le voi ha­lu­tes­saan jää­dä, mut­ta tien tai säh­kö­lin­jan ra­ken­ta­mi­ses­ta omal­le maal­leen ei voi kiel­täy­tyä, sil­lä nii­den vaa­ti­mat maa-alu­eet pak­ko­lu­nas­te­taan. Li­säk­si uu­sien tei­den ja säh­kö­lin­jo­jen si­jain­nit sel­vi­ä­vät kai­kil­le vas­ta ra­ken­nus­vai­heen käyn­nis­ty­es­sä.

Joh­to­käy­tä­vien lu­nas­tus­kor­vaus­ten nos­to ja lu­nas­tus­lain muu­tos on vi­reil­lä. Hal­li­tuk­sen esi­tys oli lau­sun­noil­la 16.8.2024 as­ti.

Tur­bii­nien pur­ku­va­kuuk­sis­ta ei ole sää­dök­siä ei­kä vi­ra­no­mai­soh­jeis­tus­ta, vaan ne pe­rus­tu­vat va­paa­eh­toi­siin jär­jes­te­lyi­hin, ja niis­tä so­vi­taan yleen­sä maan­vuok­ra­so­pi­muk­sis­sa.

Pur­ku- ja en­nal­lis­ta­mis­vel­voit­teen käyt­töö­not­to kat­ta­vas­ti, mu­kaan lu­kien pur­ku­va­kuus­ra­has­to, on eril­lis­la­ki­na val­mis­tel­ta­va­na ym­pä­ris­tö­mi­nis­te­ri­ös­sä.

Tie­dos­sa on, et­tä en­si vuo­den alus­sa tu­lee voi­maan uu­si ra­ken­ta­mis­la­ki ja sen mu­ka­na myös sää­dös, jon­ka mu­kaan maa­no­mis­ta­ja on vas­tuus­sa kes­ken jää­neen, tu­hou­tu­neen tai hy­lä­tyn ra­ken­nuk­sen pur­ka­mi­ses­ta ja alu­een siis­ti­mi­ses­tä.

Ny­kyi­sin las­ke­taan sum­ma, jon­ka ver­ran ra­ken­net­ta­van tuu­li­voi­ma­lan odo­te­taan tuot­ta­van kiin­teis­tö­ve­ro­tu­lo­ja elin­kaa­ren­sa ai­ka­na. Ei ole kui­ten­kaan ta­kei­ta sii­tä, et­tä kiin­teis­tö­ve­ro­lait ja val­ti­o­no­suus­jär­jes­tel­mä säi­ly­vät ny­kyi­sen­lai­si­na koko elin­kaa­ren ajan.

Täl­lä het­kel­lä poh­di­taan ns. ta­saus­me­ka­nis­mia, jon­ka mu­kaan ve­ro­tu­lot ja­et­tai­siin myös sel­lai­sil­le kun­nil­le, joil­la ei ole tuu­li­voi­ma­loi­ta alu­eel­laan. Ta­saus­me­ka­nis­mia ar­vi­oi­daan par­hail­laan osa­na pe­rus­pal­ve­lu­jen val­ti­o­no­suus­jär­jes­tel­män uu­dis­tus­ta.

Per­hee­ni kiin­teis­tö (met­sä) si­jait­see alu­eel­la, jos­ta usea tuu­li­voi­ma­yh­tiö on ol­lut kiin­nos­tu­nut ja ot­ta­nut mei­hin yh­teyt­tä. Jo­kai­nen näis­tä yh­ti­öis­tä on ker­to­nut sa­mat, al­la mai­ni­tut asi­at.

Tur­bii­nit vaa­ti­vat eri­koi­so­saa­mis­ta, mi­hin fir­moil­la on omat kou­lu­te­tut työn­te­ki­jät, jo­ten nii­den pys­tyt­tä­mi­seen ja huol­toon ei pal­ka­ta pai­kal­li­sia hen­ki­löi­tä.

Jos pai­kal­li­set saa­vat tuu­li­puis­to­jen ra­ken­nus­vai­hees­sa töi­tä, ne voi­vat ol­la esi­mer­kik­si pui­den kaa­ta­mis­ta tuu­li­puis­ton alu­eel­ta sekä tuu­li­puis­toon joh­ta­vien uu­sien tai laa­jen­net­ta­vien tei­den ja uu­sien säh­kö­lin­jo­jen alu­eel­ta. Tai mui­ta huol­to­tei­den sekä tuu­li­puis­toon joh­ta­vien tei­den ra­ken­ta­mi­seen liit­ty­viä toi­mia.

Ra­ken­nus­vai­hees­sa ja käyt­töö­no­ton jäl­keen tal­vel­la voi tul­la lu­men au­raus­töi­tä, sil­lä tur­bii­neil­le joh­ta­vat tiet ja huol­to­tiet on pi­det­tä­vä au­ki vuo­ro­kau­den ja vuo­den ym­pä­ri.

Jos Vir­roil­le tu­lee tuu­li­puis­to­ja, nii­den tuot­ta­ma säh­kö ei jää Vir­roil­le ei­kä edes Suo­meen, vaan läh­tee vas­taa­jas­ta riip­pu­en Ruot­sin kaut­ta Eu­roop­paan tai suo­raan Sak­saan.

Yk­si­kään ta­paa­mis­tam­me tuu­li­voi­ma­yh­ti­öis­tä ei ole omien sa­no­jen­sa mu­kaan ol­lut yh­tey­des­sä pai­kal­li­seen Koil­lis-Sa­ta­kun­nan Säh­köön.

Mo­nen huo­le­na on se, mitä ta­pah­tuu tur­bii­neil­le, jos tuu­li­voi­ma­yh­tiö me­nee kon­kurs­siin. Yh­ti­öt toki jou­tu­vat lait­ta­maan va­ro­ja pur­ku­va­kuus­ra­has­toon, mut­ta va­kuuk­sia kar­tu­te­taan pit­kän ajan, jopa vuo­si­kym­me­nien ku­lu­es­sa.

Kon­kurs­si­ti­lan­ne ei ole ihan yk­sin­ker­tai­nen. Täs­tä esi­tet­tyi­hin ky­sy­myk­siin tuli vaih­te­le­via vas­tauk­sia. Eräs yh­tiö sa­noi, et­tä kon­kurs­si­pe­säs­tä voi oi­keus­teit­se anoa va­ro­ja tur­bii­nin pur­ka­mi­seen. Toi­nen yh­tiö taas ei ot­ta­nut var­si­nai­ses­ti kan­taa vaan to­te­si, et­tä tur­bii­nin si­säl­tä­mil­le kier­rä­tys­me­tal­leil­le on kova ky­syn­tä, ja kiin­teis­tön omis­ta­ja voi myy­dä ne hy­vään hin­taan.

Tur­bii­nien pe­rus­tuk­set ovat ker­ta­käyt­töi­siä, sil­lä nii­den kes­tä­vyys on mi­toi­tet­tu vain tie­tyl­le lai­tos­mal­lil­le ja kuor­mi­tuk­sel­le. Pe­rus­tuk­sien lo­pul­li­ses­ta koh­ta­los­ta tuli sa­man­lai­nen vas­taus jo­kai­sel­ta yh­ti­öl­tä: nii­tä ei ote­ta uu­del­leen käyt­töön.

Yh­ti­öil­le alu­een en­nal­lis­ta­mi­nen tuu­li­puis­ton toi­min­nan lop­pu­mi­sen jäl­keen mer­kit­see muun mu­as­sa sitä, et­tä maan si­sään upo­te­tut kaa­pe­lit jää­vät pai­koil­leen, sa­moin tur­bii­nin alus­ta, jon­ka pääl­le aje­taan met­rin pak­sui­nen ker­ros maa­ta.

Var­pu Sih­vo­nen

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
8.5. 16:57

Kerro meille kioskimuistosi

Uutiset
8.5. 15:04

Uusi ratkaisu pienten luontokohteiden suojeluun

Uutiset
7.5. 16:51

Taidetestaajat- elämykset julkaistu

Uutiset
7.5. 09:41

Monta asiaa on täällä hyvin

Uutiset
5.5. 10:31

Huomionosoitus kannustaa riistamiestä

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
4.5. 12:00

Onni on lähellä asuvat lapset

Uutiset
3.5. 09:00

Kylätalon matkassa Rajamäen kokemana

Uutiset
6.5. 09:36

Kirjoittaessani pääsen seikkailujen ja sankareiden keskelle

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
4.5. 12:00

Onni on lähellä asuvat lapset

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
5.5. 10:31

Huomionosoitus kannustaa riistamiestä

Palstat
6.5. 13:00
Uutiset
5.5. 06:17

PoKon kautta tukipäätöksiä myös Virroille

Uutiset
3.5. 09:00

Kylätalon matkassa Rajamäen kokemana

Uutiset
7.5. 09:41

Monta asiaa on täällä hyvin

Uutiset
6.5. 09:36

Kirjoittaessani pääsen seikkailujen ja sankareiden keskelle

Uutiset
8.5. 16:57

Kerro meille kioskimuistosi

Uutiset
14.4. 13:02

Kuntavaalit Keskustan komennossa

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
10.4. 16:35

Sipiläntie saa alikulun ja jäähallin piha asfaltin

Uutiset
22.4. 14:42

Esteettömyys on usein halusta kiinni

Uutiset
11.4. 10:46

Sote-kilpailutuksessa mukana kolme toimijaa

Uutiset
15.4. 10:01

”Palvelut eivät kehity hallintoa kehittämällä”

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
14.4. 15:54

Gaalassa palkittiin ansioituneita liikkujia ja kulttuurin tekijöitä

Uutiset
18.4. 13:00

Toisen kerran järjestettävä Ikuinen juhannus tuo Virroille huippuartisteja

Uutiset
29.4. 05:42

Ei merkittävää muutosta petorintamalla

Näytä lisää