JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Valtuutettu vastaa

Valtuutetut pohtivat itä-länsisuuntaisen liikenteen kehittämistä. Pinnalle nousivat linja-autoliikenne ja rautatien ottaminen uudelleen käyttöön.

Valtuutetut pohtivat itä-länsisuuntaisen liikenteen kehittämistä. Pinnalle nousivat linja-autoliikenne ja rautatien ottaminen uudelleen käyttöön.

Tuija Veija

Val­tuu­te­tuil­le vä­li­tet­tiin loma-asu­kas Heik­ki Elon­hei­mon ky­sy­myk­siä.

1.   Lidl:iä on pit­kään toi­vot­tu Vir­roil­le. Mikä on oma kan­ta­si asi­aan?

2.   Mi­ten kau­pun­ki voi­si edis­tää Lidl:in saa­mis­ta Vir­roil­le?

3.   Ui­ma­hal­li on myös ol­lut toi­ve­lis­tal­la pit­kään. Mil­lai­se­na näet mah­dol­li­suu­den ui­ma­hal­lin ra­ken­ta­mi­seen Vir­roil­le?

4.   Mi­ten jul­kis­ta lii­ken­net­tä itä-län­si-suun­nas­sa Vir­tain nä­kö­kul­mas­ta voi­daan pa­ran­taa?

5.   Kil­lin­kos­ken Wan­han teh­taan mil­jöö ke­rää vuo­sit­tain tu­han­sia mat­kai­li­joi­ta. Mi­ten kau­pun­ki voi ede­saut­taa sen ke­hi­tys­tä ja hyö­dyn­tää sitä omas­sa mark­ki­noin­nis­saan?

Sanna Kangas, Virtain valtti

1.   Lidl oli­si ter­ve­tul­lut Vir­roil­le ja toi­si li­sää ter­vet­tä kil­pai­lua kau­pan mark­ki­noil­le. Se oli­si myös yk­si ve­to­voi­ma­te­ki­jä, sil­lä nyt vir­to­lai­set käy­vät naa­pu­ri­paik­ka­kun­nil­la Lid­lis­sä, ja oli­si ole­tet­ta­vaa, et­tä lii­keh­din­tää oli­si toi­sin­kin päin.

2.   Kau­pun­gin pi­tää ol­la ak­tii­vi­nen Lid­lin suun­taan ja tuo­da esiin, mik­si Vir­rat oli­si hyvä paik­ka myy­mä­läl­le. Raa­ka fak­ta on kui­ten­kin se, et­tä Lidl on kan­sain­vä­li­nen ket­ju, jol­la on omat pe­rus­teen­sa lii­ke­paik­ko­jen pe­rus­ta­mi­seen esi­mer­kik­si vä­es­tö­poh­jan suh­teen. Olem­me­ko­han me Suo­mes­sa täl­lä het­kel­lä yk­kös­mark­ki­na-alue? Mut­ta ei kan­na­ta luo­vut­taa, vaan ol­la ak­tii­vi­ses­ti yh­tey­des­sä ja tie­dus­tel­la mis­sä men­nään.

3.   Oli­si­han ui­ma­hal­li iha­na, it­se­kin sitä var­mas­ti käyt­täi­sin. Mut­ta kus­tan­nus­ten nä­kö­kul­mas­ta se ei ole täs­sä het­kes­sä mah­dol­li­nen, va­li­tet­ta­vas­ti. Pak­ko on aja­tel­la ra­ha­pus­sil­la. Kau­pun­gin ta­lou­teen on muu­ten­kin tu­los­sa leik­ku­ria ta­lou­sar­vi­oon ja ra­han käyt­töä jou­du­taan miet­ti­mään tosi tar­kas­ti ja las­ke­maan, mi­hin ra­hat riit­tä­vät. Las­kel­mat ui­ma­hal­lin ra­ken­ta­mi­ses­ta ja yl­lä­pi­dos­ta on teh­ty, eu­rot ei­vät yk­sin­ker­tai­ses­ti rii­tä.

4.   Jul­kis­ta lii­ken­net­tä tar­vi­taan, bus­si­lii­ken­ne on ELY-kes­kuk­sen al­la. Se vaa­tii ak­tii­vis­ta vuo­ro­pu­he­lua ELY:n suun­taan yh­des­sä naa­pu­ri­kun­tien kans­sa, ja tuo­da esiin pe­rus­te­lu­ja, mik­si lin­ja-au­to­vuo­rot ovat tär­kei­tä meil­le.

Ra­ta­hank­kees­ta Po­rin ja Haa­pa­mä­en vä­lil­lä jä­tet­tiin vii­me vuo­den puo­lel­la lau­sun­to. It­se olen sil­lä kan­nal­la, et­tä rata otet­tai­siin uu­del­leen käyt­töön. Puu­ta­va­raa liik­kuu pal­jon rai­teil­la Par­ka­nos­ta Ää­ne­kos­kel­le, ja nyt se kier­tää Tam­pe­reen kaut­ta. Te­ol­li­suu­den puo­les­ta rata oli­si hy­vin pe­rus­tel­ta­vis­sa. Myös Suo­men huol­to­var­muu­den kan­nal­ta ny­kyi­ses­sä ti­lan­tees­sa poi­kit­tai­nen rata oli­si tosi tär­keä.

5.   Voi­si­ko kau­pun­ki ol­la mu­ka­na Kil­lin­kos­ken ke­sä­ta­pah­tu­mis­sa mark­ki­noi­mas­sa it­se­ään? Ih­mi­siä kiin­nos­taa eri­lai­set asi­at, yk­si tyk­kää Kil­lin kirp­pu­to­ris­ta, toi­nen Pe­rin­ne­ky­läs­tä. Kau­pun­ki voi­si nos­taa kaik­kia ky­liä esil­le ta­sa­puo­li­ses­ti.

Riitta Mäki, ps.

1.   Toi­von it­se­kin Lid­liä Vir­roil­le, kos­ka käyn Par­ka­nos­sa tai Sei­nä­jo­el­la ky­sei­ses­sä kau­pas­sa ja sin­ne on pit­kä mat­ka. Oli­sin val­mis käyt­tä­mään Vir­tain kaup­paa, ja moni muu esi­mer­kik­si Äh­tä­ris­tä ja Ala­vu­del­ta te­ki­si sa­moin, kos­ka siel­lä ei vie­lä ole ky­sees­sä ole­vaa kaup­paa.

2.   Edis­tä­mäl­lä ton­tin saan­tia tai täyt­tä­mäl­lä tyh­jää ti­laa, mitä löy­tyy kyl­lä tar­peen vaa­ties­sa. Ja kan­na­tan sitä pää­tök­sen­te­os­sa.

3.   Ui­ma­hal­li on kal­lis in­ves­toin­ti, var­sin­kin kun nyt muu­ta­mia mui­ta kiin­teis­tö­jä ja jää­hal­li tu­lee kau­pun­gin huo­leh­dit­ta­vak­si. Mut­ta voi­tai­siin pe­rus­taa tal­vi­sin au­ki ole­va maa­ui­ma­la, jos­sa oli­si mah­dol­li­suus myös avan­to­tyyp­pi­seen uin­tiin, jo­tain uut­ta ja ext­re­meä kai­va­taan. Ei­vät­kä käyt­tö­kus­tan­nuk­set oli­si niin kal­liit. Edis­täi­sin.

4.   En ole kos­kaan ym­mär­tä­nyt jul­ki­sen lii­ken­teen kult­tuu­ria, toi­von ja edis­täi­sin mo­lem­pia niin pit­kit­täis- kuin poi­kit­tais­lii­ken­net­tä, ju­nia ja lin­ja-au­to­ja.

5.   En­sin Kil­lin­kos­ken tiet kun­toon, et­tä seu­dul­la oli­si hel­pom­pi liik­kua, Lidl, jul­ki­nen lii­ken­ne mah­dol­lis­ta­maan poik­ke­a­mi­sen vaik­ka mat­kan var­rel­la. Tä­män jäl­keen pe­rus­kor­jaa­maan kiin­teis­töt, hy­vin­voin­ti­kes­kus tai muu hou­kut­te­le­maan. Eri­lai­sia kan­sa­lai­so­pis­ton pii­re­jä, lu­en­to­ti­laa, näyt­te­lyi­tä ja niin edel­leen. Ja uu­sia, nuo­ria pää­tök­sen­te­ki­jöi­tä ke­hiin seu­raa­val­le kau­del­le mu­kaan po­li­tiik­kaan, niin kyl­lä se sii­tä käyn­tiin läh­tee.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
8.5. 16:57

Kerro meille kioskimuistosi

Uutiset
8.5. 15:04

Uusi ratkaisu pienten luontokohteiden suojeluun

Uutiset
7.5. 16:51

Taidetestaajat- elämykset julkaistu

Uutiset
7.5. 09:41

Monta asiaa on täällä hyvin

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
5.5. 10:31

Huomionosoitus kannustaa riistamiestä

Uutiset
4.5. 12:00

Onni on lähellä asuvat lapset

Uutiset
7.5. 06:30

Dronekuvaukset ensi viikolla

Uutiset
3.5. 09:00

Kylätalon matkassa Rajamäen kokemana

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
4.5. 12:00

Onni on lähellä asuvat lapset

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
5.5. 10:31

Huomionosoitus kannustaa riistamiestä

Palstat
6.5. 13:00
Uutiset
5.5. 06:17

PoKon kautta tukipäätöksiä myös Virroille

Uutiset
3.5. 09:00

Kylätalon matkassa Rajamäen kokemana

Uutiset
7.5. 09:41

Monta asiaa on täällä hyvin

Uutiset
6.5. 09:36

Kirjoittaessani pääsen seikkailujen ja sankareiden keskelle

Uutiset
8.5. 16:57

Kerro meille kioskimuistosi

Uutiset
14.4. 13:02

Kuntavaalit Keskustan komennossa

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
10.4. 16:35

Sipiläntie saa alikulun ja jäähallin piha asfaltin

Uutiset
22.4. 14:42

Esteettömyys on usein halusta kiinni

Uutiset
11.4. 10:46

Sote-kilpailutuksessa mukana kolme toimijaa

Uutiset
15.4. 10:01

”Palvelut eivät kehity hallintoa kehittämällä”

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
14.4. 15:54

Gaalassa palkittiin ansioituneita liikkujia ja kulttuurin tekijöitä

Uutiset
18.4. 13:00

Toisen kerran järjestettävä Ikuinen juhannus tuo Virroille huippuartisteja

Uutiset
29.4. 05:42

Ei merkittävää muutosta petorintamalla

Näytä lisää