JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mielen­ter­veys­viikolla julkaistaan uutta tutkimustietoa

Val­ta­kun­nal­li­nen mie­len­ter­veys­viik­ko muis­tut­taa jo­kai­sen oi­keu­des­ta toi­pu­mis­rau­haan. Tiis­tai­na edus­kun­nas­sa kes­kus­tel­laan uu­sis­ta Mie­len­ter­veys­ba­ro­met­rin tu­lok­sis­ta.

Mi­ten suo­ma­lai­set ko­ke­vat mie­len­ter­veys­pal­ve­lui­den saa­ta­vuu­den muut­tu­neen hy­vin­voin­ti­a­lu­ei­den myö­tä? On­ko laa­dus­sa muu­tok­sia? En­tä ke­nel­le so­te­pal­ve­luis­sa tu­li­si koh­den­taa li­sä­re­surs­se­ja? Muun mu­as­sa näi­hin ky­sy­myk­siin saa­daan vas­tauk­sia val­ta­kun­nal­li­sen mie­len­ter­veys­vii­kon ai­ka­na.

‒ Suo­ma­lais­ten huo­li haa­voit­tu­vas­sa ase­mas­sa ole­vien pal­ve­lui­den leik­kauk­sis­ta on kas­va­nut. Pi­sim­mät seu­ran­nat ovat 20 vuo­del­ta, mut­ta tuo­reis­sa tu­lok­sis­sa kiin­nos­ta­vaa on myös se, mi­ten ko­ke­muk­set ovat muut­tu­neet muu­ta­mas­sa vuo­des­sa, kun hy­vin­voin­ti­a­lu­eet ovat aloit­ta­neet toi­min­tan­sa, sa­noo Mie­len­ter­vey­den kes­kus­lii­ton eri­tyi­sa­si­an­tun­ti­ja, tut­ki­ja Päi­vi Ris­sa­nen.

Paneelikeskustelu eduskunnassa

Mie­len­ter­vey­den kes­kus­liit­to on tuot­ta­nut Mie­len­ter­veys­ba­ro­met­rin vuo­des­ta 2005.

Uu­sim­pia tu­lok­sia jul­kais­taan mie­len­ter­veys­vii­kol­la tiis­tai­na 18. mar­ras­kuu­ta. Sa­ma­na päi­vä­nä Mie­len­ter­vey­den kes­kus­liit­to jär­jes­tää kut­su­vie­ras­se­mi­naa­rin edus­kun­nas­sa. Pa­nee­li­kes­kus­te­lus­sa ovat mu­ka­na ko­koo­muk­sen, SDP:n, kes­kus­tan, vih­rei­den, va­sem­mis­to­lii­ton, RKP:n ja kris­til­lis­de­mok­raat­tien edus­ta­jat.

Päät­tä­jil­le pu­hu­mas­sa ovat Päi­vi Ris­sa­sen li­säk­si Mie­len­ter­vey­den kes­kus­lii­ton ju­ris­ti Os­ka­ri Kor­ho­nen, Mie­len­ter­vey­so­mais­ten jär­jes­tö Fin­Fa­min toi­min­nan­joh­ta­ja Tii­na Pu­ra­nen sekä psy­ki­at­ri­an pro­fes­so­ri ja Te­ra­pi­at etu­lin­jaan -han­ke­joh­ta­ja Sa­mu­li Saar­ni.

Viikon teemana toipumisrauha

Mie­len­ter­vey­den kes­kus­liit­to on jär­jes­tä­nyt val­ta­kun­nal­lis­ta mie­len­ter­veys­viik­koa vuo­des­ta 1974, ja tänä vuon­na vii­kon tee­ma on toi­pu­mis­rau­ha. Vii­kon ai­ka­na pu­reu­du­taan muun mu­as­sa sii­hen, mi­ten suo­ma­lais­ta työ­e­lä­mää ja sen ra­ken­tei­ta tu­li­si ke­hit­tää toi­pu­mis­rau­haa tu­ke­vik­si.

‒ Yh­teis­kun­nas­sam­me val­lit­see mel­ko ar­mo­ton tah­ti, mikä ei koh­te­le sai­ras­tu­nut­ta hä­nen tar­vit­se­mal­laan ta­val­la. Mie­len­ter­vey­den on­gel­mis­ta toi­pu­mis­ta ei voi kii­reh­tiä. Jo­kai­nen an­sait­see toi­pu­mis­rau­han, ti­lan ja ajan ol­la rau­has­sa myös rik­ki­näi­nen, sa­noo Mie­len­ter­vey­den kes­kus­lii­ton toi­min­nan­joh­ta­ja Ola­vi Sy­dän­maan­lak­ka.

140 miljoonan leikkaukset

Täl­lä hal­li­tus­kau­del­la so­si­aa­li- ja ter­veys­jär­jes­tö­jen avus­tuk­sis­ta lei­ka­taan yh­teen­sä 140 mil­joo­naa, mikä on yli kol­ma­so­sa avus­tuk­sis­ta. Jär­jes­töt ovat osoit­ta­neet huo­len­sa sai­ras­tu­nei­den ti­lan­tees­ta.

‒ Jär­jes­tö­jen tuki ja pal­ve­lut ovat sel­lai­sia, joi­ta ei mi­kään muu toi­mi­ja pys­ty tuot­ta­maan. Tuen tar­ve ei ka­toa, ei­vät­kä esi­mer­kik­si kun­nat pys­ty paik­kaa­maan tätä auk­koa, Sy­dän­maan­lak­ka pai­not­taa.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
17.11. 15:00

Omat tilat ovat paras ratkaisu tulevaisuutta ajatellen

Teemat
16.11. 09:31

Etsimme kotipihaa, jossa kääntyisi kuorma-autokin

Uutiset
17.11. 11:30

Karhut voitti JIlveksen Jämsässä

Teemat
17.11. 13:00

Ystävyys on kestänyt vuosikymmeniä

Teemat
17.11. 11:00

Metsolan suoraa sanottiin Kirkkonevaksi

Teemat
16.11. 04:31

Siekkisen maisemia

Teemat
14.11. 15:40

Onko riihimökki Siekkisen vanhin rakennus?

Teemat
14.11. 11:20

Vanhalla koululla on hyvä hengittää

Uutiset
17.11. 07:55

Mielen­ter­veys­viikolla julkaistaan uutta tutkimustietoa

Uutiset
14.11. 12:40

Ratkaisut toimivat, kun päätökset tehdään itse 

Teemat
14.11. 11:20

Vanhalla koululla on hyvä hengittää

Uutiset
17.11. 15:00

Omat tilat ovat paras ratkaisu tulevaisuutta ajatellen

Uutiset
12.11. 15:21

Joulun taika syttyy Perinnekylässä

Teemat
16.11. 09:31

Etsimme kotipihaa, jossa kääntyisi kuorma-autokin

Teemat
14.11. 15:40

Onko riihimökki Siekkisen vanhin rakennus?

Uutiset
12.11. 10:35

Elinvoima on koko kaupungin yhteinen tehtävä

Uutiset
13.11. 15:04

Ritva Nieminen siirtyy uudelle vuosikymmenelle hyvillä mielin

Teemat
16.11. 04:31

Siekkisen maisemia

Uutiset
11.11. 14:30

Paperivaaleilla valittava valtuusto toimii vuoden ajan

Uutiset
11.11. 17:40

Kaupunki ostaa ja vaihtaa tonttimaata

Uutiset
31.10. 07:00

Inka Oy kasvaa yrityskaupan myötä

Uutiset
8.11. 06:00

Pitkään diskuteeraamalla syntyi hyvät kaupat

Teemat
14.11. 11:20

Vanhalla koululla on hyvä hengittää

Uutiset
29.10. 11:00

Vain harvat selviytyivät pisimmästä matkasta

Uutiset
7.11. 10:10

Hyvä oppimatka näköalapaikalla

Uutiset
4.11. 06:10

Palvelusopimuksen sisällöstä ei vielä tiedetä

Uutiset
17.11. 15:00

Omat tilat ovat paras ratkaisu tulevaisuutta ajatellen

Uutiset
12.11. 15:21

Joulun taika syttyy Perinnekylässä

Uutiset
6.11. 12:06

Kotalan koulun kohtalosta keskusteltiin

Uutiset
10.11. 15:23

Katuun taiteiltu räsymatto herättää huomion

Näytä lisää