JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Tulipalo voi leimahtaa grillistä

Kuvituskuva

Ke­sän ruu­an­val­mis­tuk­sen kruu­naa­ma­ton ku­nin­gas, gril­li, voi syt­tyä hel­pos­ti pa­la­maan. Vuo­sit­tain te­ras­seil­la, par­vek­keil­la ja ke­sä­mö­keil­lä syt­tyy kym­me­nit­täin vaa­ral­li­sia gril­li­pa­lo­ja, joi­den va­hin­got voi­vat ol­la mit­ta­via.

Kiinnitä huomiota grillin paikkaan

Gril­laus ai­heut­taa vaa­ral­li­sia tu­li­pa­lo­ja, jot­ka oli­si­vat usein väl­tet­tä­vis­sä en­na­koin­nil­la.

Gril­li kan­nat­taa läh­tö­koh­tai­ses­ti si­joit­taa eril­leen te­ras­sis­ta ja muis­ta ra­ken­nuk­sis­ta.

– Nel­jän met­rin etäi­syys ra­ken­nuk­ses­ta on hyvä nyrk­ki­sään­tö. Jos gril­li on tätä lä­hem­pä­nä, sitä ei saa jät­tää val­vo­mat­ta gril­lauk­sen ai­ka­na. Suu­rim­mat tu­hot ovat syn­ty­neet, kun palo on huo­mat­tu lii­an myö­hään, to­te­aa Lä­hi­Ta­pi­o­la Pir­kan­maan kor­vaus­joh­ta­ja Ant­ti Määt­tä­nen.

Par­vek­keel­la gril­laa­mi­sen kans­sa on syy­tä ol­la eri­tyi­sen va­ro­vai­nen. Lii­an lä­hel­le te­ras­si- tai olo­huo­neen la­sia gril­liä ei tule myös­kään lait­taa, sil­lä lasi saat­taa hal­je­ta gril­lin kuu­muu­des­ta.

– Par­vek­keel­la gril­laa­mi­sen on­gel­ma on tila – se on yk­sin­ker­tai­ses­ti usein lii­an pie­ni. Ras­va­pa­lo voi syt­tyä no­pe­as­ti ja kas­vaa to­del­la ag­g­res­sii­vi­ses­ti. Use­am­pi ul­lak­ko­pa­lo on syt­ty­nyt, kun on gril­lat­tu ylim­män ker­rok­sen par­vek­keel­la ja sii­tä ki­pi­nä on pääs­syt ylä­poh­jan on­te­loi­hin. Li­säk­si gril­lin kuu­muus on ai­heut­ta­nut ik­ku­noi­den hal­ke­a­mi­sia, kun gril­li on ol­lut lii­an lä­hel­lä ik­ku­naa tai par­ve­ke­la­sia, Määt­tä­nen ker­too.

Unohditko putsata grillin?

Kaa­sug­ril­leis­sä vit­sauk­se­na ovat ras­va­pa­lot, joi­ta gril­lin poh­jal­le pu­don­neet ras­va ja ruu­an­täh­teet ai­heut­ta­vat. Put­saa­mat­to­mis­sa ja huol­ta­mat­to­mis­sa kaa­sug­ril­leis­sä voi piil­lä suu­ri pa­lo­ris­ki. Pa­lo­jen taus­tal­la on ras­vai­sen li­han ja ka­lan gril­laa­mi­nen sekä huol­lon lai­min­lyön­ti.

– Gril­laa­mi­nen on mu­ka­vaa ja put­saa­mi­nen on tyl­sem­pää, mut­ta pidä gril­lin puh­tau­des­ta eri­tyis­tä huol­ta vält­tääk­se­si ras­va­pa­lot. Sa­mal­la gril­lin käyt­töi­kä pi­te­nee, muis­tut­taa Määt­tä­nen.

Rasvapalossa sammutuspeite ei riitä – pidä sammutin lähellä

Ras­va­pa­lo on ai­na sam­mu­tet­ta­va tu­kah­dut­ta­mal­la. Pa­la­vaa ras­vaa ei sai­si iki­nä sam­mut­taa ve­del­lä, sil­lä höy­rys­ty­es­sään ras­vaan se­koit­tu­va vesi nos­taa il­maan myös pa­la­vaa ras­vaa. Jos ras­va­pa­loon lait­taa esi­mer­kik­si de­si­lit­ran vet­tä, se saat­taa ai­heut­taa mo­nen met­rin kor­kui­set tu­len­lies­kat ja sa­mal­la syl­kee ras­van kuu­mi­na pi­sa­roi­na ym­pä­riin­sä.

– Il­moi­tet­tu­jen gril­li­va­hin­ko­jen pe­rus­teel­la tie­däm­me, et­tä joka ko­dis­sa vält­tä­mä­tön sam­mu­tus­pei­te ei ai­na rii­tä tu­kah­dut­ta­maan gril­lin ras­va­pa­loa. Se ei ole vält­tä­mät­tä tar­peek­si koo­kas peit­tä­mään koko gril­liä, kun palo le­vi­ää rä­jäh­dys­mäi­ses­ti, sel­vit­tää Määt­tä­nen.

Gril­li, jos­sa van­ha ras­va on syt­ty­nyt pa­la­maan, sam­muu te­hok­kaas­ti jau­he­sam­mut­ti­mel­la.

– Jos gril­li syt­tyy, sul­je kaa­su­pul­lo vä­lit­tö­mäs­ti ja siir­rä se kau­em­mak­si, jos vain mah­dol­lis­ta. Pa­ras­ta oli­si pi­tää ai­na sam­mu­tin saa­ta­vil­la, kun gril­laa – myös eri­tyi­ses­ti hii­lig­ril­la­tes­sa. Kah­den ki­lon jau­he­sam­mu­tin on jo riit­tä­vä, mut­ta kuu­den ki­lon sam­mu­tin oli­si erit­täin hyvä. Sam­mu­tin on muu­ten­kin ko­din hal­vin hen­ki­va­kuu­tus, muis­tut­taa Määt­tä­nen.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
11.4.2026 7.13

Chenoa sai kuukaudessa oppia ja elämyksiä

Uutiset
10.4.2026 18.00

Kuvataidepiirin väri-ilottelua kirjastossa

Uutiset
12.4.2026 9.25

Siveltimen siivin sielunmaisemiin

Uutiset
10.4.2026 15.33

Ähtärin kuntajakoselvitys nousi keskusteluun

Uutiset
21.2.2025 15.00

Vaskuun joukkue Stadi vs. Lande -ohjelmassa

Uutiset
6.4.2026 8.55

Vaskuun joukkue lauantaina televisiossa

Uutiset
9.4.2026 10.47

Kerro kioskimuistosi

Uutiset
19.1.2026 13.40

Virtolaiset odottavat meidän päivää

Uutiset
8.4.2026 10.15

Motivoituneet opiskelijat viihtyvät Virroilla

Uutiset
1.4.2026 16.06

Pihlajalinnan muutosneuvottelut koskee noin 560 työntekijää

Uutiset
8.4.2026 10.20

Suomeen tulo merkitsi toivoa

Uutiset
6.4.2026 8.55

Vaskuun joukkue lauantaina televisiossa

Uutiset
8.4.2026 10.15

Motivoituneet opiskelijat viihtyvät Virroilla

Uutiset
7.4.2026 11.00

Poliisi­hal­li­tukselle valmistelussa vaihtoehtoisia malleja

Uutiset
10.3.2026 13.23

Kaupunki ostaa Lakarinharju Camping Oy:n rakennukset ja muun irtaimen

Uutiset
10.4.2026 15.33

Ähtärin kuntajakoselvitys nousi keskusteluun

Uutiset
8.4.2026 10.05

26 filippii­ni­läi­so­pis­ke­lijasta 10 jatkaa kohti lähihoitajan ammattia

Teemat
7.4.2026 9.40

Eläkkeensaajilla vilkasta kerhotoimintaa

As­kel uu­teen vai­hee­seen

Teemat
5.4.2026 12.03

Virtain senioreissa käydään hyviä keskusteluja

As­kel uu­teen vai­hee­seen

Teemat
7.4.2026 5.57

Vanhuus on elämän rikkaus

As­kel uu­teen vai­hee­seen

Uutiset
19.3.2026 10.22

Hallin­to­pal­ve­lu­johtajan valinta ratkesi

Uutiset
18.3.2026 15.00

Pori–Parkano–Haapamäki-radan tarveselvitys valmistui

Uutiset
29.3.2026 7.14

Upea vaihe mahtavassa porukassa

Uutiset
1.4.2026 16.06

Pihlajalinnan muutosneuvottelut koskee noin 560 työntekijää

Uutiset
19.3.2026 12.13

Torisevalle valmistuu viuhkanmuotoinen laavu

Teemat
1.4.2026 15.29

Puolison kuolema voi ottaa pitkänkin ajan päästä koville

As­kel uu­teen vai­hee­seen

Uutiset
31.3.2026 6.00

Erityisesti taajamissa ajetaan edelleen liian lujaa

Palstat
27.3.2026 10.36

Val­tuu­tet­tu vas­taa

Palstat
23.3.2026 7.00

Ka­ha­vil­la

Uutiset
30.3.2026 6.00

Jusulla juhlaottelu Takatukkien maalilla

Näytä lisää