JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Näin se ta­pah­tui.

Ison ta­lon isän­tä ot­ti 1878 naa­pu­ri­ta­lon po­jan Kaa­pon torp­pa­rik­seen. Tämä ei oi­kein saa­nut torp­paa me­nes­ty­mään ja niin­pä hän 1882 myi tor­pan eli vuok­ra­oi­keu­den Ant­tool­le ja pa­la­si it­se muo­na­mie­hek­si.

Ant­too sai yh­dek­sän las­ta, jois­ta kuu­si poi­kaa sel­vi­si ai­kui­sek­si as­ti. Vuon­na 1919 torp­pa myy­tiin toi­sek­si nuo­rim­mal­le po­jal­le Ni­ko­lail­le, joka ot­ti vas­ta­tak­seen tor­pan ve­lat.

Kun oli tul­lut mah­dol­li­sek­si os­taa torp­pa it­se­näi­sek­si ti­lak­si, ison ta­lon isän­tä myi tor­pan 1920 Ni­ko­lail­le, joka os­ti sen pank­ki­lai­no­jen tur­vin. Vuon­na 1923 Ni­ko­lai läh­ti Ka­na­daan torp­pa­ra­ho­ja tie­naa­maan. Muu­ta­mas­sa vuo­des­sa torp­pa oli ko­ko­naan oma. Ni­ko­lai jäi Ka­na­daan.

Koti-ikä­vä var­maan­kin jo vai­va­si Ni­ko­lai­ta, kun hän kir­joit­ti eh­kä eni­ten si­tee­ra­tun ru­non­sa Ni­mik­ko­puut. Se al­kaa näin: Kun äi­ti­ni niit­ti en­si­ker­taa pie­nen ko­ti­ni pi­ha­mai­ta, hän koi­vun ja pih­la­jan tai­met heit­ti ja kes­kel­le yh­den rai­dan.

Yh­den ni­mi­kok­si ot­ti it­sel­leen yh­den isäl­le ja po­jal­len­sa. Nii­tä hel­lien hoi­te­li suo­jel­len myös tu­le­vai­sil­le lap­sil­len­sa. Vaik­ka lap­sia kart­tui tu­si­naa puo­li heil­le ni­mik­ko­pui­ta riit­ti. Pih­la­jan lat­vas­sa lei­vo­nen lau­loi kau­nis­ta ke­sää, kiit­ti.

Nyt näis­tä puis­ta ei ole enää jäl­jel­lä kuin muis­tot. Kak­si kaa­tui ra­ken­nus­ten pääl­le, muu­ta­ma tur­val­li­ses­ti muu­al­le, vii­mei­set vaa­ral­li­sik­si muo­dos­tu­neet kaa­det­tiin.

Mut­ta ei­vät ni­mik­ko­puut tä­hän lop­pu­neet. Ni­ko­lai oli en­nen Ka­na­daan läh­tö­ään eh­ti­nyt pe­rus­taa per­heen: vei Sa­nel­man vi­hil­le ja sai­vat Jo­han­na-tyt­tä­ren. Tyt­tö­sel­le äi­ti is­tut­ti koi­vun, eh­kä it­sel­leen­kin.

Ni­ko­lai hai­kai­lee Suo­meen pa­luus­ta lo­pet­ta­en ru­non näin: Saan­ko as­tua jal­kaa­ni mil­loin­kaan lap­suus­tan­huil­le kai­va­tuil­le? Saan­ko kuul­la hu­mi­naa ni­mik­ko­pui­den, jot­ka muis­tot on kal­leim­mat mul­le?

Ei Ka­na­das­ta niin vain Suo­mes­sa pis­täy­dy­tä: par­haa­seen työ­ai­kaan ei pää­se ja muul­loin ei vält­tä­mät­tä ol­lut ra­haa kal­lii­siin lai­va­mat­koi­hin. Ai­na vä­liin oli työt­tö­myyt­tä ja kil­pai­lu töis­tä oli ko­vaa. Myös muu­al­ta oli muut­ta­nut siir­to­lai­sia: muis­ta poh­jois­mais­ta, Ita­li­as­ta, Kii­nas­ta.

Mon­ta ker­taa Ni­ko­lai oli tu­los­sa, mut­ta ei sit­ten kui­ten­kaan on­nis­tu­nut tu­le­maan. Kun oli tar­koi­tus jää­dä ke­säl­lä eläk­keel­le ja ai­na­kin tul­la kä­väi­se­mään, niin sat­tui on­net­to­muus: pu­to­si ra­ken­nus­te­li­neil­tä ja kuo­li. Muis­to­kir­joi­tuk­sia oli mo­nis­sa leh­dis­sä. Täs­sä leh­des­sä maa­lis­kuus­sa 1960 ol­lees­sa muis­to­kir­joi­tuk­ses­sa jul­kais­tiin Ni­mik­ko­puut-runo ko­ko­nai­suu­des­saan.

Sa­nel­ma ja Jo­han­na muut­ti­vat pois tor­pas­ta. Jo­han­na-koi­vu kas­voi ko­me­ak­si, kun­nes se­kin oli vaa­ras­sa kaa­tua ra­ken­nuk­sen pääl­le. Niin­pä kah­den moot­to­ri­sa­han voi­min puu kaa­det­tiin ja polt­to­puu­ta sii­tä saa­tiin pit­käk­si ai­kaa.

Ja sit­ten ta­pah­tui ih­me! Kan­nos­ta ver­soi tai­mi. An­noim­me sen kas­vaa ja niin sii­tä kas­voi yl­väs, ko­me­a­ryh­ti­nen nei­to. An­noim­me sil­le ni­mek­si Han­ne­le Jo­han­nan tyt­tä­ren mu­kaan. Ja niin kuin edel­li­ses­sä ko­lum­nis­sa ker­roin, et­tä tor­pan pi­has­sa kas­vaa Han­ne­len lap­sen­lap­sel­le Mar­til­le män­ty. Näin ta­ri­nat jat­ku­vat, mitä kaik­kea puut voi­si­vat­kaan ker­toa!

Ta­pio Ero­nen
ke­sä­vir­to­lai­nen,
myös syk­syi­sin ja ke­väi­sin

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
1.7.2026 13.00

Uuden kirkkotien rakentaja

Uutiset
1.7.2026 9.00

Esiintyminen yhdessä on iso ilo

Teemat
1.7.2026 18.30

Tulkitsija näytelmän takana

Ke­sä­leh­ti

Uutiset
2.7.2026 10.00

Yrittäjät näkevät Virtain edelleen yrittä­jä­myön­teisenä kaupunkina

Uutiset
30.6.2026 12.45

Juhlakilpailu kokoaa ratsukoita lähialueilta

Pääkirjoitus
1.7.2026 11.00

Makeita mansikoita

Uutiset
2.7.2026 13.47

Löydä lahopuu ja lähetä kuvasi kesäkisaan

Palstat
29.6.2026 12.20

Mitä kuu­luu Ele­na Vuok­si­o­la?

Uutiset
26.6.2026 10.42

Kirsi Pohjola valittiin Tarjanteen seurakunnan kirkkoherraksi

23.6.2026 15.30

Kuka heistä on Virtain Karhu 2026?

Uutiset
26.6.2026 10.42

Kirsi Pohjola valittiin Tarjanteen seurakunnan kirkkoherraksi

Uutiset
1.7.2026 13.00

Uuden kirkkotien rakentaja

Palstat
29.6.2026 12.20

Mitä kuu­luu Ele­na Vuok­si­o­la?

Uutiset
30.6.2026 12.45

Juhlakilpailu kokoaa ratsukoita lähialueilta

Uutiset
26.6.2026 14.34

Maalaismiljöö houkutteli lapsiperheitä Haapamäelle

Uutiset
28.6.2026 13.30

Yhteistyöllä voidaan hillitä vieraslajien leviämistä

Uutiset
1.7.2026 9.00

Esiintyminen yhdessä on iso ilo

Teemat
1.7.2026 18.30

Tulkitsija näytelmän takana

Ke­sä­leh­ti

Uutiset
2.7.2026 10.00

Yrittäjät näkevät Virtain edelleen yrittä­jä­myön­teisenä kaupunkina

Lukijalta
28.6.2026 9.28

Entä jos ykköskoti onkin maalla ja kakkosasunto kaupungissa?

Uutiset
3.6.2026 11.01

Irtisanomiset veivät työmotivaation

Teemat
15.6.2026 17.47

Vaarin vanha sukutila muuttui kodiksi

Lah­den­ky­lä-Ik­ka­lan­ky­lä

Uutiset
9.6.2026 13.47

SuPer selvittää Pihlajalinnan vähentämistoimet perinpohjaisesti

Teemat
12.6.2026 13.50

Maidontuotannon paikka on juuri täällä

Lah­den­ky­lä - Ik­ka­lan­ky­lä

Uutiset
22.6.2026 16.24

Juhannusmarkkinat keräsivät ennätysyleisön Perinnekylään

Uutiset
16.6.2026 17.10

Tanssi­va­penk­kimuija toi Myllyniemeen näkyvyyttä

Uutiset
12.6.2026 11.45

Polkuautoilla mini-Virtain maisemissa

Uutiset
9.6.2026 15.30

Valtuutetuilta stipendit tsempparille, puurtajalle ja tulokkaalle

Teemat
18.6.2026 14.02

Piilopirtissä terapeuttisinta on saunan lämmitys

Ke­sä­leh­ti

Teemat
15.6.2026 12.30

Uimarannan alue säästyi kaavamerkinnän vuoksi

Lah­den­ky­lä-Ik­ka­lan­ky­lä

Näytä lisää