JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Mitä kuu­luu? / Ke­sä­leh­ti

Tällä hetkellä Susanna Pekkarinen työskentelee verkkotoimittajana Savon Sanomissa. Virroilta hän ikävöi luontoa, Keiturin metsiä ja kuivia mäntykankaita, kävelyjä junarataa pitkin.

Tällä hetkellä Susanna Pekkarinen työskentelee verkkotoimittajana Savon Sanomissa. Virroilta hän ikävöi luontoa, Keiturin metsiä ja kuivia mäntykankaita, kävelyjä junarataa pitkin.

Aake Roininen / Savon Sanomat

Riik­ka Tal­li­la

– Hy­vää kuu­luu, asun Kuo­pi­os­sa ja har­ras­tan edel­leen sa­mo­ja asi­oi­ta kuin Vir­roil­la asu­es­sa­ni. Rat­sas­tus ja alt­to­viu­lun soit­to ovat vie­lä­kin tär­kei­tä har­ras­tuk­sia, to­te­aa Su­san­na Pek­ka­ri­nen.

Pek­ka­ri­set muut­ti­vat Ruot­sis­ta Vir­roil­le vuon­na 1988. Su­san­na oli tuol­loin kol­man­nel­la luo­kal­la. Pe­rin­ne­ky­län tal­li oli syy sii­hen, mik­si ko­ti­paik­ka­kun­nak­si va­lit­tiin Vir­rat, vaih­to­eh­to­na oli myös Äh­tä­ri.

– Opet­ta­ja­ni Lee­na Lep­pä­nen ot­ti mei­dän koko per­heen avo­sy­lin vas­taan. In­nos­tuin myös Lee­nan joh­ta­mas­ta Pi­sa­ra­kuo­ros­ta. Myö­hem­min opet­ta­ji­na­ni toi­mi­vat An­ne Käl­li, ny­kyi­sin Kuk­ko­nen sekä Ant­ti Lep­pä­nen, muis­te­lee Pek­ka­ri­nen.

Pi­sa­ma­kas­vois­ta tyt­töä, jol­la oli vaa­le­at le­tit tiu­kal­la, pi­det­tiin ek­soot­ti­sen nä­köi­se­nä. Hä­nel­lä oli kova halu su­lau­tua jouk­koon. Ikä­luo­kat oli­vat suu­rem­pia kuin tänä päi­vä­nä, luo­kas­sa oli hel­pos­ti yli 30 op­pi­las­ta. Ylä­as­teel­la tuli sel­väk­si myös se, et­tä suo­men­ruot­sa­lai­sen ja ruot­sin­suo­ma­lai­sen ero ei ol­lut vie­lä kai­kil­le sel­vää.

–Vaik­ka ko­to­na Ruot­sis­sa pi­det­tiin tiu­kas­ti kiin­ni sii­tä, et­tä suo­men kie­li säi­lyi, oli pal­jon sa­no­ja, joi­ta en ol­lut kos­kaan kuul­lut­kaan. Esi­mer­kik­si ra­sat, pul­tut ja pyö­rän rit­si tu­li­vat uu­si­na. Myös ter­veh­dyk­sen Moi! opin Vir­roil­la.

Use­a­na ke­sä­nä esi­tet­ty Kar­huo­op­pe­ra oli Su­san­nal­le iso ko­ke­mus Vir­roil­la asu­es­saan. Hä­nel­lä oli etuo­i­keus pääs­tä esiin­ty­mään alan huip­pu­jen kans­sa.

– En oli­si muu­ten pääs­syt seu­raa­maan mi­ten oop­pe­raa lau­le­taan.

Myös Vir­tain ter­veys­kes­kuk­sen la­bo­ra­to­ri­os­sa vie­te­tyl­lä tet-har­joit­te­lu­jak­sol­la Pek­ka­ri­nen koh­ta­si mah­ta­via nai­sia.

– Siel­lä osat­tiin ot­taa nuo­ret vas­taan. Pää­sin mu­kaan tut­ki­maan näyt­tei­tä pa­rin vii­kon ajan.

Äidinkie­le­no­pet­tajilla merkittävä rooli uravalinnassa

– Mat­kal­le­ni osui mo­nia opet­ta­jia, jot­ka te­ki­vät koko sy­dä­mel­lä palk­kan­sa eteen töi­tä. Pasi ja He­le­na Jar­til­le olen ikui­ses­ti kii­tol­li­nen mo­nes­ta asi­as­ta. Lu­ki­on äi­din­kie­le­no­pet­ta­jil­la­ni He­le­nal­la ja Met­tä­sen Pir­jol­la oli myös rat­kai­se­va mer­ki­tys am­ma­tin­va­lin­nas­sa­ni. He­le­na kan­nus­ti mi­nua kir­joit­ta­mi­sen pa­riin ja suo­sit­te­li ha­keu­tu­maan Suo­men­se­län Sa­no­miin ke­sä­töi­hin, ker­too Pek­ka­ri­nen.

Hän työs­ken­te­li lu­ki­o­vuo­si­na 90-lu­vun puo­li­vä­lis­sä Sa­no­mien ke­sä­toi­mit­ta­ja­na ai­na­kin kol­me­na vuo­te­na sekä avus­ti toi­mi­tus­ta vie­lä jon­kin ai­kaa pääs­ty­ään opis­ke­le­maan Jy­väs­ky­län yli­o­pis­toon jour­na­lis­tiik­kaa.

Suomenselän Sanomat tuli Susannalle tutuksi jo lukiovuosina. Mieleen ovat jääneet useat hauskat muistot toimitusarjesta 1990-luvulta. – Tuolloin ostin usein lounaaksi kasvisroiskeläppäpitsaa ja opettelin juomaan kahvin mustana.

Suomenselän Sanomat tuli Susannalle tutuksi jo lukiovuosina. Mieleen ovat jääneet useat hauskat muistot toimitusarjesta 1990-luvulta. – Tuolloin ostin usein lounaaksi kasvisroiskeläppäpitsaa ja opettelin juomaan kahvin mustana.

Irene Murtomäki

– Sain pa­rem­mat opit leh­den te­ke­mi­ses­tä pai­kal­lis­leh­des­tä kuin yli­o­pis­ton leh­dis­tö­kurs­sil­ta. Tu­ke­na­ni oli­vat päät­tä­väi­set ja avu­li­aat nai­set: Ar­ja Horváth, Ire­ne Mur­to­mä­ki, Mir­ja Lauk­ka-Kiik­ka­la ja Mar­ja Mai­ja­la. Tun­tui kuin työ­pai­kal­la oli­si ol­lut mon­ta äi­tiä huo­leh­ti­mas­sa, ku­vai­lee Pek­ka­ri­nen.

Hä­nel­lä ei ol­lut al­ku­ai­koi­na ajo­kort­tia, vaan me­no­pe­li­nä toi­mi pol­ku­pyö­rä ja ja­las­sa puu­ken­gät. Jut­tu­kei­kat oli suun­ni­tel­ta­va etu­kä­teen, mi­ten pää­si min­ne­kin paik­kaan. Myö­hem­min, kun ajo­kort­ti­ra­hat oli pai­kal­lis­leh­den jut­tu­ja kir­joit­ta­mal­la han­kit­tu, sai Su­san­na ajo-oh­jeet ruu­tu­pa­pe­ril­le piir­ret­ty­nä.

– Mo­nia muis­to­ja ke­säi­sil­tä jut­tu­kei­koil­ta ja toi­mi­tus­työs­tä on jää­nyt mie­leen. Yk­si lie­nee se, mi­ten lau­la­ja Vik­tor Kli­men­kon esiin­ty­mi­ses­tä ku­vat­tu fil­mi­rul­la tip­pui ke­hi­te­pön­tön poh­jal­le. Sii­nä sit­ten har­mit­te­lin, mi­ten ih­mees­sä ti­lan­teen voi pe­las­taa, kun ku­vat ovat pi­lal­la. Ire­ne tai­koi kuin tai­koi­kin Kli­men­kon sii­tä­kin ne­ga­tii­vis­ta esiin.

Toi­nen ai­ka ää­ri­pääs­tä ole­va ko­ke­mus nuo­rel­le toi­mit­ta­jal­le oli Strip­te­a­sen SM-ki­sat Eet­var­tis­sa. Myös se, kun kier­to­liit­ty­mä, jos­sa on tai­de­te­os Vir­tain aal­lois­ta, otet­tiin käyt­töön, on jää­nyt mie­leen.

– Joku oli läh­te­nyt Es­lal­la tes­taa­maan uut­ta ym­py­rää ja tuli au­toi­li­joi­ta sii­nä vas­taan, muis­taa Pek­ka­ri­nen.

Hän sai ison an­nok­sen toi­mit­ta­juu­den hil­jais­ta tie­toa yk­si­tyis­koh­ti­neen sekä pal­jon op­pia elä­mäs­tä. Niil­lä opeil­la on teh­ty työ­tä maa­il­mal­la yli 30 vuot­ta.

En­sim­mäi­sen kos­ke­tuk­sen säh­köi­siin vies­ti­miin Pek­ka­ri­nen sai Yleis­ra­di­on Kes­ki-Suo­men toi­mi­tuk­ses­sa, jos­sa oli oh­ja­tus­sa har­joit­te­lus­sa. Joka päi­vä työn al­la oli uu­si tv-jut­tu. Eri ke­si­nä toi­mit­ta­ja­nal­ku kier­si eri maa­kun­ta­leh­dis­sä ja pää­tyi lo­pul­ta Ylel­le Mik­ke­liin ja sit­tem­min Kuo­pi­oon töi­hin. Ylel­lä hän teki ra­dio-, tv-, ja verk­ko­jut­tu­ja noin 19 vuo­den ajan. Täl­lä het­kel­lä hän työs­ken­te­lee verk­ko­toi­mit­ta­ja­na Sa­von Sa­no­mis­sa.

– Ai­na, kun meil­le­kin toi­mi­tuk­seen tu­lee nuo­ria har­joit­te­li­joi­ta, niin ko­e­tan ol­la heil­le vä­hin­tään yh­tä kiva, kun mi­nua koh­taan ol­tiin Suo­men­se­län Sa­no­mis­sa. Ha­lu­an kan­nus­taa ja vä­lit­tää sa­maa hil­jais­ta tie­toa eteen­päin.

– Vir­rat oli hyvä paik­ka kas­vaa, sen ym­mär­tää nyt. Nuo­ril­la oli myös tu­le­vai­suu­den us­koa, ei­kä ol­lut so­si­aa­lis­ta me­dia ma­sen­ta­mas­sa. Ikä­vöin Vir­tain luon­toa: Kei­tu­rin met­siä ja kui­via män­ty­kan­kai­ta, kä­ve­ly­jä ju­na­ra­taa pit­kin. Toi­von, et­tä pää­sen Vir­roil­le luok­ka­ko­kouk­seen tänä ke­sä­nä ja ris­tei­le­mään Tar­jan­teel­la.

Alttoviulun soitto kuuluu edelleen Keiturin asuntoalueella asuneen Susanna Pekkarisen harrastuksiin. Kuva on peräisin vuodelta 1996.

Alttoviulun soitto kuuluu edelleen Keiturin asuntoalueella asuneen Susanna Pekkarisen harrastuksiin. Kuva on peräisin vuodelta 1996.

Susanna Pekkarisen kotialbumi

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
18.5. 07:59

Kunnan elinvoiman säilyttäminen on tärkeä asia

Palstat
19.5. 14:38
Uutiset
18.5. 14:00

”Menestys tulee siitä, että uskaltaa epäonnistua”

Uutiset
19.5. 06:41

Pyrin puhumaan avoimesti päätettävistä asioista

Uutiset
17.5. 06:22

Valtuutettujen toivotaan olevan läsnä arjen asioissa

Uutiset
16.5. 15:26

Kotalassa muisteltiin kouluaikoja 130 vuoden ajalta

Uutiset
16.5. 11:02

Päätöksenteon tulisi olla kauaskatseista

Uutiset
17.5. 12:00

Myyränkankaan kaavaehdotus nähtäville ennen lomia

Uutiset
19.5. 09:52

Metsien inventointi alkaa Ruoveden, Ylöjärven ja Virtain alueella

Uutiset
15.5. 10:32

Elokuvateatteri houkutti Pirtille harjoittelemaan

Uutiset
13.5. 10:22

Virtain lukion kevään ylioppilaat

Uutiset
16.5. 11:02

Päätöksenteon tulisi olla kauaskatseista

Uutiset
16.5. 15:26

Kotalassa muisteltiin kouluaikoja 130 vuoden ajalta

Uutiset
13.5. 14:01

Balettitanssi kehittää muistia

Uutiset
14.5. 10:43

Digilehden eniten luetut

Uutiset
17.5. 06:22

Valtuutettujen toivotaan olevan läsnä arjen asioissa

Uutiset
12.5. 14:35

Kevätnäyttely sai väen liikkeelle tuttuun tapaan

Uutiset
9.5. 11:07

Poliisi tutkii Virroilla tapahtunutta henkirikosta

Palstat
16.5. 12:58

Vesitornin kioskilta oli huikeat näkymät

Uutiset
18.5. 07:59

Kunnan elinvoiman säilyttäminen on tärkeä asia

Uutiset
9.5. 11:07

Poliisi tutkii Virroilla tapahtunutta henkirikosta

Uutiset
13.5. 10:22

Virtain lukion kevään ylioppilaat

Uutiset
30.4. 18:44

Discoperinne voimissaan Killinkoskella

Uutiset
12.5. 14:35

Kevätnäyttely sai väen liikkeelle tuttuun tapaan

Uutiset
22.4. 14:42

Esteettömyys on usein halusta kiinni

Uutiset
9.5. 14:40

Tärkeintä on tulla ehjänä kotiin

Uutiset
16.5. 11:02

Päätöksenteon tulisi olla kauaskatseista

Uutiset
5.5. 15:46

Kantatie 66 siistiksi yhteisvoimin

Uutiset
29.4. 05:42

Ei merkittävää muutosta petorintamalla

Uutiset
16.5. 15:26

Kotalassa muisteltiin kouluaikoja 130 vuoden ajalta

Näytä lisää