Riikka Tallila
Auta lasta – Auta perhettä -kampanja toteutettiin nyt toista kertaa Virroilla LC Virrat Tarjanteen toimesta.
– Saimme koko pakettiautollisen ruokatarpeita ja muuta käyttötavaraa lapsiperheille, iloitsee Lions-presidentti Jaana Hautakangas.
Tämä on koko paikkakunnan yhteinen hanke, jonka Lions-klubi organisoi, mutta ilman yhteistyötä paikallisten ruokakauppiaiden, Virtain sosiaalitoimiston ja yleisön kanssa se ei onnistuisi. Jo keväällä kampanja-ajatus otettiin hyvin vastaan ja kaikki olivat tälläkin kertaa ilomielin mukana, kun tietävät avulle olevan paikallista tarvetta.
LC Virrat/Tarjanne -klubilaiset ovat mielellään mukana kampanjassa, sillä auttamisesta tulee hyvä mieli, sillä kaikki apu menee suoraan virtolaisille lapsiperheille.
Helena Vuorenmaa
– Kukin osallistui oman tilanteensa mukaan hankkien yhden tai useamman tuotteen keräykseen. Jokaisesta saadusta ostoksesta oltiin yhtä kiitollisia. Keräystä tullaan jatkamaan tulevaisuudessakin, mutta mahdollisesti hieman uudistaen, kertoo Hautakangas.
Hän luonnehtii keräyksen olevan myös klubilaisille mieluinen, sillä siitä tulee niin hyvä mieli.
Apu otetaan kiitollisena vastaan
Keräyksen merkitys on Virtain sosiaalitoimiston lapsiperhepalveluille erittäin tärkeä. Apu otetaan kiitollisena vastaan ja sitä arvostetaan suuresti. Paikallisten yhdistysten ja toimijoiden kanssa tehtävä yhteistyö ja heiltä saadut lahjoitukset, kuten ruokalahjakortit, ruokakassit, harrastusten tuki tulevat todelliseen tarpeeseen.
– Lapsiperheiden arkea kuormittavia tekijöitä Virroilla ovat muun muassa vähävaraisuus, työttömyys, sairastumiset, jaksamisen ja mielenterveyden haasteet, päihteet, tiukennukset tukijärjestelmissä sekä vähäiset omat tukea antavat verkostot, vastasivat sosiaalityöntekijä Suvi Niemi, perhetyöntekijä Sini Paavola, kotiin vietävienpalveluiden tiimin esihenkilö Ville Naukkarisen yhdessä.
Perhetyöllä ja lapsiperheiden kotipalvelulla tuetaan arjen sujuvuutta perheissä. Ammatillinen tukihenkilötyö kohdentuu suoraan lapsen henkilökohtaisiin tarpeisiin.
– Tukiperheen tarvetta arvioidaan lapselle, jos perheellä ei ole omia verkostoja. Lasten harrastamista voidaan tukea harkintaan perustuen, jos perheen taloudellinen tilanne on haastava. Vanhempien ohjataan ja vahvistetaan sitoutumaan omiin palveluihinsa, muun muassa terveydenhuoltoon, mielenterveys- ja päihdetyöhön. Yhteistyötä tehdään muiden lasten ja nuorten kanssa toimivien tahojen kanssa.
Pirkanmaan hyvinvointialueella on myös kehitetty erilaisia digitaalisia palveluja perheiden käyttöön. Akuutissa kriisissä tukena on sosiaalipäivystys.
Arjen haasteet ja yhteiskunnan vaatimukset kuormittavat perheitä ja luovat perheille paineita, jotka vaikuttavat merkittävällä tavalla arjen toimintakykyyn ja jaksamiseen.
– Väsyneenä ja kuormittuneena asioihin tarttuminen ja niiden eteenpäin vieminen on vaikeaa. Tuen vastaanottaminenkaan ei ole aina helppoa. Luottamuksen rakentuminen perheiden kanssa on tärkeää. Yksinäisyys ja yhteisöllisyyden puute ovat ajanilmiöitä. Osaltaan myös sosiaalinen media luo paineita lasten, nuorten ja aikuisten elämään, sosiaalitoimen työntekijät näkevät.
Hyvinvointialueiden toiminnan muutoksen myötä sosiaalitoimen merkittävimpiä muutoksia ovat olleet yhden tiimin jakautuminen useampaan, laajan yhdennetyn työn loppuminen ja työssäkäynti alueen laajentuminen.
– Tiimit työskentelevät edelleen samojen perheiden kanssa, joten tiimien välisen yhteistyön ja tiedonkulun merkitys kasvaa. Tärkeintä on, että jatkossakin paikalliset palvelut säilyvät eikä palveluiden aloittaminen ei pitkity. Paikallistuntemusta ja yhteistyötä muiden toimijoiden kanssa arvostetaan.
