JavaScript is disabled in your web browser or browser is too old to support JavaScript. Today almost all web pages contain JavaScript, a scripting programming language that runs on visitor's web browser. It makes web pages functional for specific purposes and if disabled for some reason, the content or the functionality of the web page can be limited or unavailable.

Minkälaisena näet päihdetilanteen Pirkanmaalla?

Mar­ras­kuus­sa vie­te­tään eh­käi­se­vän päih­de­työn viik­koa, val­ta­kun­nal­lis­ta mie­len­ter­veys­viik­koa ja pe­li­kas­va­tuk­sen val­ta­kun­nal­lis­ta tee­ma­viik­koa. Pir­kan­maa­lai­sil­ta ky­sel­lään mar­ras­kuus­sa, mitä miel­tä he ovat Pir­kan­maan päih­de­ti­lan­tees­ta ja kuin­ka eh­käi­se­väs­sä päih­de­työs­sä on­nis­tu­taan.

Päih­de­ti­lan­ne­ky­se­ly al­kaa eh­käi­se­vän päih­de­työn tee­ma­vii­kol­la 4. mar­ras­kuu­ta ja on avoin­na 24. mar­ras­kuu­ta 2024 as­ti. Ky­se­lyyn pää­see vas­taa­maan Pir­kan­maan hy­vin­voin­ti­a­lu­een verk­ko­si­vu­jen tai kun­tien si­vu­jen kaut­ta. Pir­kan­maan hy­vin­voin­ti­a­lu­een si­vuil­la link­ki ky­se­lyyn löy­tyy si­vul­ta Pir­ha nyt - pir­ha.fi

Ky­se­ly on tar­koi­tet­tu kai­kil­le pir­kan­maa­lai­sil­le. Ky­se­lyn jär­jes­tä­vät yh­teis­työs­sä Pir­kan­maan kun­nat ja Pir­kan­maan hy­vin­voin­ti­a­lu­een eh­käi­se­vän päih­de­työn asi­an­tun­ti­jat. Eri­tyi­ses­ti kun­nat saa­vat vas­tauk­sis­ta tie­toa oman kun­tan­sa päih­de­ti­lan­tees­ta, asuk­kai­den päih­de­ha­vain­nois­ta ja sii­tä, mi­hin kun­ta­lais­ten mie­les­tä eri­tyi­ses­ti pi­täi­si kiin­nit­tää huo­mi­o­ta.

Tu­lok­set jul­kais­taan hy­vin­voin­ti­a­lu­een ja kun­tien verk­ko­si­vuil­la, ja nii­tä hyö­dyn­ne­tään Pir­kan­maan yh­tei­ses­sä eh­käi­se­väs­sä päih­de­työs­sä.

Pir­kan­maal­la pe­rus­te­taan par­hail­laan työ­ryh­miä, joi­den ta­voit­tee­na on vai­kut­taa eri­tyi­ses­ti päih­tei­den tar­jon­taan ja ky­syn­tään. Työ­ryh­miin kuu­luu vi­ra­no­mais­ten, jär­jes­tö­jen, pai­kal­li­sen elin­kei­no­e­lä­män, kun­tien ja hy­vin­voin­ti­a­lu­een edus­ta­jia.

– Ter­vey­den ja hy­vin­voin­nin­lai­tok­sel­ta läh­töi­sin ole­va Pak­ka -toi­min­ta­mal­li on so­vel­let­tu koko Pir­kan­maan laa­jui­sek­si ja ha­lu­am­me työ­ryh­mien avul­la teh­dä eh­käi­se­väs­tä päih­de­työs­tä teh­dä en­tis­tä mo­ni­a­lai­sem­paa ja vai­kut­ta­vam­paa, ker­too Pak­ka-toi­min­ta­mal­lin koor­di­noi­ja Ii­na Num­mi Pir­kan­maan hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­ta.

Pelaamisen taitoja on tarpeen opetella

Pe­li­kas­va­tus- ja pe­li­kult­tuu­ri­vii­kol­la 4.–10. mar­ras­kuu­ta nos­te­taan esil­le pe­laa­mi­seen liit­ty­viä tai­to­ja. Tar­jol­la on peli- ja verk­ko­ta­pah­tu­mia sekä pu­he­oh­jel­maa kai­ke­ni­käi­sil­le. Ta­pah­tu­mis­ta on li­sä­tie­toa osoit­tees­ta pe­li­viik­ko.fi.

– Pe­li­kas­va­tus eli pe­laa­mi­seen liit­ty­vän tie­don ja ym­mär­ryk­sen kas­vat­ta­mi­nen on tär­keä osa toi­min­taam­me, sa­noo suun­nit­te­li­ja Ii­na Num­mi.

– Pe­laa­mi­nen ja sen roo­li asi­ak­kaan elä­mäs­sä pi­tää tar­peen mu­kaan ot­taa pu­heek­si. Voim­me koh­da­ta ja aut­taa asi­ak­kai­tam­me ko­ko­nais­val­tai­sem­min, kun pe­laa­mi­ses­ta­kin kes­kus­tel­laan.

Jokaisella on oikeus tavoitella unelmiaan

Mie­len­ter­veys­viik­koa on vie­tet­ty jo vuo­des­ta 1974. Tänä vuon­na viik­koa vie­te­tään 17.−24. mar­ras­kuu­ta ja tee­ma­na on mie­le­käs tu­le­vai­suus.

Tee­mal­la muis­tu­te­taan sii­tä, et­tä kai­kil­la ih­mi­sil­lä – mie­len­ter­vey­des­tä riip­pu­mat­ta – pi­tää ol­la oi­keus vai­kut­taa, ko­kea osal­li­suut­ta ja ta­voi­tel­la unel­mi­aan. Myös ver­tais­tu­en saa­mi­nen ja an­ta­mi­nen kuu­lu­vat jo­kai­sel­le. Mie­len­ter­veys­haas­teet kos­ket­ta­vat isoa osaa ih­mi­sis­tä myös Pir­kan­maal­la.

– Ti­las­to­jen va­los­sa Pir­kan­maal­la noin joka vii­des nuo­ris­ta ai­kui­sis­ta ja työ­i­käi­sis­tä on mer­kit­tä­väs­ti psyyk­ki­ses­ti kuor­mit­tu­nut, ker­too suun­nit­te­lu­pääl­lik­kö Nii­na Nie­mi­nen Pir­kan­maan hy­vin­voin­ti­a­lu­eel­ta.

– Mie­len­ter­vey­son­gel­mat kos­ket­ta­vat myös lä­hei­siä. Heis­tä liki puo­let on vaa­ras­sa ma­sen­tua myös it­se.

Mie­len­ter­veys­vii­kol­la Pir­kan­maal­la kun­nat, jär­jes­töt ja hy­vin­voin­ti­a­lue jär­jes­tä­vät eri­lai­sia tem­pauk­sia ja ta­pah­tu­mia. Mie­len­ter­vey­den hy­väk­si voi toi­mia myös omas­sa ar­kie­lä­mäs­sään.

– Jo­kai­nen meis­tä voi vai­kut­taa omil­la te­oil­laan, asen­teil­laan ja esi­mer­kil­lään hy­vään mie­len­ter­vey­teen, Nie­mi­nen kan­nus­taa.

– Haas­tam­me­kin jo­kai­sen miet­ti­mään, mi­ten voi­sit tu­kea lä­hei­se­si, naa­pu­ri­si, ys­tä­vä­si tai työ­ka­ve­ri­si mie­len­ter­veyt­tä ja myös omaa mie­len­ter­veyt­tä­si.

Luetuimmat

Tänään

Viikko

Kuukausi

Uutiset
3.7.2026 6.35

Vanhasta vajasta kyläkirjastoksi

Uutiset
3.7.2026 9.54

Pirkanmaan toiseksi kovimmat lottoajat löytyvät Virroilta

Uutiset
2.7.2026 10.00

Yrittäjät näkevät Virtain edelleen yrittä­jä­myön­teisenä kaupunkina

Uutiset
4.7.2026 6.40

Koillis-Pirkan vuosinäyttely Killinkoskella

Uutiset
1.7.2026 13.00

Uuden kirkkotien rakentaja

Uutiset
2.7.2026 13.47

Löydä lahopuu ja lähetä kuvasi kesäkisaan

23.6.2026 15.30

Kuka heistä on Virtain Karhu 2026?

Teemat
1.7.2026 18.30

Tulkitsija näytelmän takana

Ke­sä­leh­ti

Uutiset
10.3.2026 13.23

Kaupunki ostaa Lakarinharju Camping Oy:n rakennukset ja muun irtaimen

Uutiset
1.7.2026 9.00

Esiintyminen yhdessä on iso ilo

Uutiset
1.7.2026 13.00

Uuden kirkkotien rakentaja

Palstat
29.6.2026 12.20

Mitä kuu­luu Ele­na Vuok­si­o­la?

Uutiset
3.7.2026 6.35

Vanhasta vajasta kyläkirjastoksi

Uutiset
30.6.2026 12.45

Juhlakilpailu kokoaa ratsukoita lähialueilta

Uutiset
2.7.2026 10.00

Yrittäjät näkevät Virtain edelleen yrittä­jä­myön­teisenä kaupunkina

Uutiset
28.6.2026 13.30

Yhteistyöllä voidaan hillitä vieraslajien leviämistä

Teemat
1.7.2026 18.30

Tulkitsija näytelmän takana

Ke­sä­leh­ti

Uutiset
1.7.2026 9.00

Esiintyminen yhdessä on iso ilo

Lukijalta
28.6.2026 9.28

Entä jos ykköskoti onkin maalla ja kakkosasunto kaupungissa?

Uutiset
26.6.2026 10.42

Kirsi Pohjola valittiin Tarjanteen seurakunnan kirkkoherraksi

Teemat
15.6.2026 17.47

Vaarin vanha sukutila muuttui kodiksi

Lah­den­ky­lä-Ik­ka­lan­ky­lä

Uutiset
9.6.2026 13.47

SuPer selvittää Pihlajalinnan vähentämistoimet perinpohjaisesti

Teemat
12.6.2026 13.50

Maidontuotannon paikka on juuri täällä

Lah­den­ky­lä - Ik­ka­lan­ky­lä

Uutiset
22.6.2026 16.24

Juhannusmarkkinat keräsivät ennätysyleisön Perinnekylään

Uutiset
16.6.2026 17.10

Tanssi­va­penk­kimuija toi Myllyniemeen näkyvyyttä

Uutiset
12.6.2026 11.45

Polkuautoilla mini-Virtain maisemissa

Uutiset
3.6.2026 11.01

Irtisanomiset veivät työmotivaation

Uutiset
9.6.2026 15.30

Valtuutetuilta stipendit tsempparille, puurtajalle ja tulokkaalle

Teemat
18.6.2026 14.02

Piilopirtissä terapeuttisinta on saunan lämmitys

Ke­sä­leh­ti

Teemat
15.6.2026 12.30

Uimarannan alue säästyi kaavamerkinnän vuoksi

Lah­den­ky­lä-Ik­ka­lan­ky­lä

Näytä lisää