Ryhmä kansalaisia on laatinut kansalaisaloitteen, joka sisältää ehdotuksen isännöintilaiksi. Tavoitteena on edistää hyvää isännöintitapaa, kun laki vaatisi käytännön toimia tähän liittyen ja lainsäädäntöä täsmennettäisiin ja vahvistettaisiin.
Uutta lakia sovellettaisiin asunto-osakeyhtiölain rinnalla.
Aloitteessa ehdotetaan, että uuteen lakiin sisällytettäisiin säännökset isännöitsijän velvollisuuksista sekä valvonta- ja rangaistussäännöksistä. Keskeinen tavoite on taloyhtiön edun mukainen avoin, läpinäkyvä ja tehokkaammin osakkaiden valvonnassa oleva toiminta.
Lakiehdotuksen mukaan isännöitsijöiden on myös edistettävä eettistä toimintaa, kuten harmaan talouden torjuntaa ja energiatehokkuuden edistämistä.
Laki toisi mukanaan myös uuden isännöintivalvontaviranomaisen, jonka avulla varmistettaisiin lain noudattaminen. Isännöintilain säännösten rikkomisesta voitaisiin tuomita sakkoon.
– Isännöintiä ohjaa tällä hetkellä lainsäädännön ohella Isännöinnin eettiset ohjeet, joiden noudattaminen on kuitenkin vapaaehtoista. Ohjeiden vapaaehtoisuus on voinut johtaa siihen, että kaikki isännöitsijät eivät noudata niitä johdonmukaisesti. Lainsäädännön kehityksen myötä isännöinnin toimintaympäristö on myös muuttunut entistä sitovammaksi, ja lainvoimaa vailla olevat ohjeistot kohtaavat välttämättä erilaisia oikeudellisia rajoituksia. Tämä jättää merkittävän aukon oikeusturvaan.
– Haluamme nostaa isännöintitoiminnan laillisuuden ja eettisyyden uudelle tasolle, jotta kaikkien taloyhtiöiden asukkaiden oikeusturva ja yhdenvertaisuus toteutuu, sanoo aloitteen valmistelija Juha Johansson, OTL, IAT.
– Isännöintilaki huolehtisi oikeudellisesti vaikuttavalla tavalla siitä, että asunto-osakeyhtiön toiminta on tarkoituksenmukaista. Samalla laki vahvistaisi osakkaiden asemaa ja luottamusta isännöitsijöihin.